Děti se do škol na sídlišti Máj vrátí už v březnu

ČTK ČTK
5. 1. 2012 16:10
Do té doby by měly skončit sanační práce
Českobudějovická základní škola Máj I
Českobudějovická základní škola Máj I | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Děti ze zavřených základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj, kde koncem listopadu naměřili odborníci zvýšené hodnoty výskytu azbestu, by se do svých budov měly vrátit nejpozději na konci března.

"Do té doby by měly skončit sanační práce," řekla Zoja Guschlová ze společnosti Foster Bohemia, která pro město vykonává poradenskou činnost související s výskytem azbestových vláken ve školách.

Magistrát chce příští týden vypsat výběrové řízení, v němž zvolí firmu na sanační práce. Ty mohou začít až k nim vydá svolení krajská hygienická stanice, která má na vyjádření lhůtu 30 dnů.

Sanace budov vyjde na miliony

"Věříme však, že v tomto případě krajská hygienická stanice celý proces co možná nejvíce urychlí," uvedl náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta (TOP 09).

Sanace objektů potrvají podle Guschlové 45 dní. Během nich pracovníci vytvoří hermeticky uzavřená pásma, v nichž vyperou vzduch a vyčistí všechny předměty.

"Na sanaci se bude podílet minimálně 60 lidí. Ale nepřekvapilo by mě, kdyby vzhledem k rozsahu prací byl tým rozšířen až na 100 osob," uvedla Guschlová.

Náklady na sanaci se podle ní budou pohybovat v řádech milionů korun. Přesnou částku si však Guschlová zatím netroufla odhadnout.

Vyšší koncentrace azbestu našli ve školách na Máji specialisté po zateplení části budov, při němž byly odstraněné takzvané boletické panely. Žáci z Máje proto jezdí od začátku prosince speciálními autobusy do pěti náhradních škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou.

Měření provedl zdravotní ústav

O zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července. Kontrolní měření provedl zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a hned schválili krizový plán a uzavření škol.

"Z 21 kontrolních měření jich bylo 20 lehce nadlimitních. Jedno ukázalo podlimitní hodnotu," uvedla Guschlová.

Vedení města původně zvažovalo, že nejdříve dokončí zateplení zbývajících částí základních škol na Máji, které je plánováno na léto, a až pak bude celý objekt sanovat.

Před Vánoci však českobudějovičtí zastupitelé rozhodli o tom, že prioritně zajistí vyčistění škol na sídlišti Máj od azbestu, teprve poté se dokončí zateplení budov. "Vybrali jsme řešení, které by umožnilo dětem nejrychlejší návrat do jejich škol," řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma (HOPB).

 

Právě se děje

před 20 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 52 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy