Česko zasáhl silný vítr, trhal střechy a zastavil vlaky. Foukat bude i v pondělí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2015 10:45
Na území celé České republiky v noci silně foukalo. V Krušných horách naměřili nárazy o síle až 133 kilometrů za hodinu, v Kocelovicích na Strakonicku pak více než 100 kilometrů za hodinu. Výstraha platila do pondělních 9:00, meteorologové ji ale zřejmě budou prodlužovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Českou republiku zasáhl v noci na pondělí silný vítr. V Krušných horách zaznamenali meteorologové nárazy o síle až 133 kilometrů za hodinu, v Kocelovicích na Strakonicku pak více než 100 kilometrů za hodinu.

Hasiči museli na mnoha místech odklízet popadané stromy, problémy byly i na železnici. Foukat má i v noci na úterý, řekl meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha meteorologů platila do 09:00. "Pravděpodobně ji ale budeme prodlužovat. Během dne se vítr trochu uklidní, v noci ale začne silně foukat znovu," podotkl meteorolog.

Silný vítr i v Praze

Kromě Krušných hor nebo jižních Čech byly silné nárazy zaznamenány například i na Sněžce nebo v pražské Ruzyni, kde vítr foukal rychlostí až 90 kilometrů za hodinu.

V hlavním městě měli hasiči od půlnoci 21 výjezdů, z toho více než polovina byla právě kvůli špatnému počasí. Odklízeli popadané stromy a větve v Lipencích, Břežanském údolí, Řeporyjích, Klánovicích i v Podolí.

Silný vítr shodil ráno vánoční strom ve Znojmě. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. Mohutná jedle se při pádu nezlomila.

Poryv větru ji vyvrátil z jejího podzemního stojanu. Škoda bude zřejmě jen na rozbitých ozdobách. Případem se zabývá policie, řekla její mluvčí Kamila Haraštová.

"Na Zbraslavi jsme řešili utrženou střechu od pergoly, na Novodvorské poničené billboardy, v Michli a ve Stodůlkách jsme zajišťovali uvolněné tabule oken, v Hloubětíně uvolněný polystyrén ze střechy, uvolněnou krytinu na střeše jsme zajistili i v Praze 6 na Evropské," řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Kvůli spadaným stromům byly v noci nebo časně ráno zablokované některé regionální železniční tratě, problémy se dotkly jen několika osobních vlaků. Překážky už jsou z kolejí odstraněny, výjimkou je trať mezi pražským Smíchovem a Řeporyjemi. V úseku je zavedena náhradní autobusová doprava, zastávky Praha-Holyně a Praha-Hlubočepy jsou nyní mimo provoz.

Na jihu Čech hrozí povodně

Pro Jihočeský a Plzeňský kraj vyhlásili meteorologové také stav povodňové bdělosti, hladiny řek jsou ale zatím v normálu.

První stupeň povodňové aktivity je jen na Mandavě ve Varnsdorfu. V jižních Čechách by se hladiny mohly na první stupeň dostat k večeru.

Nejvíce by měly stoupnout na Vydře, Křemelné, dále po směru Otavy až do Horažďovic.

Stav bdělosti bude pravděpodobně platit i na Vltavě nad Lipnem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy