Hladiny řek stoupaly i v noci. Škody páchal silný vítr

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 1. 2015 20:12
Déšť a tání sněhu v sobotu začaly zvedat hladiny řek především na jihozápadě a východě Čech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Česká republikaŘeky zejména na jihozápadě a východě Čech v sobotu kvůli dešti a odtávání sněhu stouply, ale domy nezatopily a zdá se, že ani nezatopí. Na jezu rozvodněné Ohře v Karlovarském kraji se však převrátil raft s pěti vodáky a jeden z nich je nezvěstný. Škody na majetku nepáchá velká voda, ale už od pátku spíš silný vítr - vyvrací stromy, které komplikují železniční dopravu, hasiči také zajišťovali několik uvolněných střech, popadané větve odstraňovali i ze silnic a ulic.

Meteorologové čekají večer a v noci ochlazování a ustávání srážek, v neděli by měly hladiny ještě stoupat ve středních a dolních úsecích, ale mají už překročit nejvýše první ze tří povodňových stupňů. Třetího stupně, tedy ohrožení, dnes dosáhly jen Vydra v Modravě a Otava v Sušici na Klatovsku. Nejdřív klesla na druhý stupeň Vydra, Sušice se na druhý stupeň vrátila kolem 18:00.

Povodňová hrozba

Meteorologové už v pátek upozornili, že zejména Klatovsku hrozí záplavy. Obě místa, kde dnes hladiny vystoupaly na nejvyšší stupeň povodňové aktivity, jsou v tomto regionu. Po poledni se na něj dostala Vydra v Modravě, ale brzy se vrátila na stupeň číslo dvě. Kolem třetí odpoledne na třetí stupeň stoupla řeka Otava v Sušici, okolo šesté klesla zpět na druhý stupeň. Hasiči i povodňové štáby situaci sledují, voda zatím nikde nepůsobí problémy.

Druhý povodňový stupeň byl k 19:00 i na Sázavě ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině, ve stejném kraji byl ještě na Svratce v Dalečíně, na Oslavě v Dolních Borech a na řece Doubravě v Bílku, což je část Chotěboře. "Dvojku" měli rovněž na řece Libuňce v turnovské části Pelešany v Libereckém kraji. Na druhém stupni byla v 19:00 podle údajů ČHMÚ také Moravská Dyje v Janově v Jihočeském kraji, řeka Březná v Hoštějně v Olomouckém kraji a Moravská Sázava v Lupěné rovněž v Olomouckém kraji, druhý stupeň byl také na řece Loučka ve Skryji v Jihomoravském kraji. Na desítkách míst stále platí první povodňový stupeň. Voda ale nikde nedělá větší materiální škody.

Pohřešuje se vodák

Rozvodněná Ohře ale zřejmě dopoledne způsobila převržení raftu s pěti vodáky na jezu u Jakubova na Karlovarsku. Unášel je proud, čtyři se asi po dvou kilometrech dokázali dostat z řeky na břeh, jeden muž je ale stále nezvěstný. Do pátrací akce se zapojily desítky záchranářů, odpoledne byla ukončena. Záchranu komplikuje právě rozvodněný tok řeky.

Pokud jde o škody na majetku, ty páchá zatím hlavně vítr. Kvůli němu spadlo od ranních hodin několik stromů na železniční tratě. Nejvíce událostí se stalo v jižních a západních Čechách. U Horního Dvořiště na Českokrumlovsku a Ostrova nad Ohří na Karlovarsku padající strom poškodil trakční vedení. U Horní Plané na Českokrumlovsku spadl strom na železniční trať mezi Českými Budějovicemi a Novou Pecí dvakrát.

Vítr škodil nejen vlakům. Na Tachovsku vítr posunul střechu obytného domu, což si vynutilo evakuaci desítek lidí. Například středočeští hasiči od půlnoci do dnešního poledne zaznamenali téměř tři desítky výjezdů. V polovině případů odstraňovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy a ulámané velké větve. Víc práce mají od pátku také pražští hasiči, kteří vyjížděli třeba k uvolněným billboardům.

Mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová uvedla, že v pátek vyjížděli hasiči k 489 technickým zásahům, nejhorší byla podle ní situace ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Dnes k 16:00 už řešili hasiči kvůli větru celkem 525 událostí, což je už čtyřnásobek dlouhodobého denního průměru. Nejhorší situace byla znovu v Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji, dnes také na Vysočině a vítr působí potíže i v Ústeckém kraji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Atentátník z německého Hanau absolvoval bojová cvičení na Slovensku

Atentátník, který v Hanau postřílel v únoru devět lidí, prošel loni nejméně dvěma bojovými tréninky u jedné soukromé bezpečnostní firmy na Slovensku. Informoval o tom dnes německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Podle Spiegelu Tobias Rathjen výcviky absolvoval v červenci a září a za instruktory měl bývalé vojáky a příslušníky jednotek speciálního nasazení. Vyšetřovatelé informace potvrdili také agentuře DPA, ale další podrobnosti ke slovenským pobytům pachatele německá média nepřinesla.

Třiačtyřicetiletý Tobias Rathjen 19. února v hesenském městě zastřelil devět lidí. Později byl on a jeho 72letá matka nalezeni mrtví v jejich bytě. Šlo o jeden z nejhorších rasistických útoků v Německu od 2. světové války.

Zdroj: ČTK
Další zprávy