Hladiny řek klesají, třetí povodňový stupeň platí jen na 4 místech

Živě
Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň, platil v pátek v poledne na třech místech na Moravě a jednom v Pardubickém kraji. Problémy ve středu a čtvrtek dělala voda hlavně na Moravě a ve Slezsku. Hladiny řek ale již většinou klesají. Vývoj povodňové situace v Česku pro vás sledujeme v on-line reportáži.
V Luži na Chrudimsku udeřila v tomto roce velká voda už po několikáté. | Video: Barbora Wohlinová
Živě
Aktualizovat reportáž
16:00

Třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity značící ohrožení platil dnes odpoledne v Jihomoravském kraji stále na dvou místech na řece Moravě - ve Strážnici a Lanžhotě. Na obou profilech ale hladina postupně klesá. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

14:32

Hladiny vodních toků zvednuté po deštích v Moravskoslezském kraji klesají. Některý z povodňových stupňů v pátek ráno i odpoledne okolo 14:00 platil na 12 místech. Na Opavě v Držkovicích a Děhylově je nadále třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Hladina ale postupně klesá, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Zprovozněný je už také nájezd na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, který ve středu zaplavila voda a od té doby byl zavřený.

14:15

V Olomouckém kraji nadále platí dva druhé povodňové stupně. Zatímco na Romži v Polkovicích na Přerovsku hladina postupně klesá, na řece Moravě ještě stoupá, i když jen velmi pozvolna. Vzhledem k aktuální situaci však již třetího povodňového stupně zřejmě nedosáhne, uvedl podnik Povodí Moravy. Hladiny řek po středečním vydatném dešti a výrazném vzestupu postupně klesají již i na ostatních místech. Voda však stále v regionu způsobuje komplikace na několika silnicích.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře stupně povodňové aktivity vlivem dotoku přetrvávají v dolních tocích. "Na základě předpovědi budou průtoky v Moravě stagnovat či mírně poklesávat i během pátku. V Olomouci může být dle předpovědi během dne dosažen i třetí povodňový stupeň, aktuální vývoj ale naznačuje, že se růst hladiny zastaví na druhém povodňovém stupni," sdělil v pátek Chmelař.

13:22

Hladiny vodních toků zvednuté po deštích v Moravskoslezském kraji stále klesají. Některý z povodňových stupňů v pátek ráno platil na 12 místech. Na Opavě v Držkovicích a Děhylově je nadále třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Hladina ale postupně klesá, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Zprovozněný je už také nájezd na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, který byl ve středu zaplaven a od té doby byl zavřený.

13:02

Ve Zlínském kraji platil i v pátek v poledne druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost na řece Moravě v Kroměříži a také v Otrokovicích a Spytihněvi na Zlínsku. Výška její hladiny v posledních hodinách kolísá, výrazněji ale nestoupá. V regionu je však znovu deštivo. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

12:46

Třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity značící ohrožení záplavami platil dnes po 12:00 v Jihomoravském kraji stále na dvou místech na řece Moravě - ve Strážnici a Lanžhotě. Na obou profilech ale hladina postupně klesá. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

Čtvrteční zásah hasičů v Herolticích na Blanensku.
Čtvrteční zásah hasičů v Herolticích na Blanensku. | Foto: Hasiči Jihomoravského kraje
12:34

Vytrvalé deště a s nimi související záplavy, které v uplynulých dnech zasáhly východ České republiky, způsobily podle předběžných odhadů zemědělcům ve Zlínském kraji škody za desítky milionů korun. V regionu se voda rozlila do desítek, v určitých okamžicích až stovek hektarů zemědělské půdy. ČTK to v pátek řekl předseda Agrární komory Zlínského kraje Jindřich Šnejdrla.

"Daleko nejsložitější situace je v kroměřížském a uherskohradišťském okrese, kde je místy vylitá řeka Morava. Většinou se ale vylila do lužních prostor, kde je více trávy a trvalých travních porostů než orné půdy. Takže z tohoto pohledu nijak dramatické škody zřejmě nebudou," uvedl Šnejdrla.

09:28

Nejvyšší třetí povodňový stupeň v Pardubickém kraji stále platí na Loučné v Dašicích. Řeka již v noci kulminovala a během dneška by měla začít opadávat. Méně rozvodněné jsou i další toky v regionu.

Na druhém povodňovém stupni je Novohradka v Úhřeticích a Loučná v Cerekvici nad Loučnou. Nad běžnými stav jsou také Chrudimka, Třebůvka či Jevíčka.

09:28

Hladiny vodních toků zvednuté po deštích v Moravskoslezském kraji stále klesají. Některý z povodňových stupňů dnes ráno platil na 12 místech. Na Opavě v Držkovicích a Děhylově je nadále třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Hladina ale postupně klesá, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Situaci v kraji podle ní nezhoršil ani ranní déšť, protože pršelo spíše v beskydské části. Během dne by srážky mohly mít různou intenzitu, ale vodohospodáři nepředpokládají, že by významně zhoršily situaci. Spíše mohou přispět ke zpomalení či zastavení poklesu hladin.

09:27

V Olomouckém kraji v pátek ráno platí už pouze dva druhé povodňové stupně. Pohotovost je stále na řece Moravě v Olomouci, kde se hladina zatím zvedá jen pozvolna a na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Tam voda již od časných ranních hodin pomalu klesá, třetí stupeň byl odvolán před 03:00, vyplývá to údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny řek po středečním vydatném dešti a výrazném vzestupu postupně klesají již i na ostatních místech.

09:26

Ve Zlínském kraji nadále platí druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost na řece Moravě v Kroměříži a také v Otrokovicích a Spytihněvi na Zlínsku. Výška její hladiny v posledních hodinách kolísá, výrazněji ale nestoupá. V regionu je však dnes znovu deštivo. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

09:26

V Jihomoravském kraji stále platí 3. stupeň povodňové aktivity, jenž značí ohrožení, na dvou profilech na řece Moravě, a to ve Strážnici a v Lanžhotě. Ve Strážnici hladina už od čtvrtka klesá, v Lanžhotě, kam voda dotéká, se hladina už nezvedá.

Platí také tři druhé povodňové stupně, tedy pohotovost, a to na Svratce v Brně - Poříčí a v Židlochovicích na Brněnsku, také na Dyji v Ladné. Svratka ale už klesá, Dyje je ovlivněna odtoky z novomlýnských nádrží a udržuje si setrvalý stav.

09:24

Silnými dešti vzedmuté hladiny Orlice a Tiché Orlice na Rychnovsku se postupně vracejí k normálu. Ráno byly hladiny obou řek na pozvolném poklesu a platil na nich první stupeň povodňové aktivity. "Dnes očekáváme srážky již jen ojediněle a předpokládáme setrvalé poklesy vodních stavů a průtoků na všech zasažených vodních tocích," uvedl vedoucí dispečinku hradeckého ústředí Povodí Labe Jiří Petr.

21:20

V Jihomoravském kraji dnes večer stále platil třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň na třech místech. Hladiny toků na něm byly na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku a také na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy. Podle informací ČTK se v obci Lanžhot staví hráze pro případ, že by přišel další nával vody. V posledních hodinách ale všechny toky zvolna klesaly.

20:19

V Moravskoslezském kraji třetí stupeň, stav ohrožení, večer okolo 19:30 platil stále na Opavě v Držkovicích a Děhylově, ale hladina tam dále klesá. Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové druhý stupeň večer platil na čtyřech místech, šlo o řeku Opavu v Opavě, Polančici v Polance nad Odrou a řeku Odru v Ostravě-Svinově a v Bohumíně na Karvinsku. Vodohospodáři takový stav očekávali, protože u Odry dotéká voda z přítoků a i v tomto případě už je hladina po kulminaci. První povodňový stupeň platil večer stále na 12 místech.

"Průtoky mají klesající tendenci v celém povodí. Situace se uklidňuje. Výrazně pršet by mělo až v pátek odpoledne. Do soboty by mohlo spadnout do 20 milimetrů srážek. Nepředpokládáme ale, že by to mělo mít vliv na povodňovou situaci. V nejhorším se jen zastaví či zpomalí pokles hladin," vysvětlila Vlčková.

20:14

Hladiny řek v Pardubickém kraji postupně opadávají. Nejvyšší, třetí povodňový stupeň platil v 18:00 již jen na Loučné v Dašicích. Méně rozvodněné jsou i další toky v regionu.

20:13

V Královéhradeckém kraji byly dnes vpodvečer povodňové stupně již jen na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí a na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Tichá Orlice zvolna klesala, hladina Orlice byla setrvalá, uvedl dnes vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

20:12

Hladina řeky Moravy ve Spytihněvi na Zlínsku klesla dnes večer ze třetího stupně povodňové aktivity značícího ohrožení na druhý, který znamená pohotovost. Poté, co v noci na dnešek ustal ve Zlínském kraji vytrvalý déšť, klesají postupně i další vodní toky v regionu. Vyplývá to z údajů Povodí Moravy (PMO) a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

15:42

Hladiny toků v Moravskoslezském kraji, jež výrazně stouply po vydatných deštích v úterý večer, dál klesají. Třetí stupeň, stav ohrožení, platí už jen na Opavě v Držkovicích a Děhylově. V pátek má znovu pršet, situace by se ale už zhoršovat neměla. Řekla to dnes mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Druhý stupeň podle ní platí na pěti místech, první na 12.

"Průtoky mají klesající tendenci v celém povodí. Situace se uklidňuje. Výrazně pršet by mělo až v pátek odpoledne. Do soboty by mohlo spadnout do 20 milimetrů srážek. Nepředpokládáme ale, že by to mělo mít vliv na povodňovou situaci. V nejhorším se jen zastaví či zpomalí pokles hladin," vysvětlila Vlčková.

15:26

Ve Zlínském kraji stále platí třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku. Nad jeho spodní hranicí však byla hladina řeky dnes odpoledne jen o několik centimetrů, v posledních hodinách kolísá. Několikadenní vytrvalý déšť ustal, postupně proto hladiny většiny řek a potoků v regionu klesají. Vyplývá to z údajů Povodí Moravy (PMO) a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

14:36

Hladiny řek na Vysočině klesly dnes odpoledne na nejnižší, první povodňový stupeň. Do 13:30 platil po středečních deštích druhý stupeň, který značí pohotovost, ještě na Svratce v Dalečíně na Žďársku. Voda se tam ve středu dostala až na třetí stupeň značící ohrožení. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

14:25 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Moravskoslezští hasiči už evidují od úterního večera víc než 615 výjezdů spojených s deštěm a stoupajícími hladinami vodních toků. Momentálně například zasahují v Antošovicích nedaleko Ostravy či v opavské části Držkovice, kterou voda odřízla od okolí, řekl dnes odpoledne mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

13:46

Voda z rozvodněné řeky Opavy zcela odřízla od okolí opavskou část Držkovice. Zaplaveny jsou všechny tři přístupové silnice. Projedou po nich jen velké hasičské vozy, jež převážejí obyvatele, kteří o to mají zájem. Voda se dostala i do sklepů rodinných domů, s jejím odčerpáváním nyní pomáhají tři hasičské jednotky, řekl starosta opavské části Vávrovice, pod kterou Držkovice spadají, Miroslav Kořistka.

Pokud se někdo chce dostat do Držkovic nebo z Držkovic sám, může tak učinit jen pěšky a ve vysokých holínkách. V posledních hodinách i za asistence hasičů. "Voda od noci klesá. Takže zaplavenými silnicemi už projedou hasičská auta. Kdo si zavolá, že potřebuje třeba do práce či domů, hasiči jej převezou," uvedl starosta.

13:41 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Práce olomouckých hasičů neustávají.

13:35

V části Moravy a Slezska a na severovýchodě Čech dál hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Horní části rozvodněných řek by dnes již měly klesat, očekává se však rozvodnění jejich dolních úseků, kde by se situace měla uklidňovat od pátku. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Například dolní Morava v Lanžhotě se podle něj dostane nad třetí, nejvyšší stupeň v noci na sobotu a hladina středního a dolního Labe bude nejvýše v pátek, maximálně ale na úrovni prvního stupně povodňové aktivity.

12:35

Voda z řeky Opavy zaplavila chatovou oblast v Děhylově na Opavsku. Pod vodou je i téměř celý výletní areál Loděnice. Proud tam způsobil škodu v řádu několika desítek tisíc korun. Sdělil to majitel areálu Jiří Zapletal. Řeka Opava se v místě rozlila do luk a polí. Tok, který běžně dosahuje šířky okolo třiceti metrů, dnes dopoledne měl více než 100 metrů. Podle vodohospodářů tam platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení.

Hladina řeky v Děhylově kulminovala v noci na dnešek na úrovni čtyř metrů. Oproti normálu byla vyšší téměř o tři metry. "Celý areál Loděnice je pod vodou. Naštěstí se voda nedostala do bufetu a restaurace," řekl Zapletal. Dodal, že pokud by se tak stalo, škody by byly vyšší.

11:55 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Situace se uklidnila, výstraha ale trvá, upozorňují hasiči z Pardubického kraje.

11:43 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Olomoučtí hasiči mají i dnes napilno.

10:38

Voda z řeky Moravy po vydatném dešti zalila i rozestavěnou náplavku mezi mosty v Komenského ulici a na Masarykově třídě nedaleko centra Olomouce, která je součástí budovaných protipovodňových opatření v této části města. "Kapacita koryta řeky v centru města je momentálně na osmdesáti procentech plánovaného stavu po dokončení protipovodňových opatření," řekl dnes ČTK mluvčí radnice Michal Folta.

10:01

Povodí Moravy evidovalo dnes dopoledne na osmi místech třetí stupeň povodňové aktivity. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Horní toky už postupně kulminovaly, čeká se vzestup v dolních částech. Povodí Moravy zasahuje do pěti krajů, Olomouckého, Zlínského, Jihomoravského, Pardubického a Moravskoslezského.

09:37 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Moravskoslezští hasiči už evidují od úterního odpoledne okolo 600 výjezdů spojených s deštěm a stoupajícími hladinami vodních toků. Momentálně například zasahují v Antošovicích a monitorují situaci u Hlučínského jezera, kde hrozí vylití ze břehů. 

08:22

Na většině území Moravy, ve Slezsku a na severovýchodě Čech nadále hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm.  Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil kolem 07:00 na čtrnácti místech. Na dalších 25 měřicích stanicích dosahovala hladina druhého, tedy středního stupně povodňové aktivity. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnovala, nebo klesala. Vyplývá to z aktualizované výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a z údajů na jeho hydrologickém webu.

08:07

Hladiny většiny toků v Moravskoslezském kraji, jež výrazně stouply po vydatných deštích ve středu odpoledne, už klesají. Jsou po kulminaci. Stoupá pouze Odra, do které se vlévají hlavní toky v regionu. Dotok by měl trvat ještě několik hodin, Odra by tak měla maxima dosáhnout dnes v poledne. 

08:01

V Jihomoravském kraji dnes ráno platil třetí povodňový stupeň na dvou místech, a to na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. 

07:59

Ve Zlínském kraji stále platí třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku. Déšť v regionu však ustal, hladiny řek a potoků už nestoupají.

07:54

Nejvyšší povodňový stupeň platí v Pardubickém kraji na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce v Úhřeticích, Doubravě v Pařížově a Třebůvce v Hraničkách. Vzestup hladin po středečních vytrvalých deštích se však již zastavil. Rozvodněné jsou i další toky v regionu.

07:44

Hladina Tiché Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku v noci na dnešek vystoupala na druhý stupeň povodňové aktivity. Na vzestupu byla při prvním povodňovém stupni i Orlice v Týništi nad Orlicí. Naopak horní části toků v Orlických horách i v Krkonoších byly v noci na dnešek na poklesu.

07:38

Na Vysočině jsou po středečních deštích stále zvednuté hladiny několika řek. Platí na nich nejvýše druhé povodňové stupně, které značí pohotovost. Hladina Svratky v Dalečíně na Žďársku, která ve středu vystoupala až na třetí stupeň, značící ohrožení, klesla na druhý stupeň v 01:30. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

07:21

Hladiny řek v Česku do čtvrtečního rána přestaly stoupat. Informuje o tom web ČT24. Desítky toků jsou však po deštích z předchozích dnů rozvodněné. Podle ČTK platí nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity na čtrnácti místech.

07:06

Na většině Moravy, ve Slezsku a v severovýchodní polovině Čech nadále hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil ve čtvrtek kolem 05:00 na 15 místech.

Na dalších přibližně třech desítkách měřicích stanic dosáhla hladina druhého, tedy středního stupně povodňové aktivity. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnovala nebo klesala. 

07:00

Hladiny toků ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se v noci na čtvrtek vrátily do normálu. Pro region ale nadále platí varování meteorologů před záplavami. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Přes den by mělo být zataženo, místy s občasným deštěm nebo mrholením.

21:14

Vydatné deště zvedly dnes hladiny řek v Libereckém kraji, na třetí stupeň vystoupala Smědá a Řasnice ve Frýdlantském výběžku a voda tam zaplavila silnici třetí třídy z Boleslavi do Černous. Kolem 20:30 už i hladina Smědé klesla na druhý povodňový stupeň, silnice do Černous ale stále zůstává pod vodou a je pro automobily uzavřená, řekl velitel dobrovolných hasičů z Višňové Lubomír Erban. Voda se dnes podle něj rozlila do polí, luk a zahrad. Do domů se nedostala, ochránily je pytle s pískem.

21:09

Nejvyšší třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení platil před 20:00 na 22 místech v Česku, kolem 10:00 jich byla zhruba polovina. Další třicítka měřicích stanic hlásila podle údajů na webu hydrometeorologů druhý stupeň. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy. V Kravařích na Opavsku, v části Dvořisko je vedení města připraveno evakuovat stovku domů, protože tam hrozí vylití řeky Opavy. Na jiných místech hladiny řek už kulminovaly, případně začaly klesat.

21:07

Vzedmuté hladiny řek v Královéhradeckém kraji začaly dnes odpoledne klesat. Na poklesu byla Stěnava na Náchodsku, která v profilu Meziměstí dnes ráno krátce překročila i třetí povodňový stupeň. Vpodvečer byl na Stěnavě první až druhý stupeň. Na poklesu byla při trvajícím prvním stupni Divoká Orlice v Orlickém Záhoří, vyplývá z dat Povodí Labe.

20:30

V Olomouckém kraji dnes večer stále platí třetí povodňový stupeň na pěti místech, a to na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou a v Přerově, na Olešnici v Kokorách na Přerovsku, na Romži v Polkovicích na Přerovsku a na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku. Na většině míst výška hladina stagnuje, zvyšování hladiny pociťují ještě nižší části povodí. Hasiči zasahovali u 170 událostí, stavěli protipovodňové hráze a čerpali vodu. Podle Povodí Moravy se voda rozlévá převážně mimo zastavěná území, na několika místech zaplavila komunikace.

20:06

V Pardubickém kraji k 18:00 platil nejvyšší třetí povodňový stupeň na šesti místech. Takzvané ohrožení je na Novohradce v Luži a Úhřeticích, na Loučné v Cerekvici, na Doubravě v Pařížově a na Třebůvce v Mezihoří a Hraničkách. Rozvodněné jsou i další toky v celém regionu. Některé menší silnice jsou kvůli záplavám neprůjezdné. Hasiči na mnoha místech odčerpávají vodu a staví hráze z pytlů z pískem.

18:01

Povodí Moravy evidovalo dnes odpoledne na 13 místech třetí stupeň povodňové aktivity. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podle něj se voda rozlévá převážně mimo zastavěná území. Naplňují se vodní nádrže, pracovníci s nimi manipulují. U Nových Mlýnů se bude zvyšovat odtok, aby se uvolnil prostor pro zachycení očekávaných povodňových průtoků ze Svratky a Jihlavy.

16:35

V Olomouckém kraji přibývají další místa, kde byl vyhlášen kvůli vytrvalému dešti třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Nově platí na Bečvě v Přerově, od rána je vyhlášen na stejné řece v Teplicích nad Bečvou. Třetího stupně dosáhla odpoledne i hladina Olešnice v Kokorách na Přerovsku, rozlévání tohoto jindy nenápadného toku pociťují i obyvatelé dalších okolních obcí. Nově byl právě vyhlášen na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Stav ohrožení stále platí na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku. Hasiči evidují již více než sto událostí.

15:26 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Zásahy hasičů v Jihomoravském kraji pokračují.

15:23

V kravařské části Dvořisko na Opavsku hrozí vylití řeky Opavy. Vedení města připravuje evakuaci obyvatel asi stovky domů. Tuto možnost nyní lidem nabízí. ČTK to řekla starostka města Monika Brzesková. Hladiny řek v Moravskoslezském kraji stoupají od úterního večera. "Situaci monitorujeme už od noci. Hladina řeky je podle našeho čidla na třetím stupni. Už byla uzavřena komunikace vedoucí přes část Dvořisko," řekl starostka.

14:30

Třetí, nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení platil před 14:00 na 17 místech, kolem 10:00 jich bylo o pět méně. Další více než třicet měřicích stanic hlásila podle údajů na webu hydrometeorologů druhý stupeň. Voda zaplavila silnice, pole, zahrady a sklepy. V kravařské části Dvořisko na Opavsku vedení města připravuje evakuaci asi stovky domů, protože tam hrozí vylití řeky Opavy. Nicméně na jiných místech hladiny řek dopoledne již kulminovaly, případně začaly klesat.

13:50

V Olomouckém kraji voda stále neustupuje, hlásí Česká televize.

13:35 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Hasiči na jihu Moravy v souvislosti s vydatným deštěm od úterního večera zhruba do 12:30 evidují pět desítek událostí. "Jde o lokální záležitosti, žádnou nějakou větší událost neevidujeme. Šlo o odčerpávání vody ze sklepa, čištění propustí či stavidel," řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Voda se rozlila například na krasových ponorech ve Sloupu v Moravském krasu, kde se Sloupský potok propadá do jeskynního systému Amatérské jeskyně za skálou Hřebenáč. "Potok nemá nikde do hlubšího podzemí volný vtok, ale cedí se přes sutě a naplavenou hlínu s dřevem. Hltnost ponorů je tak omezena," vysvětlil na webu strážců přírody vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma. Voda před skalami tak vytvořila menší jezero a skála Hřebenáč se dočasně stala ostrovem.

12:55

Hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku klesla dnes dopoledne ze třetího na druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost. Po poledni platil ve Zlínském kraji druhý povodňový stupeň kvůli vytrvalému dešti také na řece Moravě, Olšavě, Senici, Velké Stanovnici, Luhačovickém potoce i na Bystřičce pod přehradou. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO). Hasiči už od úterý vyjíždějí odčerpávat vodu, stavět hráze z pytlů s pískem nebo čistit propustky.

12:42 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Ačkoli patří Praha k méně zasaženým oblastem, i zde musí hasiči pomáhat s následky vydatného deště.

12:39

V Jihomoravském kraji zasahují hasiči zejména na Blanensku.

12:33

Aktuální výstraha ČHMÚ:

12:16

Nejvyšší, třetí povodňový stupeň platí v Pardubickém kraji stále na Novohradce v Luži, Jevíčce v Chornicích, Třebůvce v Hraničkách a Mezihoří a Doubravě v Pařížově. Po vytrvalých deštích se rozvodnily i další toky po celém území regionu. Některé silnice jsou kvůli záplavám neprůjezdné. Hasiči odčerpávají na mnoha místech vodu a staví hráze z pytlů z pískem.

"Voda se už na některých místech začíná vylévat, hasiči jsou u jedné nemovitosti, která je zaplavená. Situace je možná horší než při záplavách v létě," řekla starostka Luže Veronika Pešinová.

12:05

Stav ohrožení se v Moravskoslezském kraji od rána týká Polančice v Polance, Seziny v Bravanticích, Bílovky ve Velkých Albrechticích a Bílovci, Odry v Odrách a Opavy v Držkovicích a Krasovka v Radimi. Na řadě míst už hladiny kulminovaly a začínají klesat. První stupeň povodňové aktivity podle mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárky Vlčkové ráno platil na 29 místech Moravskoslezského kraje a druhý na deseti.

11:55

Olomoučtí hasiči aktuálně zasahují u 50 událostí napříč krajem.

11:16 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Hasiči v Pardubickém kraji mají od rána plné ruce práce.

10:47

Takto vypadá podle záběrů České televize aktuálně situace na nejpostiženějších místech v Česku.

10:40

Vydatné srážky zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Na třetí stupeň se dostala v 9:00 řeka Smědá ve Višňové na Liberecku, za tři hodiny hladina stoupla skoro o metr a půl na 196 centimetrů, vyplývá z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. "Zatím máme hlášené jen zatopené sklepy a zahrady," uvedla mluvčí hasičů Lucie Hložková. Podle ní stoupá na Frýdlantsku i Řasnice a na Semilsku řeka Jizera. Řasnice ve Frýdlantu je na druhém stupni a Jizera v Jablonci nad Jizerou na prvním. Bdělost je i na řece Nisa v Liberci.

10:38

V severovýchodní části Vysočiny platí na řece Svratce druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Hladina řeky začala v noci kvůli silným dešťům stoupat v obcích Borovnice a Dalečín na Žďársku. Stoupá i Sázava. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny řek stoupají i jinde na Moravě a ve východních Čechách.

10:37

Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla v noci na dnešek ve Strážnici kvůli vydatným dešťům třetího povodňového stupně, který značí ohrožení. Stejný stupeň platí i na Bělé na přehradě v Boskovicích, nově i na řece Moravě ve Strážnici. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hasiči evidují v souvislosti s deštěm tři desítky událostí.

10:26

Takto aktuálně vypadá hladina Odry na území ostravské městské části Polanka nad Odrou. Hladina dále stoupá. 

Foto: Aktuálně.cz
10:20

Po objízdných trasách jezdí dnes v Olomouckém kraji od rána kvůli zaplaveným silnicím autobusy na některých linkách u Teplic nad Bečvou na Přerovsku a ve Staré Červené Vodě na Jesenicku. Cestující musí počítat s případným zpožděním těchto linkových autobusů, informoval na webu Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK).

10:14

Takto vypadá výstraha Českého hydrometeorologického ústavu k dnešním 9:40.

10:09 Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.

Hasiči po celém Česku dnes ráno bojují s následky nočních dešťů.

10:08

Vážení čtenáři, vítejte u on-line reportáže Aktuálně.cz k povodňové situaci v Česku. Téma jsme dosud sledovali v tomto článku:

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2020 10:43
 

Právě se děje

před 52 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy