Regiony

Muž ze Zlína připravil o peníze dva hendikepované, hrozí mu až osm let vězení

Osmadvacetiletý muž ze Zlína podle policie vylákal pod záminkou společného bydlení od dvou mužů s poruchou intelektu více než milion korun. Kriminalisté v případu navrhli podání obžaloby. Za podvod hrozí stíhanému muži v případě odsouzení dva roky až osm let vězení, sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Obviněný muž podle policie znal z předchozích let dvacetiletého muže, který kvůli svému postižení žije v domově se zvláštním režimem. "Zkontaktoval se s ním a nabídl mu, že mu zařídí lepší bydlení. Mladý muž oslovil svého kamaráda z domova a společně se s obviněným mužem několikrát setkali. Ten pod záminkou společného bydlení v bytě v Otrokovicích vylákal ze staršího z nich více než tři čtvrtě milionu korun, z mladšího potom 600 000 korun, které mu vybral z vkladní knížky," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2021 12:33

Babiš se odvolal proti čtvrtmilionové pokutě kvůli střetu zájmů od černošického úřadu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu odvolal proti čtvrtmilionové pokutě, kterou mu v září udělil černošický městský úřad za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média. Právu to řekl právník Václav Knotek, který premiéra v řízení zastupuje. Případ projedná středočeský krajský úřad.

Zdroj: ČTK
12. 10. 2021 11:45

Policie zahájila stíhání mladistvých sprejerů, kteří poškodili Karlův most

Policie zahájila trestní stíhání sedmnáctiletého chlapce a o rok mladší dívky za červencové posprejování Karlova mostu. Oba mladiství se ke skutku přiznali. Obviněni jsou z poškození cizí věci, uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10 Richard Houdek.

Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na Karlově mostě objevily 9. července. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp. Způsobenou škodu tehdy policisté předběžně odhadli na 100 000 korun. Pravděpodobné pachatele dohledali na záběrech z kamer, které zveřejnili den po činu. Sprejer se tentýž den přišel přiznat.

Grafitti z nejstaršího pražského mostu odstranil restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Vandalské projevy sprejerů předtím řešil už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší.

Dospělému pachateli by za posprejování památky hrozilo šest měsíců až tři roky vězení. U mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu.

Zdroj: ČTK
9. 10. 2021 13:47

Petiční stánky uskupení Praha sobě před volebními místnostmi jsou podle policie v pořádku

Policie v Praze prověřovala petiční stánky uskupení Praha sobě před volebními místnostmi, dostala kvůli tomu několik oznámení. Volební zákon sběrem podpisů neporušilo, řekla v sobotu mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Policie podle ní u voleb v Praze zatím nezaznamenala ani žádné jiné potíže. Lídr Prahy sobě Jan Čižinský na Facebooku napsal, že šlo o sběr podpisů před komunálními volbami. Aby mohlo jedno ze sdružení, které je součástí pražské koalice, znovu kandidovat, nasbírat musí 100 000 podpisů.

Podle zákona o volbách není povoleno v blízkosti volebních místností během hlasování agitovat za politické strany nebo jejich kandidáty. "Někteří politici se rozčilují. Prý nemáme před volebními místnostmi co dělat a sbírat tam podpisy, prý je to nehorázné. Tak já to s dovolením uvedu na pravou míru: Praha Sobě je občanská kandidátka, 'sdružení nezávislých kandidátů'," napsal Čižinský. Na stánky před volební místností upozornil na Twitteru například starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Zdroj: ČTK
3. 10. 2021 16:42

Dálnici D1 uzavřela na 66. km ve směru na Prahu hromadná nehoda, čtyři lidé se zranili

Dálnici D1 uzavřela na 66. kilometru ve směru na Prahu zhruba na 30 minut hromadná nehoda tří osobních aut. Čtyři lidé se zranili, jednoho člověka museli hasiči vyprostit, uvedla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl v místě jedním pruhem obnoven v 16:30.

Nehoda se stala nedaleko sjezdu na Bernartice. Na místě zasahoval vrtulník záchranářů. Před místem se vytvořila zhruba šestikilometrová kolona.

Zdroj: ČTK
2. 10. 2021 20:06

Policie pátrá po vězni, který uprchl z pracoviště v Nových Hamrech

Policisté na Karlovarsku pátrají po vězni, který v sobotu odpoledne utekl z nestřeženého pracoviště v Nových Hamrech. Pětadvacetiletý Nikolas Lazók měl v době útěku na sobě šedé triko a vězeňské montérky. Odejít měl směrem na Horní Blatnou, informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Zdroj: ČTK
30. 9. 2021 19:35

Hasiči po 13 hodinách zlikvidovali požár průmyslového objektu v Semilech

Hasiči dnes od rána zhruba 13 hodin likvidovali požár v průmyslovém objektu v Semilech, zásah skončil okolo 18:00. Kvůli požáru hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu, na místě v jednu chvíli zasahovalo až 11 jednotek. Oheň zasáhl stropní konstrukci haly, hasiči tak museli strop postupně rozebírat a dohašovat. Byl zasažen prostor na zhruba 270 metrech čtverečních, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda. Zraněn podle něj nikdo nebyl, dělníci z haly byli venku už před příjezdem jednotek.

Požár objektu v Bavlnářské ulici byl na operační středisko nahlášen krátce po 05:00. Po příjezdu hasiči zajistili vypnutí elektrické energie a plynu a vynesli z ohroženého prostoru několik tlakových lahví. Do likvidace požáru nasadili tři speciální hasicí a řezací zařízení CCS Cobra, která dokážou pomocí vodního paprsku proříznout různé materiály, rozprašují vodu a vytvářejí vodní mlhu.

"Hasí v mezistropí, je to vlastně dutý strop. Problém je právě v těch dutinách, velice špatně se to dohledává," řekl dříve během dne mluvčí. Hasiči podle Suchardy postupně rozebírali sendvičový strop, dohledávali a dohašovali jednotlivá ložiska. Krátce před 15:00 byl požár lokalizován, zásah hasiči ukončili zhruba o tři hodiny později. "Do rána tam bude místní jednotka dojíždět a hlídat," dodal Sucharda. Příčiny požáru zatím neznají, příliš brzy je podle Suchardy i na odhad škod.

Zdroj: ČTK
Pokračovat