Brno smění pozemky s firmami Křetínského kvůli stavbě vlakového nádraží

ČTK ČTK
18. 6. 2024 17:32
Brno smění pozemky s firmami Křetínského kvůli stavbě vlakového nádraží

Brněnští zastupitelé schválili směnu pozemků se společnostmi, které patří podnikateli Danielovi Křetínskému. Město pozemky potřebuje pro přesun vlakového nádraží z centra o kilometr jižněji. Křetínskému město pošle 186 milionů korun a naopak městská firma Brněnské komunikace prodá Křetínskému lukrativní stavební pozemky poblíž budoucího nádraží za 306 milionů korun. Pro bylo 30 zastupitelů z 55, transakci odhlasovaly koaliční strany ODS, ANO a SOCDEM.

Opozice i koaliční lidovci vnímají směnu jako nevýhodnou a raději by šli cestou vyvlastnění. Křetínský totiž pozemky prodat nechtěl, ale požadoval směnu. Ta mu otevírá cestu k pozemkům, které bude moci v budoucnu zhodnotit. Až město postaví protipovodňová opatření na Svratce a postaví potřebnou dopravní infrastrukturu, bude moci nedaleko od centra stavět bytové domy. Pokud by si město pozemky nechalo, mohlo je podle opozice zhodnotit lépe.

Podle řady zastupitelů nevýhodné rozhodnutí je tečkou za dlouhodobou snahou města získat pozemky, které pro nové nádraží a jeho okolí potřebuje. Jde o poslední pozemek, který ještě nebyl jeho. Dlouhé roky se snažilo s vlastníkem ČSAD Brno holding jednat, ale neúspěšně, až se stal majitelem firmy a tedy i pozemků v roce 2021 Křetínský.

Radní Oliva řekl, že směna je pro město výhodnější kvůli tomu, že není jisté, jak by dopadl spor u soudu. Protistrana totiž uvedla, že vyvlastnění by se soudní cestou bránila. "Pokud půjdeme cestou směny, bude to pro město rychlejší," řekl Oliva. Rychlost zaznívala jako jeden z hlavních argumentů, protože bude možné začít nové nádraží stavět včas. Dlouho se hovořilo o začátku stavby v roce 2028, nyní Správa železnic hovoří o začátku "ještě v tomto desetiletí".

 

Právě se děje

Další zprávy