České Budějovice povede čtyřkoalice, primátorem zůstane Svoboda z vítězného hnutí ANO

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 10:40
V zastupitelstvu o 45 členech bude mít koalice 27 zastupitelů.
Jiří Svoboda.
Jiří Svoboda. | Foto: Město České Budějovice

České Budějovice - České Budějovice povede koalice ANO, Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech budou mít 27 zastupitelů. Místa v jedenáctičlenné radě si rozdělí v poměru 5-4-1-1. Primátorem města zůstane Jiří Svoboda (ANO).

Zvýší se počet náměstků ze současných čtyř na šest. ANO a HOPB budou mít po dvou náměstcích a zbývající dva subjekty vždy jednoho. Novinářům to řekl Svoboda na tiskové konferenci po radě města.

V komunálních volbách v Českých Budějovicích získalo ANO 12 mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo HOPB s devíti mandáty. Třetí ODS bude mít osm zastupitelů.

Čtvrtí piráti mají šest mandátů, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šesté je spojenectví STAN a Čistých Budějovic, které tvoří hlavně zástupci TOP 09 a KDU-ČSL, se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice Společně pro Budějovice rovněž se třemi zastupiteli.

"Na našem zastupitelském klubu jsme se shodli, že spolupráce s těmito subjekty je pro nás možná. Nyní budeme dále jednat o dalších detailech," uvedl Svoboda. Jeho statutárním náměstkem bude patrně Juraj Thoma z HOPB. Svoboda dodal, že za ANO zůstanou náměstky František Konečný a Petr Holický, kteří tyto funkce vykonávají i nyní. V současnosti na radnici pracují čtyři náměstci primátora a jeden uvolněný člen rady. V nově se rýsující koalici uvolnění radní nebudou.

ANO po volbách prosazovalo nejprve koalici tří nejsilnějších subjektů, kde figurovala i ODS. Tuto variantu však po několika dnech odmítlo HOPB.

 

Právě se děje

Další zprávy