Radar vaří zmrazené jídlo: vynálezy světa konzumu

Josef Tuček
17. 4. 2009 7:23
Academia film mapuje rozvoj vědeckých snů i rizik
Lucie Česálková představuje snímky ze série Popular Science na festivalu Academia film.
Lucie Česálková představuje snímky ze série Popular Science na festivalu Academia film. | Foto: Josef Tuček

Olomouc - Jaká byla v polovině minulého století představa o využití vědeckého pokroku v běžném životě? Možná ani ne tak vzdálená od dnešní skutečnosti - v dobrém i v tom špatném.

Na příkladu série populárně vědeckých filmů natočených v letech 1935 - 1949 ve Spojených státech to ukázal jeden z programových bloků festivalu Academia film, který právě probíhá v Olomouci.

Snímky před více než šedesáti lety připravoval producent Jerry Fairbanks ve spolupráci s populárně vědeckým časopisem Popular Science.

"Z historického hlediska tyto filmy umožňují poznat vize a sny Ameriky čtyřicátých let - očekávání budoucí společnosti dostatku, blahobytu, pohodlí a luxusu, v níž pracovní čas ustupuje příjemně strávenému času zábavy a odpočinku," popsala na festivalu filmová historička z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Lucie Česálková, která tento tematický blok připravila.

Věda osvobozuje ženu od plotny

Samozřejmě, tehdejší filmy zachycovaly i "velkou" vědu a techniku. Třeba proti sobě jedoucí vlaky tažené parními lokomotivami po jednokolejné trati napříč kontinentem. Nový systém dálkového řízení umožnil, aby se soupravy navzájem vyhnuly na přesně určených krátkých úsecích s paralelní kolejí. "Propustnost trati se podstatně zvýšila," hlásal komentář k jednomu filmu.

Foto: Academia film

Ale spousta Fairbanksových filmů se týkala nápadů pro domácnosti. Třeba - muž i žena sedí a čtou si noviny. Když se přiblíží čas oběda, chopí se žena svých kuchařských povinností. Vytáhne z mrazničky různá zmražená jídla, jiné pro sebe, jiné pro manžela, jiné pro děti; každému podle jeho chuti. V troubě pak jídlo během chvilky připraví "radarové vlny" (dnes jim říkáme mikrovlny).

"Vědecké novinky měly ženě dovolit, slovy komentáře jednoho ze snímků, dozvědět se, co se děje ve světě, a přesto připravit oběd na čas," poznamenává Lucie Česálková.

Postel jezdí na verandu

V domácnosti mohou ženě také pomáhat, jak ukazují filmy série Popular Science, třeba drtič ledu v podobě pistole, takže jím rychle naplní sklenici a dolije nápojem. K dispozici má různé poloautomatické loupače brambor nebo jablek. Nástavec na rameně jí drží u ucha telefon, aby nebyla při práci odříznutá od světa.

Lucie Česálková: Filmy o vědě předznamenaly americké sny o blahobytu.
Lucie Česálková: Filmy o vědě předznamenaly americké sny o blahobytu. | Foto: Josef Tuček

Když chce odejít ven, žádný problém: jídlo pro psa dá do nádoby a zavře ji. Časový spínač otevře víko ve stanovenou dobu, takže pes polehávající okolo se konečně dočká.

Uspat se mohou členové domácnosti tím, že jim promítací zařízení promítá na strop text přímo z jejich vybrané knížky, takže si je pohodlně čtou vleže na zádech. Stránky v knížce otáčí gumový váleček... A když chce spáč strávit noc na čerstvém vzduchu, žádný problém - postel s ním sama vyjede na verandu.

Nadšení i zodpovědnost

Přes šedesát let staré filmy ukazují, jaké vynálezy zaujaly tehdejší filmaře. Některé se neosvědčily. Proč třeba promítat na strop texty z knihy, když usínat se dá i u televize? A proč vyjíždět s postelí na terasu, která nemusí být v noci bezpečná, když se v USA rozšířila klimatizace? Jiné nápady se ujaly, možná bohužel - jako třeba jídlo z mikrovlnné trouby.

Každopádně však tehdejší vynálezy, zaznamenané v dokumentárních filmech, předznamenaly a umožnily rozvoj amerického snu o blahobytu, a také o konzumní společnosti.

A jaká je věda ve filmu dnes? Festival populárně vědeckých a dokumentárních snímků Academia film Olomouc představuje díla, která zobrazují pokroky v poznání genů, nových léčebných metod nebo ve zkoumání vesmíru.

Ale také filmy, jež varují před chemickými sloučeninami s neznámým dopadem na zdraví, které jsou v předmětech denní spotřeby. Či snímky upozorňující na možná rizika experimentů na lidech.

Zdá se, že kromě nadšení z nového poznání se silně projevuje i důraz na zodpovědnost při využívání vědeckých poznatků. Bez podpory bezmyšlenkovitého konzumu.

 

Právě se děje

Další zprávy