Raketoplán Discovery úspěšně přistál na Floridě

Josef Tuček
14. 6. 2008 17:16
Vynesl na vesmírnou stanici japonskou laboratoř
Discovery přistává.
Discovery přistává. | Foto: NASA

Mys Canaveral - Americký raketoplán Discovery úspěšně přistál v sobotu krátce po páté odpoledne našeho času na přistávací dráze na Mysu Canaveral na Floridě.

Pozemní pozorovatelé byli při přistání napnuti: z raketoplánu se totiž v pátek uvolnila a volně do kosmického prostoru odplula svorka brzdného systému na konci letounu, která slouží jako tepelná bariéra. Řídicí středisko však rozhodlo, že to není problém, protože tato součástka je potřebná při staru, ale nikoli při přistání.

Pozemní dispečeři také rozhodli, že vyboulenina, o níž měli astronauti pocit, že ji vidí na svislém zadním kormidle raketoplánu, není překážkou pro přistání.

Laboratoř a záchod

V průběhu dvou týdnů strávených ve vesmíru posádka raketoplánu splnila hlavní úkol: dopravila na Mezinárodní kosmickou stanici ISS další část japonské laboratoře.

Pomocí systému robotických ramen přenášejí astronauti japonskou laboratoř z nákladového prostpru raketoplánu k vesmírné stanici.
Pomocí systému robotických ramen přenášejí astronauti japonskou laboratoř z nákladového prostpru raketoplánu k vesmírné stanici. | Foto: Reuters

Zvládla i druhé, neméně důležité zadání, které přibylo na poslední chvíli před startem: návštěva přinesla astronautům na vesmírnou stanici součástky pro opravu porouchané toalety a pomohla s její opravou.

Japonská naděje: díl druhý

První část japonské laboratoře nazvané Kibo (japonsky "naděje") vynesl na vesmírnou stanici v březnu raketoplán Endeavour. Tehdy astronauti k ISS přimontovali skladovací přetlakovou místnost o velikosti malého automobilu.

Nyní k ní přibyl velký modul s vlastním laboratorním pracovištěm a robotickým ramenem vně laboratoře. V dubnu příštího rok sem pak raketoplán dopraví zbývající součásti, včetně druhého robotického ramena a vnější plošiny pro upevnění přístrojů, které budou vystaveny přímému působení vesmíru.

O průběhu mise čtěte:
Astronauti připojili k vesmírné stanici novou laboratoř

Být malý je výhodné. Konečně

Součástí mise raketoplánu byly i tři více než šestihodinové výstupy astronautů do kosmického prostoru.

Jeden astronaut z raketoplánu, Gregory Chamitoff, na vesmírné stanici zůstal, a místo něj se po třech měsících pobytu v kosmu vrátil astronaut Garrett Reisman. V pobytu na stanici pokračují ruští kosmonauti Sergej Volkov a Oleg Kononěnko.

Reisman ještě před přistáním žertoval, že díky své tělesné výšce něco málo přes 150 centimetrů bude mít výhodu při zpětném přivykání na zemskou přitažlivost. "Mé smyslové orgány jsou blíže ke středu gravitace a mé srdce musí překonávat menší vzdálenost při pumpování krve do mozku," řekl. "To, že jsem malý, je teď pro mě výhoda. Celý svůj život jsem na to čekal."

 Čtěte také:

Rozhovor: Pracovat na Marsu je únavné, ale fascinující

Teleskop pro výzkum tajemného záření vzlétl do vesmíru

Evropští hvězdáři hledají planety cizích sluncí

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy