Foto: Brno rozhodne, zda pustí nádraží k vodě. Jeho okolí je ostuda, posuďte sami

Okolí hlavního nádraží v Brně
Souběžně s krajskými volbami 7. a 8. října mohou Brňané rozhodnout v referendu o osudu hlavního nádraží. Rozhodnout mohou o poloze nádraží a o způsobu modernizace železniční stanice. Nabízí se přitom dvě varianty. První varianta s názvem Řeka počítá s odsunem nádraží asi o 800 metrů jižně od současné polohy. Druhá varianta Petrov počítá se zachováním nádraží a prodloužení stanice okolo ulice Nádražní do lokality Amerika. Aby bylo referendum pro město závazné, musí se hlasování zúčastnit alespoň 35 procent oprávněných voličů a v urně musí skončit alespoň 25 % hlasů s křížkem u možnosti ano. Pak bude rozhodnutí pro město i pro investora, kterým je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), závazné.
Pohled na ulici Nádražní, která by se po zrekonstruování železničního uzlu měla proměnit v pěší zónou. Pokud se tedy Brňané rozhodnou pro zachování nádraží v centru.
Aktuální stav místa, kde by měla být postavená nová odbavovací hala. Ráj pro milovníky levného parkování a nádražních hospod. Část vysokorychlostní trati by měla přitom vést v podzemí. Jak? To se zatím přesně neví. Ani kolik by celá stavba měla stát.
Vizualizace nové nádražní budovy a úpravy přednádražního prostoru podle vítězného architektonického návrhu Unit. Město však může ovlivnit jen podobu přednádražního prostoru. Halu hlavního nádraží postaví SŽDC. To ona nakonec rozhodne, jak bude celá stavba vypadat.
Foto: David Kohout
David Kohout
6. 10. 2016 15:15
Krajskými volbami by mohl skončit dlouholetý spor o poloze hlavního nádraží v Brně. Obyvatelé města budou moci kromě krajského zastupitelstva zvolit i to, jestli cestující budou za pár let vystupovat na úplně novém nádraží u řeky Svratky, nebo na zrekonstruovaném nádraží v centru. První variantu přitom podporují lidé z bývalého vedení města, zejména ti z ODS, skrytí za spolkem Brno+. Variantu v centru naopak podporují aktivisté okolo Josefa Patočky. S blížícím se referendem se navíc vyhrocuje situace mezi oběma tábory. Brno+ se snaží Brňany od hlasování odradit, stoupenci zachování nádraží se snaží naopak obyvatele na poslední chvíli zmobilizovat. Podívejte se, jak nádraží vypadá nyní.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy