České Budějovice chtějí rychlou sanaci azbestových škol

ČTK ČTK
15. 12. 2011 12:50
Úředníci o zvýšených hodnotách azbestu podle náměstka primátora věděli už od července
Děti musí kvůli azbestu dojíždět do náhradních škol (ilustrační foto)
Děti musí kvůli azbestu dojíždět do náhradních škol (ilustrační foto) | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Vedení Českých Budějovic prioritně zajistí vyčistění škol na sídlišti Máj od azbestu, teprve poté se bude zabývat dokončením zateplení budov. Zastupitele o tom ve čtvrtek informoval náměstek primátora Kamil Calta (TOP).

Původně se uvažovalo o opačném řešení. Pro město je teď prioritní zabezpečit chod škol v náhradních prostorách a na základě přání rodičů i pedagogů zajistit rychlý návrat dětí do jejich škol. Pokračovat bude šetření případu.

Podle Calty o zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července, ale neinformovali ho. Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci krajské hygienické stanice.

Těm je předala společnost MAPOZ Zliv, která demontáž takzvaných boletických panelů v areálu škol prováděla od 26. do 29. července. Na základě výsledků šetření nastanou možná personální změny. Z diskuse zastupitelů pak vyplynulo, že by se nemusely týkat úředníků.

Město chce rychle vybrat sanační firmu

Do konce týdne by měla odborná firma magistrátu doporučit postup sanačních prací. Potom bude urychleně vybrána firma, která sanaci provede.

Vedení města se podle náměstka primátora Petra Podholy (ČSSD) dozvědělo 5. října, že hygienici doporučili provést další kontrolní měření, a ihned konalo. Kontrolní měření provedl zdravotní ústav na školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a hned schválili krizový plán a uzavření škol.

Rozvoz dětí stojí měsíčně 200 tisíc

Pokud by magistrát nechal nejdříve dokončit zateplení budov a teprve poté provedl sanaci prostor od azbestu, žáci tří škol by se na Máj mohli vrátit asi až v dubnu příštího roku. Teď prostřednictvím speciálních autobusů dojíždějí do pěti náhradních škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. Měsíční náklady na to činí zhruba 200 tisíc korun.

Cenu za sanační práce v celém komplexu tří škol na sídlišti Máj nedokážou zástupci radnice odhadnout, měla by se však prý pohybovat v řádech milionů korun.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v základních školách na sídlišti Máj v obvodovém plášti budov, v těsnících šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy