Islámský stát chystá kvůli "tyranskému systému" vlastní měnu

ČTK ČTK
15. 11. 2014 8:19
Radikálové budou razit sedm mincí - dvě zlaté, tři stříbrné a dvě měděné.
Bojovníci Islámského státu na severu Sýrie.
Bojovníci Islámského státu na severu Sýrie. | Foto: Reuters

Bagdád - Radikální organizace Islámský stát (IS) bude razit vlastní mince a zavede novou měnu, kterou budou moci používat muslimové.

Organizace to vydala v novém prohlášení, o němž informuje stanice CNN. Chce se prý vymanit z "tyranského finančního systému" a k detailům o hodnotě a kurzu měny se vyjádří později.

Irácká vláda mezitím uvedla, že armáda vytlačila IS z města Bajdží na severu země, u nějž se nachází velká rafinerie.

Bajdží "zcela osvobozeno"

Irácký generál Abdal Vaháb Saadí ve státní televizi řekl, že město je "zcela osvobozeno". Armádní zdroj agentury Reuters tvrdí, že vojáci jsou asi kilometr od zpracovatelského podniku, v jehož okolí se stále bojuje.

Členové IS údajně prchají a letectvo na ně útočí ze vzduchu. Jeden ze svědků řekl, že vojáci překročili most v blízkosti rafinerie.

IS obsadil město Bajdží v létě a od června obléhal rafinerii. Uvnitř se ale udržel malý vojenský oddíl, který odrážel útoky IS a jejž armáda zásobovala ze vzduchu.

Kurdští dobrovolníci se v severním Iráku nedaleko města Mosul ovládaného Islámským státem připravují na boj.
0:27
Kurdští dobrovolníci se v severním Iráku nedaleko města Mosul ovládaného Islámským státem připravují na boj. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Islámský stát prý bude razit sedm mincí - dvě zlaté, tři stříbrné a dvě měděné. Podle materiálu, který má k dispozici CNN, jde o rozhodnutí "zasvěcené výhradně bohu". Umožní prý muslimům vymanit se z "globálního ekonomického systému založeného na ďábelském lichvářství".

IS si počíná jinak než Al-Káida

IS vyhlásil chalífát v části Sýrie a Iráku. Jeho vůdce abú Bakr Bagdádí tvrdí, že se Islámskému státu podřídily také skupiny v Jemenu, Egyptě, Libyi a v Alžírsku. Vyzval ke svaté válce muslimů po celé zeměkouli a ke svržení diktátorských režimů včetně toho v Saúdské Arábii.

Bývalý náměstek amerického ministerstva financí Jimmy Gurule CNN řekl, že v otázkách finančnictví si IS počíná jinak než teroristická síť Al-Káida. Ta získávala peníze z vnějších zdrojů, zatímco IS je schopen financovat se sám z ropy, výkupného za rukojmí, daní a prodeje uloupených cenných historických artefaktů.

Gurule upozornil, že takto získané peníze nelze jednoduše uložit pod matraci, ale je třeba je dostat do existujícího finančního systému. Radí proto zaměřit se na banky, zejména v Kataru a Kuvajtu, které zřejmě peníze od IS přijímají a spravují.

Vraždy a amputace

Podle nezávislých vyšetřovatelů OSN páchají velitelé IS na severu Sýrie ve velkých rozměrech válečné zločiny a zločiny proti lidskosti a měli by za to být stíháni před Mezinárodním trestním soudem. Stojí to ve zprávě, která byla v pátek zveřejněna v Ženevě.

Materiál se opírá o výpovědi 300 lidí, kteří uprchli nebo ještě žijí v oblastech Sýrie, jež IS ovládl. "IS porušuje mezinárodní válečný zákon masovými vraždami protivníků i civilistů po dobytí území. Velitelé IS nesou za tyto činy trestní odpovědnost," stojí ve zprávě. Podle ní je ve vedení IS mnoho cizinců.

Zpráva popisuje drastické vynucování pravidel, která IS na dobytém území vyhlásil. Patří k nim amputace za kouření cigaret nebo krádež, vraždy žen za nedovolený kontakt s muži, vynucování daní od vyznavačů jiného náboženství nebo nucení dětí donášet na rodiče.

"IS na veřejných místech stíná a kamenuje muže, ženy a děti. Těla umučených mužů jsou často vystavena na odiv jako varování pro místní obyvatele," stojí ve zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy