Budějovice ukazují, jak zakázat demonstrace radikálů

Jakub Novák
26. 7. 2013 18:55
Postup jihočeské metropole mohou využít i další města
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

České Budějovice - "Lví" shromáždění a následný pochod, které extremisté plánovali uspořádat v polovině září v jihočeské metropoli, se konat nebude - tedy alespoň ne oficiálně.

Akci pod názvem "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů Policií ČR, za práva všech slušných občanů této země", jež je součástí "Czech Lion Tour", totiž českobudějovický magistrát zrušil.

Vyslyšel tak rady vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, která na tuto možnost upozornila.

Ostatním městům tak České Budějovice daly k dispozici recept na to, jak podobná shromáždění, jež mívají nezřídka násilné pokračování, zakázat. Celé znění rozhodnutí je k dispozici na webových stránkách města.

Úředníci města se přitom odvolávají na znění zákona o právu shromažďovacím (příslušný paragraf viz. infobox).

"Právo svobodného projevu nesmí nepřiměřeně zasahovat do práv jiných občanů nebo tato práva omezovat," citujeme z textu rozhodnutí.

Úředníci jsou si podle svých slov vědomi, že se jedná o krajní prostředek, k němuž přistoupili poté, co vyhodnotili, že daný účel shromáždění "směřuje k rozněcování nenávisti vůči Romům, dále směřuje k výzvám dopouštět se násilí a to jednak vůči Policii ČR a jednak vůči Romům, kteří žijí na sídlišti Máj, dále k výzvám k hrubé neslušnosti spočívající v uvádění zkreslených informací o masové kriminalitě Romů na sídlišti Máj, což má vést k rozněcování nenávisti u většinové společnosti".

Jak dále uvádějí, vycházejí přitom z osobních charakteristik pořadatele a jeho zástupce, jejich veřejně prezentovaných postojů, z kontextu místa konání akce a celkové společenské situace.

Hlavním svolavatelem je přitom Jiří Šlégr, který patří spolu se svojí sestrou Lucií k dobře známým tvářím ultrapravicových radikálů (oba se mimo jiné objevili na kandidátce DSSS v Ústeckém kraji. Úředníci se mimo jiné odkazují na Šlégrovu častou účast na protiromských shromážděních a zejména potom na jeho fotografie, když se vztyčenou pravicí pózoval v uniformě jednotek Sturmabteilung (SA) před nacistickou vlajkou.

"Známé firmy"

Jeho zástupcem je neonacista Pavel Sládek Matějný, který ve volbách v roce 2010 kandidoval za DSSS v Moravskoslezském kraji a v současnosti je místopředsedou přípravného výboru odštěpenecké frakce této strany. Kromě toho organizuje další z pochodů, jenž by se měl konat ve Vítkově. Úředníci se mimo jiné také odkazují na jeho vyjádření na sociální síti Facebook.

"Z dosavadních projevů i připravovaných shromáždění se lze domnívat, že jak M., tak Š. usilují především o využití současné vlny tzv. ´anti-cikanismu´ k propagaci nových subjektů a ke svému osobnímu zviditelnění," citujeme dále z textu rozhodnutí.

Důležité je také zmínit, že magistrátu se nelíbil zejména směr pochodu k sídlišti Máj, a nabídl proto organizátorům akce možnost ho uspořádat v jiné části města, což však svolavatel údajně odmítl.

Úředníci posoudili celý kontext

Pozitivní na celém postupu je, že příslušný odbor českobudějovického magistrátu ve svém rozhodnutí vzal v potaz pozadí celé akce a neomezil se pouze na její název či deklarovaný účel - podobně, jak to na začátku července pro Aktuálně.cz popsala vládní zmocněnkyně.

"Jako oznámený účel však nelze brát pouze to, co je napsané jako oficiální důvod shromáždění. Obec to musí posuzovat v celkovém kontextu - kdo shromáždění svolává, jací jsou účastníci, jak akci vnímá veřejnost a podobně. Obec má v takovém případě možnost zasáhnout a shromáždění zakázat," uvedla tehdy Šimůnková.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy