Bzenec zbourá sklady v zámeckém areálu a postaví místo nich parkoviště

ČTK ČTK
20. 7. 2019 9:53
Radnice ve Bzenci na Hodonínsku chce zbourat bývalé sklady v zámeckém areálu a postavit tam asi čtyři desítky parkovacích míst, řekl starosta Pavel Čejka (KDU-ČSL). Náklady na demolici a vybudování parkoviště budou v milionech korun, jejich přesnou výši ale zatím starosta neví. Zámek je prázdný, město zvažovalo opravu i prodej zámeckých budov. Demolice by měla začít koncem prázdnin, parkoviště by mělo vzniknout příští rok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Jsou to bývalé sklady a stáčecí linka. Jsou postavené novodobě a se zámkem nemají nic společného. My chceme prostor otevřít z těmické strany a na uvolněné ploše vybudovat asi 40 parkovacích míst," uvedl Čejka. Sloužit budou návštěvníkům zámeckého parku a blízké restaurace.

Město v areálu zamýšlelo vybudovat vinařsko-turistické centrum. V parku se konají vinařské akce, nedaleko sídlí vinařství. "Požádali jsme si také o podporu v rámci brownfieldů, ale je tam přetlak požadavků, takže nevidím moc reálně, že by někdo přispěl," řekl starosta.

Proto město loni vyhlásilo záměr prodeje zámeckých budov. "Chtěli jsme si ověřit, jestli jsou investoři ochotní do toho vůbec jít. Dostali jsme nějaké nabídky a teď jednáme s Vysokým učením technickým v Brně ohledně ocenění objektů," řekl Čejka. Dodal, že v případě prodeje budov by park a ostatní prostory zůstaly městu.

V místě bzeneckého zámku stávala v minulosti tvrz z 15. století. Počátkem 17. století byla tvrz zbouraná a vznikl renesanční zámek, V 18. století ho čekala demolice a nová stavba zámku ve stylu barokním. V 19. století se objekt do třetice dočkal demolice a výstavby v pseudogotickém slohu. V první polovině 20. století se stal sídlem vinařů, v roce 2002 zámek i s parkem koupilo město Bzenec.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy