České Budějovice chtějí rychlou sanaci azbestových škol

ČTK ČTK
15. 12. 2011 12:50
Úředníci o zvýšených hodnotách azbestu podle náměstka primátora věděli už od července
Děti musí kvůli azbestu dojíždět do náhradních škol (ilustrační foto)
Děti musí kvůli azbestu dojíždět do náhradních škol (ilustrační foto) | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Vedení Českých Budějovic prioritně zajistí vyčistění škol na sídlišti Máj od azbestu, teprve poté se bude zabývat dokončením zateplení budov. Zastupitele o tom ve čtvrtek informoval náměstek primátora Kamil Calta (TOP).

Původně se uvažovalo o opačném řešení. Pro město je teď prioritní zabezpečit chod škol v náhradních prostorách a na základě přání rodičů i pedagogů zajistit rychlý návrat dětí do jejich škol. Pokračovat bude šetření případu.

Podle Calty o zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července, ale neinformovali ho. Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci krajské hygienické stanice.

Těm je předala společnost MAPOZ Zliv, která demontáž takzvaných boletických panelů v areálu škol prováděla od 26. do 29. července. Na základě výsledků šetření nastanou možná personální změny. Z diskuse zastupitelů pak vyplynulo, že by se nemusely týkat úředníků.

Město chce rychle vybrat sanační firmu

Do konce týdne by měla odborná firma magistrátu doporučit postup sanačních prací. Potom bude urychleně vybrána firma, která sanaci provede.

Vedení města se podle náměstka primátora Petra Podholy (ČSSD) dozvědělo 5. října, že hygienici doporučili provést další kontrolní měření, a ihned konalo. Kontrolní měření provedl zdravotní ústav na školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a hned schválili krizový plán a uzavření škol.

Rozvoz dětí stojí měsíčně 200 tisíc

Pokud by magistrát nechal nejdříve dokončit zateplení budov a teprve poté provedl sanaci prostor od azbestu, žáci tří škol by se na Máj mohli vrátit asi až v dubnu příštího roku. Teď prostřednictvím speciálních autobusů dojíždějí do pěti náhradních škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. Měsíční náklady na to činí zhruba 200 tisíc korun.

Cenu za sanační práce v celém komplexu tří škol na sídlišti Máj nedokážou zástupci radnice odhadnout, měla by se však prý pohybovat v řádech milionů korun.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v základních školách na sídlišti Máj v obvodovém plášti budov, v těsnících šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi.

 

Právě se děje

před 25 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 58 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy