Budějovice shánějí dotace na zbourání vojenského areálu

ČTK ČTK
17. 2. 2011 13:17
V novém komplexu by měl stát i Kaplického rejnok
Takhle by měla vypadat nová koncertní síň v komplexu Čtyři Dvory.
Takhle by měla vypadat nová koncertní síň v komplexu Čtyři Dvory. | Foto: Future Systems

České Budějovice - Českobudějovičtí radní chtějí získat na bourací práce v bývalém vojenském areálu Čtyři Dvory dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

Město nemovitost s desítkami budov získalo v roce 2001, šestým rokem ho spravuje společnost PMD. V areálu o 18 hektarech má vzniknout centrum s byty, obchody a možnostmi trávení volného času.

Na zbourání více než deseti objektů by bylo zapotřebí téměř 14 milionů korun, řekl náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

"Celkové náklady na zbourání zbytku budov v areálu se odhadují na 25 až 30 milionů korun, město je plánuje provést ve více etapách. Z aktuální výzvy programu na podporu revitalizace bývalých vojenských areálu by mohlo získat dotaci ve výši 75 procent," naznačil.

Nové vedení města podle něj zvažuje další osud areálu. Podle záměrů v něm měl do dvaceti let vyrůst multifunkční komplex za zhruba tři miliardy. Podle manažera projektu Václava Meškana se ale ekonomická situace změnila.

"Doba není nijak příznivá pro větší investice," řekl. Cílem společnosti bylo provést sanaci území a připravit pozemky pro prodej investorům a developerům.

Bourací práce v areálu byly podle Meškana provedeny zatím ve dvou etapách, vyčištěna je asi polovina území. Zbouráno bylo 47 objektů a 4500 metrů čtverečních zpevněných ploch, zlikvidováno 11,3 tun nebezpečných odpadů a 47 tisíc tun vybouraného materiálu. Zatravněno je 9,4 hektaru vyčištěných pozemků.

V areálu by podle záměrů mělo stát třeba koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka na základě projektu architekta Jana Kaplického nebo Hokejové centrum Pouzar. Aktuálně se chystají i tři pasivní bytové domy. Ke stavbám bylo vydáno územní či stavební povolení. Investoři aktuálně shánějí na realizaci projektů peníze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy