Psycholožka: Televize ovlivňuje barvu snů

Jan Červenka
22. 10. 2008 7:00
Souvisí barva snů se sledováním černobílého vysílání?
Televize. Ilustrační foto.
Televize. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Dundee - Že televize ovlivňuje to, o čem sníme, můžeme znát z vlastní zkušenosti. Podle výzkumu britské psycholožky Evy Murzynové však ovlivňuje i barevnost našich snů. Informoval o tom časopis New Scientist.

Barevnější sny s barevnou televizí

Barevností snů se vědci zabývali již na počátku dvacátého století. Podle studie z období od roku 1915 až do padesátých let se většina snů odehrává v černobílém prostředí. Naopak, jak informoval New Scientist, studie z let šedesátých ukazují na to, že až 83 procent snů obsahuje nějakou jinou barvu než odstíny černé a bílé.

To by mohlo souviset s nástupem barevného vysílání a masovým rozšířením barevného filmu. Vztah televize a snů se proto znovu rozhodla prozkoumat britská vědkyně.

Eva Murzynová z britské univerzity v Dundee zkoumala šedesát respondentů. Polovina z nich byla ve věku do 25 let, druhá nad 55. Měli za úkol vyplnit dotazníky ohledně barevnosti svých snů a vlivu televize, jemuž byli v mládí vystaveni. Současně si respondenti některé vlastnosti svých snů zapisovali do deníčků.

Zdají se nám opravdu barvy?

Výzkum ukázal, že jen 4,4 procenta mladší poloviny respondentů měla černobílé sny. Starší respondenti, kteří měli již v mládí přístup spíše k barevnému vysílání, udávali, že snili v černobílé barvě v 7,3 procentech případů. Ale starší respondenti, kteří sledovali zejména černobílé vysílání, měli "nebarevné" sny téměř ve čtvrtině případů.

Murzynová však upozorňuje na to, že není možné ověřit, zda jsou sny opravdu černobílé, nebo zda jen média nějakým způsobem ovlivňují způsob, jakým je ráno rekonstruujeme.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

před 29 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy