V Pardubicích mají létající dům. Levituje nad armádním pozemkem, autory vyšetřuje vojenská policie

Michal Polák Michal Polák
30. 12. 2016 18:30
Pod nedokončeným prvorepublikovým mostem v Pardubicích se v půlce prosince objevil levitující černý domek. Nad armádními pozemky ho zavěsili architekti z pražského studia H3T, kteří se tímto projektem chtěli odreagovat od své běžné práce. Jenže podivný objekt začal lákat další návštěvníky a brzy se o něj začali zajímat i vojáci. Po čtrnácti dnech vyzvala vojenská policie architekty, aby přišli podat vysvětlení. Podle autora Víta Šimka dům zřejmě v průběhu ledna zmizí.
Foto: Studio H3T architekti

Pardubice/Praha – Obyvatelé Pardubic mohou od poloviny prosince obdivovat nezvyklou architektonickou instalaci zavěšenou pod pilířem nedokončeného mostu v lokalitě zvané Červeňák. Pražské architektonické studio tam načerno pověsilo dřevostavbu pojmenovanou Létající černý dům. Levitující stavba vyvolala zájem nejen místních, ale i vojenské policie. Pozemky, nad nimiž se chata vznáší, totiž v minulosti sloužily jako armádní cvičiště a stále je vlastní ministerstvo obrany. Autoři projektu už proto museli na výslech.

Foto: Studio H3T architekti

"Je to ve fázi prověřování skutečností. Žádné konečné rozhodnutí zatím nepadlo," řekla Aktuálně.cz mluvčí vojenské policie Lenka Haberová, aniž by přiblížila, jaký bude další osud létající boudy.

Samotný autor stavby Vít Šimek byl překvapen, jak rychle se věc k vojenské policii dostala. "Do vojenského areálu, kde domek visí, je vstup zakázán, ale lidi tam normálně chodí. Díky tomu, že jsme tam něco takového umístili, tam začali chodit ještě víc," posteskl si architekt. A doufá, že policisté celou věc uzavřou jako přestupek.

Stavba, na kterou upozornil Pardubický deník, podle architekta zmizí zřejmě v průběhu ledna, jakmile studio od ministerstva obdrží oficiální výzvu k odstranění.

V domku, který je vybaven stolkem a židlemi i patrem na spaní, je místo pro čtyři lidi. Pokud si návštěvníci přinesou vlastní topivo, mohou si rozdělat oheň v malých kamnech. Návštěvníci se ale do létající chaty dostanou jen tehdy, když najdou ukrytý žebřík.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy