reklama
 
 

Silnice pokryl sníh, na severu Moravy v noci napadlo sedm centimetrů

5. 1. 2016 8:13
Komunikace napříč celou republikou pokryla vrstva sněhu a řidiči by měli být obezřetní, nabádá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Kvůli zhoršeným podmínkám vzrostl počet nehod. Vůbec největší sněhovou nadílku zaznamenali v Moravskoslezském kraji, kde napadlo až sedm centimetrů sněhu.

Ve Středočeském kraji je většina hlavních tahů chemicky ošetřená a mokrá, na silnicích nižších tříd mohou být zbytky sněhu a místy se také vyskytuje ledovka, například v okresech Praha-západ nebo Kolín.

Teploty se ráno v regionu pohybovaly většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Ve středních Čechách je zataženo a fouká slabý vítr. Ojediněle je viditelnost kvůli srážkám snížená, na hlavních tazích převážně bez omezení. Řidiči by měli jízdu přizpůsobit aktuálním podmínkám i na dálnicích, například na teplické D8 mohou být na vozovce zbytky sněhu.

Na většině silnic i dálnici D5 v Plzeňském kraji leží vrstva rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách Šumavy je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Od pondělí se na celém území regionu střídají sněhové přeháňky, které situaci zhoršují. Ledovka, před kterou varovali meteorologové, se zatím netvoří.

Silničáři jsou v plném nasazení a průběžně pluhují napadaný sníh a solí komunikace. Kromě pravidelných okruhů vyjíždějí také na problematická místa, která jim nahlásí policie. V noci zablokoval kamion tah na Karlovy Vary v okolí Nevřeně a musel být vyproštěn. Problémy měl kamion také ve stoupání mezi Osekem a Březinou na Rokycansku.

Veškerou techniku mají v terénu i silničáři v Ústeckém kraji. V regionu napadlo přes noc několik centimetrů sněhu. "Máme vozidla po celém kraji, na horách je situace o něco horší než dole, ale zatím se nám daří udržovat všechny úseky sjízdné," popsal situaci dispečer.

V Libereckém kraji sněží, i na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky navíc mohou namrzat, protože teploty v kraji klesly ráno místy až k 11 stupňům pod nulou. Žádné problémy způsobené počasím však v kraji zatím podle policie hlášeny nejsou.

"Během noci udržovalo silnice ve sjízdném stavu přes stovku sypacích vozů," hlásí z Vysočiny Jakub Pavlas z dispečinku krajských silničářů. Na silnicích prvních tříd leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na vedlejších je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. "Někde se mohou vyskytnout lokální problémy, ale všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné," dodal Pavlas.

Na dálnici D1 se staly ráno dvě nehody, a to na 83. a 146. kilometru ve směru na Brno. Řidiči při nich vlivem počasí nezvládli řízení a vozidla narazila do středových svodidel. Další podobné nehody vyšetřovali policisté také v Hodicích na Jihlavsku a Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Všechny skončily bez zranění lidí.

Až sedm centimetrů během noci napadlo v Moravskoslezském kraji, všechny silnice jsou ale s opatrností sjízdné. "V Beskydech napadlo pět centimetrů sněhu. V Jeseníkách ještě o dva centimetry více. Teplota se pohybuje okolo sedmi stupňů Celsia. Během noci a rána jsme měli v terénu veškerou techniku, tedy víc jak 100 sypačů," řekla mluvčí silničářů Šárka Vlčková.

Ve Zlínském kraji musí být řidiči opatrní zejména na Vsetínsku. V kraji je ráno většinou zataženo, vane slabý vítr, teploty se pohybují od minus deseti do minus šesti stupňů Celsia.

Značně problémové jsou silnice ve výše položených místech Jihomoravského kraje. V noci připadlo od tří do pěti centimetrů sněhu. Ke špatně průjezdným patří trasy, které silničáři ošetřují kvůli ochraně přírody pouze pískem či štěrkem. V Moravském krasu na Blanensku, v Podyjí na Znojemsku nebo v Bílých Karpatech na Hodonínsku nemohou používat sůl. Na silnicích proto leží ujetá vrstva sněhu.

autoři: ČTK, Domácí | 5. 1. 2016 8:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama
  reklama