Budějovice ukazují, jak zakázat demonstrace radikálů

Jakub Novák
26. 7. 2013 18:55
Postup jihočeské metropole mohou využít i další města
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

České Budějovice - "Lví" shromáždění a následný pochod, které extremisté plánovali uspořádat v polovině září v jihočeské metropoli, se konat nebude - tedy alespoň ne oficiálně.

Akci pod názvem "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů Policií ČR, za práva všech slušných občanů této země", jež je součástí "Czech Lion Tour", totiž českobudějovický magistrát zrušil.

Vyslyšel tak rady vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, která na tuto možnost upozornila.

Ostatním městům tak České Budějovice daly k dispozici recept na to, jak podobná shromáždění, jež mívají nezřídka násilné pokračování, zakázat. Celé znění rozhodnutí je k dispozici na webových stránkách města.

Úředníci města se přitom odvolávají na znění zákona o právu shromažďovacím (příslušný paragraf viz. infobox).

"Právo svobodného projevu nesmí nepřiměřeně zasahovat do práv jiných občanů nebo tato práva omezovat," citujeme z textu rozhodnutí.

Úředníci jsou si podle svých slov vědomi, že se jedná o krajní prostředek, k němuž přistoupili poté, co vyhodnotili, že daný účel shromáždění "směřuje k rozněcování nenávisti vůči Romům, dále směřuje k výzvám dopouštět se násilí a to jednak vůči Policii ČR a jednak vůči Romům, kteří žijí na sídlišti Máj, dále k výzvám k hrubé neslušnosti spočívající v uvádění zkreslených informací o masové kriminalitě Romů na sídlišti Máj, což má vést k rozněcování nenávisti u většinové společnosti".

Jak dále uvádějí, vycházejí přitom z osobních charakteristik pořadatele a jeho zástupce, jejich veřejně prezentovaných postojů, z kontextu místa konání akce a celkové společenské situace.

Hlavním svolavatelem je přitom Jiří Šlégr, který patří spolu se svojí sestrou Lucií k dobře známým tvářím ultrapravicových radikálů (oba se mimo jiné objevili na kandidátce DSSS v Ústeckém kraji. Úředníci se mimo jiné odkazují na Šlégrovu častou účast na protiromských shromážděních a zejména potom na jeho fotografie, když se vztyčenou pravicí pózoval v uniformě jednotek Sturmabteilung (SA) před nacistickou vlajkou.

"Známé firmy"

Jeho zástupcem je neonacista Pavel Sládek Matějný, který ve volbách v roce 2010 kandidoval za DSSS v Moravskoslezském kraji a v současnosti je místopředsedou přípravného výboru odštěpenecké frakce této strany. Kromě toho organizuje další z pochodů, jenž by se měl konat ve Vítkově. Úředníci se mimo jiné také odkazují na jeho vyjádření na sociální síti Facebook.

"Z dosavadních projevů i připravovaných shromáždění se lze domnívat, že jak M., tak Š. usilují především o využití současné vlny tzv. ´anti-cikanismu´ k propagaci nových subjektů a ke svému osobnímu zviditelnění," citujeme dále z textu rozhodnutí.

Důležité je také zmínit, že magistrátu se nelíbil zejména směr pochodu k sídlišti Máj, a nabídl proto organizátorům akce možnost ho uspořádat v jiné části města, což však svolavatel údajně odmítl.

Úředníci posoudili celý kontext

Pozitivní na celém postupu je, že příslušný odbor českobudějovického magistrátu ve svém rozhodnutí vzal v potaz pozadí celé akce a neomezil se pouze na její název či deklarovaný účel - podobně, jak to na začátku července pro Aktuálně.cz popsala vládní zmocněnkyně.

"Jako oznámený účel však nelze brát pouze to, co je napsané jako oficiální důvod shromáždění. Obec to musí posuzovat v celkovém kontextu - kdo shromáždění svolává, jací jsou účastníci, jak akci vnímá veřejnost a podobně. Obec má v takovém případě možnost zasáhnout a shromáždění zakázat," uvedla tehdy Šimůnková.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy