Jičínská operační centrála hasičů končí, převezme ji Hradec

ČTK ČTK
30. 3. 2014 15:08
Hasičský záchranný sbor v Královéhradeckém kraji patří k posledním, který zatím neřídí všechny výjezdy jednotek centrálně.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: HZS Jihomoravského kraje

Jičín - Okresní operační středisko hasičů v Jičíně k poslednímu březnu končí. Jeho práci od dubna plně převezme krajské operační středisko v Hradci Králové.

Z Hradce Králové se již řídí zásahy hasičů na Hradecku, Náchodsku a Trutnovsku. Do konce roku pod Hradec přejde podle mluvčí krajských hasičů Martiny Žahourkové i práce posledního samostatného okresního střediska v Rychnově nad Kněžnou.

Lidé na Jičínsku podle Žahourkové změnu nijak nepocítí. "Starostové všech obcí, kteří mají povinnost zřídit jednotku požární ochrany, byli o této skutečnosti informováni. Moderní technické vybavení a zázemí umožní efektivně řídit výjezdové jednotky z krajského střediska," uvedla.

Pálení klestí a podobné události mohou lidé z Hradecka, Náchodska, Trutnovska a nyní i z Jičínska hlásit na telefonní číslo 950 530 100.

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje patří v Česku k posledním, který dosud neřídí všechny výjezdy jednotek v rámci kraje z centrálního operačního střediska. V krajském operačním středisku by po integraci měli sloužit čtyři operační důstojníci a čtyři operátorky.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy