Hazard v Chomutově neskončí. Zastupitelé odmítli jeho zákaz.

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 3. 2014 11:10
Občanská iniciativa Nechceme žít v Palermu chce prosadit referendum o úplném zákazu hazardu ve městě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Chomutovští zastupitelé odmítli návrh opozice na úplný zákaz hazardu ve městě. Pro zákaz automatů hlasovalo deset zastupitelů, dva byli proti, jednadvacet se hlasování zdrželo.

Zastupitelstvem neprošel ani návrh na vyhlášení referenda, podpisy chce proto mezi obyvateli města sbírat iniciativa Nechceme žít v Palermu.

"Během jednání o hazardu ze strany koalice několikrát zaznělo, že jsou pro to, ať rozhodnou občané. Když jsem jim sdělil, že zastupitelé mohou vyhlásit referendum, byli najednou proti a měli spoustu výmluv. Můj návrh byl přitom připraven po vzoru jiných měst, kde zastupitelé referendum vyhlásili,“ řekl zastupitel Daniel Černý (PRO Chomutov).

Chomutovská radnice už dříve omezila počet heren, nyní je provoz automatů možný jen ve dvou budovách, které spravuje Chomutovská bytová, akciová společnost vlastněná městem.

Referendum společně s volbami

Proti úplnému zákazu se postavila koalice ČSSD a ODS. Zastupitelé nakonec schválili vznik pracovní skupiny, která se bude hazardem ve městě zabývat.

"O hazardu mluvíme už několik let, několikrát jsme měnili příslušnou vyhlášku. Je s podivem, že si někteří zastupitelé ještě na téma nevytvořili názor a potřebují zřídit další zbytečnou zametací skupinu," řekla Monika Mrugová (PRO Chomutov).

Podle odpůrců hazardu je vyhláška, která povoluje provoz heren na dvou místech vlastněných městem, naprosto zbytečná. Primátor Jan Mareš (ČSSD) už dříve řekl, že město reguluje hazard dlouhodobě.

"Chomutov byl průkopníkem ve vymáhání svých práv oproti rozhodnutím ministerstva financí. Náš názor na regulaci je tedy přirozený, je to filozofie města. Otázkou zůstává míra regulace a použití výnosu pro neziskový sektor. Abychom nerozhodovali pouze od stolu a znali názor odborníků na závislosti, prevenci a bezpečnost," uvedl Mareš.

Zastupitelé odmítli i vyhlášení referenda, které navrhla opozice. Usilovat o něj bude iniciativa Nechceme žít v Palermu. Návrh musí získat podporu alespoň 3500 obyvatel. "Do ulic vyrazí dobrovolníci, plánujeme i několik podpisových míst," řekla mluvčí iniciativy Tereza Dostálová.

Archy s podpisy chce iniciativa předložit už na příštím zastupitelstvu v polovině června. "Chceme to stihnout tak, aby se referendum mohlo konat společně s komunálními volbami," doplnila Dostálová.

Automaty od odsouzeného senátora Nováka

Podle Chomutovského deníku dodala do jedné z městem povolených heren automaty společnost W.G.G., která má vazby na někdejšího starostu a senátora Alexandra Nováka odsouzeného za korupci.

"I když se v posledních dnech v médiích objevily jasné indicie o riziku, že o monopol v chomutovském hazardu usilují lidé kolem korupčníka Alexandra Nováka, politici z koalice to vůbec neřešili. Zdá se, že Novák dokáže město řídit i z vězení a během svých vycházek na svobodu,“ dodal k tomu Přemysl Rabas, další zastupitel hnutí PRO Chomutov.

"Nabídli mi nejlepší podmínky. Oslovoval jsem více firem, ale tihle nabídli nejvíc," hájil se provozovatel herny se třemi desítkami automatů Radim Bouček.

Úplný zákaz hazardu platí v Ústeckém kraji například v Litvínově na Mostecku, provoz automatů omezila i jiná města. O možnosti zákazu heren se diskutuje i v Ústí nad Labem. Vznikla tam speciální skupina složená ze zástupců radnice, městských obvodů, policie nebo neziskových organizací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy