Reformu bych jako prezident nepodepsal, říká Švejnar

Petr Holub
29. 1. 2008 12:30
Švejnarův postoj ocenila KSČM, zvažuje jeho podporu
Jan Švejnar na přednášce
Jan Švejnar na přednášce | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Klausův konkurent využil přednášky na Karlově univerzitě, aby se vymezil vůči probíhající reformě veřejných financí. "Je potřebná, ale má rezervy v tom, jak je připravena," vysvětlil Jan Švejnar.

Pokud by byl prezidentem, snažil by se její tvůrce přesvědčit, aby změnili některé části. "Není nutná rovná daň," doporučil zachovat daňovou progresi. Doplnil, že vláda by daně úspěšněji zjednodušila, kdyby začala rušit stovky výjimek a odečitatelných položek.

Švejnar mluvil v aule Fakulty sociálních věd v Praze-Jinonicích ke svým příznivcům a jeho výklad několikrát přerušil potlesk.

Na Švejnarův kritický postoj k vládní reformě už příznivě reagovali komunisté. Jejich šéf Vojtěch Filip v ranním vysílání Radiožurnálu uvedl, že vyjádření Švejnara může znamenat, že se KSČM přikloní na jeho stranu. Komunisté přesto chtějí, aby jim Švejnar svůj postoj vysvětlil osobně.

Rozcestí k úspěchu

Rovná daň, která zvýhodňuje nejvyšší příjmové skupiny, odporuje podle Švejnara ekonomické strategii, kterou by měla Česká republika zvolit v globální soutěži.

"V této chvíli stojíme na rozcestí, měli bychom se zamyslet a rozhodnout, jakou strategii zvolíme," řekl Švejnar.

Prezidentský kandidát připomněl, že Česko dosud těží především ze své laciné pracovní síly. Dvacet let po revoluci by už měl být tento model nahrazen. "Chceme vysoké platy," zdůraznil Švejnar.

Příležitostí ke změně je globální ekonomika, která přináší mnohem tvrdší konkurenci mezi jednotlivými zeměmi. "Budeme zažívat víc úspěchů a víc selhání. Platí pravidlo, že vítěz bere vše, stříbrné a bronzové medaile ztrácejí na hodnotě," popsal soutěžní podmínky.

Tři nástroje

Česko proto musí okamžitě učinit několik kroků, aby se dotáhlo do světové špičky.

Země by měla být na rozdíl od své současné pozice aktivním členem Evropské unie a prosadit, aby místo neúčinné zemědělské politiky raději podporovala investice.

Protože Česko patří k pěti evropským zemím, které potřebují na svůj ekonomický výkon nejvíc energie, musí najít cestu, jak energii využívat efektivněji.

Měly by se zastavit škrty v dotacích do vzdělání, protože Česko může investorům nabídnout pouze vzdělané lidi.

"Nejsme Norsko, které má plyn a ropu, nejsme Švýcarsko, které má svůj speciální bankovní systém," upozornil Švejnar.

Můžeme být ale podle něho jako Irové, kteří vykazují vzhledem ke svému ekonomickému výkonu skoro dvakrát víc investic než Češi. Dokážou totiž nabídnout víc kvalifikovaných zaměstnanců.

V boji za větší vzdělanost by měla vláda najít cestu, jak rozšířit přístup k internetu. Dosud ho má k dispozici čtvrtina občanů, v zemích Evropské měnové unie to jsou dvě třetiny, v Koreji nebo ve Spojených státech tři čtvrtiny.

Obava z nepokojů

Zároveň by měla vláda podle Švejnara předcházet rizikům, které s sebou nese globalizace. "Sociální soudržnost je důležitá už dnes a bude ještě důležitější," vysvětlil Klausův soupeř své sociální učení.

V běžném tržním prostředí často rozhoduje náhoda. Pokud dostane stejnou šanci podnikat deset stejně vzdělaných, schopných a pracovitých lidí, může být jeden z nich do týdne milionář, řada z nich ale nevydělá ani korunu.

Progresivní míra zdanění a silný sociální systém jsou proto nezbytným nástrojem, aby se snižovaly rozdíly mezi těmi, kdo měli štěstí a těmi, kterým se zatím nedaří.

"Aby si lidé nepřipadali, když večer přijdou utahaní domů a nic nevydělali, že se s nimi nehraje fair," řekl.

Ve světě globální konkurence se budou i mezi jednotlivci rozdíly zvyšovat ještě rychleji než dosud, proto je třeba sociální soudržnost ještě posílit, míní Švejnar. Stát by měl podle něho předat část svých sociálních pravomocí neziskovému sektoru, který je efektivnější.

Proto udělal Topolánkův kabinet chybu, když daňovou progresi zrušil. "Je třeba učinit nezbytné kroky, abychom se vyvarovali sociálních nepokojů," míní Švejnar.

Než se otevřou nůžky

"Reformy není možné provádět bez vědomí hlubších souvislostí," shrnul Švejnar svou přenášku.

Úspěšná bude podle něho pouze ta země, která zvolí jasnou strategii a bude ji postupně uskutečňovat. Na rozhodnutí není příliš času, protože nůžky mezi nejbohatšími zeměmi a těmi, kdo nestíhají, se začnou otevírat.

 

Právě se děje

Další zprávy