Budějovice shánějí dotace na zbourání vojenského areálu

ČTK ČTK
17. 2. 2011 13:17
V novém komplexu by měl stát i Kaplického rejnok
Takhle by měla vypadat nová koncertní síň v komplexu Čtyři Dvory.
Takhle by měla vypadat nová koncertní síň v komplexu Čtyři Dvory. | Foto: Future Systems

České Budějovice - Českobudějovičtí radní chtějí získat na bourací práce v bývalém vojenském areálu Čtyři Dvory dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

Město nemovitost s desítkami budov získalo v roce 2001, šestým rokem ho spravuje společnost PMD. V areálu o 18 hektarech má vzniknout centrum s byty, obchody a možnostmi trávení volného času.

Na zbourání více než deseti objektů by bylo zapotřebí téměř 14 milionů korun, řekl náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

"Celkové náklady na zbourání zbytku budov v areálu se odhadují na 25 až 30 milionů korun, město je plánuje provést ve více etapách. Z aktuální výzvy programu na podporu revitalizace bývalých vojenských areálu by mohlo získat dotaci ve výši 75 procent," naznačil.

Nové vedení města podle něj zvažuje další osud areálu. Podle záměrů v něm měl do dvaceti let vyrůst multifunkční komplex za zhruba tři miliardy. Podle manažera projektu Václava Meškana se ale ekonomická situace změnila.

"Doba není nijak příznivá pro větší investice," řekl. Cílem společnosti bylo provést sanaci území a připravit pozemky pro prodej investorům a developerům.

Bourací práce v areálu byly podle Meškana provedeny zatím ve dvou etapách, vyčištěna je asi polovina území. Zbouráno bylo 47 objektů a 4500 metrů čtverečních zpevněných ploch, zlikvidováno 11,3 tun nebezpečných odpadů a 47 tisíc tun vybouraného materiálu. Zatravněno je 9,4 hektaru vyčištěných pozemků.

V areálu by podle záměrů mělo stát třeba koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka na základě projektu architekta Jana Kaplického nebo Hokejové centrum Pouzar. Aktuálně se chystají i tři pasivní bytové domy. Ke stavbám bylo vydáno územní či stavební povolení. Investoři aktuálně shánějí na realizaci projektů peníze.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy