Brno-sever podá ústavní stížnost proti zneplatnění voleb

ČTK ČTK
20. 11. 2014 16:19
Podle starosty Rostislava Hakla bylo potenciálně ovlivněných voličů malé množství. Krajský soud volby kvůli kupčení s hlasy Romů zrušil.
Kupčení s hlasy se porkázalo i v Bílině.
Kupčení s hlasy se porkázalo i v Bílině. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Městská část Brno-sever v čele se starostou Rostislavem Haklem (ČSSD) podá nejpozději do pátku ústavní stížnost proti neplatnosti voleb v brněnském obvodě. Krajský soud volby zrušil minulý týden kvůli kupčení s hlasy Romů, kteří měli volit starostu Hakla za bezplatný vstup na zábavu s jídlem a pitím zdarma.

Městská část navrhuje, aby Ústavní soud usnesení Krajského soudu v Brně zrušil, a tím potvrdil platnost voleb, řekl novinářům Hakl.

Ústavní stížnost jednomyslně schválili radní městské části, kterou dosud řídí koalice ČSSD a ODS.

Hakl: Potenciálně ovlivněných voličů bylo málo

"Podáme ji buď ještě dnes, nebo nejpozději zítra," uvedl Hakl. Podle něj nemohly být volby ovlivněny. "Potenciálně ovlivněných voličů totiž bylo málo. Proto požadujeme, aby byly volby platné," doplnil Hakl.

Městská část také požaduje, aby se soud stížností zabýval co nejdříve. "Důvodem je, aby strany včas věděly, zda se připravovat na volby nové," zdůvodnil Hakl. Kromě stížností podá on sám trestní oznámení kvůli tomu, že celá kauza poškodila jeho jméno. Datum podání trestního oznámení pro pomluvu však Hakl zatím neupřesnil.

Otázkou zůstává, kdy se bude Ústavní soud stížností zabývat. Není totiž vázaný žádnými lhůtami. "O volebních věcech rozhoduje plénum všech 15 soudců. V průměru v loňském roce trvalo řízení u plenárních věcí okolo devíti měsíců," řekla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Volby by měly být 14. března

Podání stížnosti nemá odkladný účinek, a proto se volby v opakovaném termínu uskuteční i v případě, že by se Ústavní soud návrhem nestihl zabývat. Opakované volby by nejspíš měly být 14. března, oficiálně ale ministerstvo vnitra žádný termín nevyhlásilo.

Návrh na neplatnost voleb v Brně-sever podal ke krajskému soudu lidovecký zastupitel Petr Hladík. Poukazoval na to, že Romové volili za peníze nebo vstup na zábavu. Akci pro ně uspořádal Adam Adámek, jenž to vysvětlil tím, že chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. Podle soudu Romové nešli k volbám svobodně. Hakl od počátku odmítá, že by se na akci nějak podílel a někomu za hlas něco dával.

Ve volbách v části Brno-sever zvítězilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy