D1 ve směru na Brno stála 11 hodin kvůli dvěma nehodám kamionů, v noci se zavře znovu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2019 16:57
Hromadné nehody kamionů a dodávek v úterý téměř na celý den uzavřely dálnici D1 na Vysočině. Kvůli haváriím na 131. kilometru u Měřína byla dálnice zavřená ve směru na Brno od ranních 5:00 přibližně 11 hodin. Řidiči jedoucí na Brno se mohli na D1 vrátit po 16:00. Stále ale nebyl odklizen poslední nabouraný kamion. Kvůli jeho odklízení policie dálnici dnes v noci uzavře znovu, a to zhruba ve 23:00, uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Schejbal/Economia

Na dálnici se ráno po 5:00 srazily čtyři kamiony s dvěma dodávkovými vozy, při nehodě se těžce zranili dva lidé. Další nehoda čtyř kamionů a osobního auta se obešla bez zranění.

Řidiči museli z dálnice sjíždět na 119. kilometru a na objízdných trasách se brzy tvořily kolony. Provoz na dálnici blokovala i poškozená cisterna s asfaltem. Cisternu se podle Čírtkové podařilo odsunout na sjezd na kilometru 134 u Měřína. Zbývá odstranit poslední kamion, který byl označen šipkami. Noční uzavírka dálnice bude podle Čírtkové asi tříhodinová.

Vozovka byla ráno mokrá, dešťové přeháňky byly na Vysočině i dopoledne. Asi v 10:00 se podařilo odstranit následky jedné z nehod a z dálnice mohly za asistence policie odjet osobní auta a dodávky, které uvízly v úseku mezi nehodami, řekla Čírtková. Před 14:00 se podařilo asi o metr posunout i překážející cisternu, z dálnice tak mohla odjet i nákladní auta.

Vyprošťování cisterny bylo náročné. Měla poškozená kola i podvozek, řekl zástupce odtahové společnosti Pretol Petr Endrle. Převážela podle jeho odhadu asi 30 tun asfaltu. Na vyproštění nebylo možné použít jeřáb. "Vyvazovat to a zvedat takhle plnou cisternu nepřipadá v úvahu," řekl Endrle.

K nehodě jeli záchranáři z několika základen. Sanitky vyjíždějící z Jihlavy se ale kolonám na dálnici ke zraněným mužům nedostaly, řekla ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová. Z opačného směru jeli k nehodě záchranáři z Velkého Meziříčí a Velké Bíteše. Oba zraněné přepravili do traumacentra v Brně. Filová zranění zhodnotila jako středně těžká až těžká.

U hromadných nehod zasahovali i hasiči. Vyprošťovali zraněné řidiče a kvůli úniku několika set litrů nafty z proražené nádrže jednoho z kamionů museli postavit norné stěny.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy