ČT točila o zastrašování studentů kvůli Babišovi. Podle školy vystřihla zásadní slova

Michal Polák Michal Polák
11. 10. 2019 17:22
Česká televize stáhla ze sociálních sítí reportáž o údajném zastrašování žáků střední průmyslové školy v Plzni v souvislosti s návštěvou premiéra Andreje Babiše. Učitelé jim měli vyhrožovat problémy u maturity, pokud se budou ptát na kauzu Čapí hnízdo. Studentka, která to tvrdila, to ale pouze četla u někoho na Facebooku, což redaktorka dle školy z reportáže vystřihla. Škola chce televizi žalovat.
Video: Česká televize

"Bylo nám řečeno od učitelů, že pokud se budeme ptát a provokovat otázkami ke kauze Čapí hnízdo, tak neuděláme maturitu, že budeme mít problémy," řekla redaktorce studentka školy, která stála zády ke kameře, protože si nepřála prozradit svou identitu. 

Podle vedení školy ale televize publikovala jen část jejího prohlášení. Jak uvedl pro Aktuálně.cz ředitel školy Rostislav Študent, vyjádření žákyně bylo rozsáhlejší a televize to nešťastně sestříhala. "Naše žákyně pouze tlumočila, co si na Facebooku přečetla u nějaké cizí žákyně. Česká televize to však sestřihala tak, že to vypadalo, že to vyhrožování šlo ze strany vedení školy," tvrdí ředitel Střední průmyslové školy strojnická a Střední odborná školy profesora Švejcara v Plzni, který s žákyní hovořil.

"Prohlašuji, že na základě šetření jsou všechny informace prezentované v médiích o ovlivňování žáků před a během besedy s premiérem ČR ze strany vedení i učitelů nepravdivé," dodal pak v prohlášení na stránkách školy.

Česká televize reportáž stáhla po několika hodinách bez udání důvodu. V pátek na dotaz Aktuálně.cz připustila pochybení. "Informace na záznamech nebylo možné ověřit tak, jak to České televizi ukládá Kodex ČT, především z hlediska počtu zdrojů, jejich věrohodnosti a povinnosti poskytnout prostor druhé straně. Proto je nebylo možné vysílat. Redaktoři je zveřejnili na sociálních sítích, které sice nereguluje zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, ale je v zájmu České televize, aby standardy, která platí ve vysílání, uplatňovala na všech svých platformách. Proto vedoucí regionálního vysílání reportáž do té doby, než se uvedené skutečnosti podaří získat, stáhl," vysvětlila mluvčí České televize Karolína Blinková    

Ředitel školy také upozornil, že dotazy jak na Čapí hnízdo, tak na spolupráci premiéra s StB padly. To potvrzuje i Tomáš Pufler, který se diskuze ve škole účastnil. Na Čapí hnízdo se premiéra sám zeptal. "Pan premiér se dotazu pouze zasmál a řekl, že kdyby nebyl premiér, nikdy by o Čapím hnízdě neslyšel," řekl Aktuálně.cz.  

Škola se reportáží cítí poškozena a ředitel uvedl, že určitě bude podnikat právní kroky proti České televizi. "Já jsem si ji naštěstí stihl okopírovat, takže ji stále mám k dispozici," říká Študent k reportáži, která je nadále ke zhlédnutí například na YouTube.

Dodal, že pro školu je to velmi nepříjemná situace i proto, že o kauzu se zajímá coby její zřizovatel Plzeňský kraj a dá se očekávat, že školu navštíví také školní inspekce. "Naši školu tato kauza velmi poškodila," stěžuje si Študent. 

Debatovali o uplatnění na trhu práce

Nápad, aby školu navštívil premiér, přišel od poslankyně hnutí ANO Barbory Kořánové. Ředitel na diskuzi k tématu "poptávka po technických oborech na našem pracovním trhu" vybral čtvrtou třídu oboru Strojnictví a Mechatronika, protože k uvedenému tématu mají nejblíže. Podle něj to ani nebyla akce školy, nýbrž úřadu vlády. Škola pouze připravovala besedu s premiérem. 

"Žádné nařízení, doporučení nebo cokoliv jiného, co se smí nebo nesmí v průběhu diskuze, od vedení školy nezaznělo. Abych vydal něco takového, musel bych být idiot," dodává ředitel střední školy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy