Budějovice ukazují, jak zakázat demonstrace radikálů

Jakub Novák
26. 7. 2013 18:55
Postup jihočeské metropole mohou využít i další města
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

České Budějovice - "Lví" shromáždění a následný pochod, které extremisté plánovali uspořádat v polovině září v jihočeské metropoli, se konat nebude - tedy alespoň ne oficiálně.

Akci pod názvem "Protest proti kriminalitě, porušování zákonů Policií ČR, za práva všech slušných občanů této země", jež je součástí "Czech Lion Tour", totiž českobudějovický magistrát zrušil.

Vyslyšel tak rady vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, která na tuto možnost upozornila.

Ostatním městům tak České Budějovice daly k dispozici recept na to, jak podobná shromáždění, jež mívají nezřídka násilné pokračování, zakázat. Celé znění rozhodnutí je k dispozici na webových stránkách města.

Úředníci města se přitom odvolávají na znění zákona o právu shromažďovacím (příslušný paragraf viz. infobox).

"Právo svobodného projevu nesmí nepřiměřeně zasahovat do práv jiných občanů nebo tato práva omezovat," citujeme z textu rozhodnutí.

Úředníci jsou si podle svých slov vědomi, že se jedná o krajní prostředek, k němuž přistoupili poté, co vyhodnotili, že daný účel shromáždění "směřuje k rozněcování nenávisti vůči Romům, dále směřuje k výzvám dopouštět se násilí a to jednak vůči Policii ČR a jednak vůči Romům, kteří žijí na sídlišti Máj, dále k výzvám k hrubé neslušnosti spočívající v uvádění zkreslených informací o masové kriminalitě Romů na sídlišti Máj, což má vést k rozněcování nenávisti u většinové společnosti".

Jak dále uvádějí, vycházejí přitom z osobních charakteristik pořadatele a jeho zástupce, jejich veřejně prezentovaných postojů, z kontextu místa konání akce a celkové společenské situace.

Hlavním svolavatelem je přitom Jiří Šlégr, který patří spolu se svojí sestrou Lucií k dobře známým tvářím ultrapravicových radikálů (oba se mimo jiné objevili na kandidátce DSSS v Ústeckém kraji. Úředníci se mimo jiné odkazují na Šlégrovu častou účast na protiromských shromážděních a zejména potom na jeho fotografie, když se vztyčenou pravicí pózoval v uniformě jednotek Sturmabteilung (SA) před nacistickou vlajkou.

"Známé firmy"

Jeho zástupcem je neonacista Pavel Sládek Matějný, který ve volbách v roce 2010 kandidoval za DSSS v Moravskoslezském kraji a v současnosti je místopředsedou přípravného výboru odštěpenecké frakce této strany. Kromě toho organizuje další z pochodů, jenž by se měl konat ve Vítkově. Úředníci se mimo jiné také odkazují na jeho vyjádření na sociální síti Facebook.

"Z dosavadních projevů i připravovaných shromáždění se lze domnívat, že jak M., tak Š. usilují především o využití současné vlny tzv. ´anti-cikanismu´ k propagaci nových subjektů a ke svému osobnímu zviditelnění," citujeme dále z textu rozhodnutí.

Důležité je také zmínit, že magistrátu se nelíbil zejména směr pochodu k sídlišti Máj, a nabídl proto organizátorům akce možnost ho uspořádat v jiné části města, což však svolavatel údajně odmítl.

Úředníci posoudili celý kontext

Pozitivní na celém postupu je, že příslušný odbor českobudějovického magistrátu ve svém rozhodnutí vzal v potaz pozadí celé akce a neomezil se pouze na její název či deklarovaný účel - podobně, jak to na začátku července pro Aktuálně.cz popsala vládní zmocněnkyně.

"Jako oznámený účel však nelze brát pouze to, co je napsané jako oficiální důvod shromáždění. Obec to musí posuzovat v celkovém kontextu - kdo shromáždění svolává, jací jsou účastníci, jak akci vnímá veřejnost a podobně. Obec má v takovém případě možnost zasáhnout a shromáždění zakázat," uvedla tehdy Šimůnková.

 

Právě se děje

Další zprávy