Foto: Brno rozhodne, zda pustí nádraží k vodě. Jeho okolí je ostuda, posuďte sami

Okolí hlavního nádraží v Brně
Souběžně s krajskými volbami 7. a 8. října mohou Brňané rozhodnout v referendu o osudu hlavního nádraží. Rozhodnout mohou o poloze nádraží a o způsobu modernizace železniční stanice. Nabízí se přitom dvě varianty. První varianta s názvem Řeka počítá s odsunem nádraží asi o 800 metrů jižně od současné polohy. Druhá varianta Petrov počítá se zachováním nádraží a prodloužení stanice okolo ulice Nádražní do lokality Amerika. Aby bylo referendum pro město závazné, musí se hlasování zúčastnit alespoň 35 procent oprávněných voličů a v urně musí skončit alespoň 25 % hlasů s křížkem u možnosti ano. Pak bude rozhodnutí pro město i pro investora, kterým je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), závazné.
Pohled na ulici Nádražní, která by se po zrekonstruování železničního uzlu měla proměnit v pěší zónou. Pokud se tedy Brňané rozhodnou pro zachování nádraží v centru.
Aktuální stav místa, kde by měla být postavená nová odbavovací hala. Ráj pro milovníky levného parkování a nádražních hospod. Část vysokorychlostní trati by měla přitom vést v podzemí. Jak? To se zatím přesně neví. Ani kolik by celá stavba měla stát.
Vizualizace nové nádražní budovy a úpravy přednádražního prostoru podle vítězného architektonického návrhu Unit. Město však může ovlivnit jen podobu přednádražního prostoru. Halu hlavního nádraží postaví SŽDC. To ona nakonec rozhodne, jak bude celá stavba vypadat.
Foto: David Kohout
David Kohout
6. 10. 2016 15:15
Krajskými volbami by mohl skončit dlouholetý spor o poloze hlavního nádraží v Brně. Obyvatelé města budou moci kromě krajského zastupitelstva zvolit i to, jestli cestující budou za pár let vystupovat na úplně novém nádraží u řeky Svratky, nebo na zrekonstruovaném nádraží v centru. První variantu přitom podporují lidé z bývalého vedení města, zejména ti z ODS, skrytí za spolkem Brno+. Variantu v centru naopak podporují aktivisté okolo Josefa Patočky. S blížícím se referendem se navíc vyhrocuje situace mezi oběma tábory. Brno+ se snaží Brňany od hlasování odradit, stoupenci zachování nádraží se snaží naopak obyvatele na poslední chvíli zmobilizovat. Podívejte se, jak nádraží vypadá nyní.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy