Hnutí ANO zrušilo místní organizaci v Opavě, nastal v ní rozkol, který vedl k pádu koalice

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2015 15:30
Předsednictvo hnutí ANO zrušilo místní organizaci v Opavě. Tím končí členství všem jejím dosavadním členům včetně primátora. Jednání o obnovení opavské organizace povede na pověření předsednictva hnutí moravskoslezský krajský předseda Josef Bělica. V opavské organizaci ANO nastal rozkol, který vedl k rozpadu tamní koalice na magistrátu. Byli v ní zástupci ANO, Změny pro Opavu, KDU-ČSL, Starostové a ODS. Dosavadní člen ANO Martin Víteček je primátorem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Viktor Vondra

Opava - Předsednictvo hnutí ANO zrušilo místní organizaci v Opavě. Tím končí členství všem jejím dosavadním členům včetně primátora Martina Vítečka.

Jednání o obnovení opavské organizace povede na pověření předsednictva hnutí moravskoslezský krajský předseda Josef Bělica. ČTK to dnes za hnutí ANO oznámil jeho mluvčí Vladimír Vořechovský.

Víteček řekl, že se odvolá k rozhodčí a smírčí komisi hnutí ANO. Bělica řekl, že organizaci bude budovat celou znova z nových i původních členů.

V opavské organizaci ANO nastal rozkol, který vedl k rozpadu tamní koalice na magistrátu. Byli v ní zástupci ANO, Změny pro Opavu, KDU-ČSL, Starostů a ODS.

Podle Vořechovského je zrušení organizace krajním krokem a předsednictvo lituje, že k němu muselo sáhnout, ale jiné řešení neexistovalo. "Opavská organizace ANO skvěle uspěla v komunálních volbách v roce 2014 a její klub zastupitelů se v koalici ujal vlády na opavské radnici. Bohužel se rozpadl do dvou znepřátelených frakcí a ani několik pokusů o smíření nevedlo k cíli," uvedl Vořechovský.

Ani jedna ze stran podle něj nebyla schopna řešit problémy uvnitř hnutí, domluvit se a dodržet sliby dané předsednictvu. "Osobní ambice a řevnivost byly silnějšími motivacemi než dodržování programu, ducha a etických zásad. Chování znepřátelených frakcí na radnici tak poškozovalo dobré jméno hnutí ANO," uvedl Vořechovský.

Jedna část rozděleného opavského hnutí stála za primátorem Vítečkem, druhou vedla jeho náměstkyně Simona Bierhausová. Víteček a Bierhausová si vzájemně navrhli vyloučení ze strany. Po rozpadu koalice měl Víteček podporu dalších šesti zastupitelů ANO, náměstkyně Bierhausová tří. Ve městě už začala nová koaliční vyjednávání, ostatní politické strany ale spíše vyčkávaly, jak spory uvnitř ANO dopadnou.

Primátor Víteček dnes ČTK řekl, že se bude chtít odvolat k rozhodčí a smírčí komisi ANO. "V tuto chvíli čekám na oficiální vyjádření předsednictva. Chci znát důvody, proč byla zrušena celá organizace, když se jedná o spor mezi mnou a paní Bierhausovou," řekl Víteček. Koaliční vyjednávání podle něj budou ve městě pokračovat, zrušení opavské organizace ANO by nemělo být problémem.

Bělica řekl, že jeho prvním úkolem bude vytipovat vhodné lidi, s nimiž opavskou organizaci postaví znovu. Hledat bude mezi novými kandidáty i dosavadními členy. "Nějakou dobu to bude trvat. Budou probíhat intenzivní jednání, očekávám, že situace se bude měnit a posouvat každý den," řekl Bělica.

Radim Křupala řekl za opavskou ČSSD, že strana preferuje spolupráci s oficiální organizací ANO. "Takže nás určitě zajímá, kteří zastupitelé a kolik jich v nové organizaci bude. Na tom záleží, jak se jednání budou vyvíjet dál. Potřebujeme pro koalici v zastupitelstvu minimálně 20 lidí," řekl Křupala. Stále podle něj platí domluvená spolupráce ANO, ČSSD, Změny pro Opavu a KDU-ČSL.

Vítězné hnutí ANO získalo v Opavě 11 křesel. Druhá ČSSD má šest zastupitelů. Po čtyřech mandátech má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za Starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici Nezávislých, Občanů a Pirátů.

 

Právě se děje

Další zprávy