Děti na Staroměstské náměstí nevoďte, radí pořadatelé trhů. Opatření potrvají i přes Vánoce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2015 14:22
Pořadatelé vánočních trhů v centru Prahy přijmou kvůli bezpečnostní situaci speciální opatření. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet. Návštěvníkům Staroměstského náměstí od 5. prosince organizátoři doporučují, aby zvážili účast s malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. V době mezi 15:00 a 19:00 by také rodiče neměli na trhy vjíždět s kočárky. Do Pařížské ulice a na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v předchozích letech.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v předchozích letech. | Foto: Viktor Vondra

Praha - I během Vánoc budou v celé České republice trvat zvýšená bezpečnostní opatření, ke kterým se policie uchýlila po útocích v Paříži. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že zatím není důvod opatření měnit. 

Policie už od útoků hlídá obchodní centra, mezinárodní letiště nebo francouzskou ambasádu a kontrolovat je bude minimálně do Nového roku.

Útoky ovlivnily i vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Magistrát v pondělí rozhodl, že kvůli bezpečnostnímu riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvěcení stromu.

Pořadatelé nyní vydali doporučení návštěvníkům trhů, které by měly zvýšit bezpečnost.

Opatření platí především pro neděli 5. prosince, kdy se má na Staroměstském náměstí slavit svátek sv. Mikuláše.

Rodiče by mezi 15. a 19. hodinou neměli na náměstí vjíždět s kočárkem a celý den vůbec zvážit přítomnost malých dětí do šesti let. Stejně by měli svou účast zvážit lidé se zdravotními problémy či pohybovým omezením.

Auta se na náměstí nedostanou

Na slavnosti bude kromě státní a městské policie hlídat návštěvníky ještě bezpečnostní agentura najatá pořadatelskou společností. Pořadatelé se obávají především možné paniky.

"Nemůžeme riskovat, že v davu někdo vystřelí petardu a vznikne panika," řekl Libor Votruba z pořadatelské společnosti Taiko. "Budeme navyšovat bezpečnostní opatření, jak nejlépe umíme, spolu s bezpečnostní službou navýšíme počet lidí, abychom návštěvníky maximálně ochránili," doplnil. Bezpečnost při silvestrovských oslavách se bude ještě řešit.

Od Mikuláše bude také platit zákaz vjezdu vozidel z Pařížské ulice na náměstí, a to od 16 do 20 hodin. Ve stejném čase se dočasně zruší rovněž zastávka autobusu.

Pokud se náměstí přeplní, uzavřou policisté přístup na posledních křižovatkách přístupových ulic pro další návštěvníky.

Kontroly začaly hned po útocích

"Já si myslím, že odvolávat ta opatření bude možné v řádu týdnů, zatím určitě ne," poznamenal Chovanec. Záleží podle něj mimo jiné na vývoji v okolních i dalších evropských zemích.

"V rámci vánočních nákupů je zřejmé, že se lidé budou shromažďovat ve větších počtech v nákupních centrech a na dalších místech České republiky a my budeme dělat maximum pro jejich bezpečnost. Policie ještě v té době, kdy samozřejmě bude větší kumulace lidí při vánočních nákupech, tak bude vykonávat výkon služby v rozšířené podobě," uvedl dále Chovanec.

Zvláštní opatření přijala policie v noci ze 13. na 14. listopadu, během níž v Paříži při sérii teroristických útoků zemřelo kolem 130 lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy