Home Credit žádá od Českého rozhlasu omluvu za slova o lichváři. A hrozí žalobou

Martina Heroldová Petra Škraňková Martina Heroldová, Petra Škraňková
12. 1. 2020 15:44
Společnost Home Credit požaduje po Českém rozhlasu omluvu za kritický komentář, v němž autorka označila firmu jako "lichvářskou". Upozornil na to Deník N. Veřejnoprávnímu médiu již firma zaslala předžalobní výzvu a je připravena se bránit i soudní cestou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Společnosti Home Credit je trnem v oku komentář Apoleny Rychlíkové z loňského října, ve kterém kritizovala sponzoring Univerzity Karlovy, z něhož nakonec sešlo.

Firma patřící do holdingu miliardáře Petra Kellnera po Českém rozhlasu (ČRo) požaduje, aby článek smazal a na svém webu vyvěsil na 40 dní na viditelném místě omluvu. 

Rychlíková ve svém textu Home Credit nazývá jednou z nejproblematičtějších firem České republiky, která "byla v minulosti známá poskytováním predátorských, lépe řečeno lichvářských úvěrů".

Podle ní univerzita tím, že na smlouvu přistoupila, legitimizovala "způsob parazitického podnikání", který Home Credit provozuje.

"Z celkového vyznění komentáře běžný posluchač bezesporu musí dojít k závěru, že klient (Home Credit) poskytoval predátorské, resp. lichvářské úvěry a toto vyděračské jednání ničilo životy desetitisíců lidí," stojí v předžalobní výzvě pro Český rozhlas, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

"Celý komentář díky svému účelovému zpracování působí jako by byl úmyslně vykonstruován se záměrem zasáhnout pověst klienta," píše rozhlasu právník Home Creditu František Vyskočil. A hrozí, že pokud se veřejnoprávní médium neomluví a nestáhne text komentáře ze svých webových stránek, obrátí se na příslušný soud se žalobou na ochranu klienta. 

Autorka i rozhlas si za textem stojí. "Jestli je text příliš 'ostrý', to nemůžu ani soudit, ale neměnila bych jedinou větu," sdělila Rychlíková Aktuálně.cz na dotaz, zda přece jen nevolila v komentáři příliš ostrá slova. 

Omlouvat se nehodlá ani vedení rozhlasu, které redaktorku podpořilo. "Home Credit od nás již dostala vyjádření, výhrady jsme odmítli. Komentář podle nás splňoval kodex Českého rozhlasu. Věcí se bude ještě zabývat Rada Českého rozhlasu," řekl Deníku N mluvčí média Jiří Hošna. 

"Tvrzení, že komentář… působí jako by byl úmyslně vykonstruován se záměrem zasáhnout pověst klienta je nejen nepodloženě dehonestující, ale především neodpovídá realitě," píše rozhlas ve vyjádření, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici. 

Rozhlas také upozorňuje na to, že zhruba pět milionů lidí v Číně se může potýkat s problémy splácet své půjčky od Home Creditu. "Z toho lze logicky dovodit závěr, že Home Credit ničí životy desetitisíců lidí. Autorkou konstatovaný počet se jeví spíše jako velmi konzervativní a podhodnocený," odpověděl ČRo na předžalobní výzvu.

Apolena Rychlíková ve svém komentáři reagovala na zjištění, že Univerzita Karlova podepsala s firmou Home Credit partnerskou smlouvu na příští tři roky. Podle první z řady smluv měla univerzita od Kellnerovy firmy dostat jeden a půl milionu korun. 

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima tuto smlouvu uzavřel bez vědomí akademického senátu, její součástí měla být také klauzule o vzájemném nekritizování. Po silné vlně kritiky, která se následně vzedmula, firma od smlouvy odstoupila, rektor se za ni omluvil.

Tím ale kontroverze kolem firmy nekončí. Podle zjištění Aktuálně.cz měla v Česku PR agentura placená právě Home Creditem vytvořila síť odborníků, novinářů a politiků, skrze něž ovlivňovala českou společnost ve prospěch Číny (více o kauzách Home Creditu v Česku jsme psali zde).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy