Psycholožka: Televize ovlivňuje barvu snů

Jan Červenka
22. 10. 2008 7:00
Souvisí barva snů se sledováním černobílého vysílání?
Televize. Ilustrační foto.
Televize. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Dundee - Že televize ovlivňuje to, o čem sníme, můžeme znát z vlastní zkušenosti. Podle výzkumu britské psycholožky Evy Murzynové však ovlivňuje i barevnost našich snů. Informoval o tom časopis New Scientist.

Barevnější sny s barevnou televizí

Barevností snů se vědci zabývali již na počátku dvacátého století. Podle studie z období od roku 1915 až do padesátých let se většina snů odehrává v černobílém prostředí. Naopak, jak informoval New Scientist, studie z let šedesátých ukazují na to, že až 83 procent snů obsahuje nějakou jinou barvu než odstíny černé a bílé.

To by mohlo souviset s nástupem barevného vysílání a masovým rozšířením barevného filmu. Vztah televize a snů se proto znovu rozhodla prozkoumat britská vědkyně.

Eva Murzynová z britské univerzity v Dundee zkoumala šedesát respondentů. Polovina z nich byla ve věku do 25 let, druhá nad 55. Měli za úkol vyplnit dotazníky ohledně barevnosti svých snů a vlivu televize, jemuž byli v mládí vystaveni. Současně si respondenti některé vlastnosti svých snů zapisovali do deníčků.

Zdají se nám opravdu barvy?

Výzkum ukázal, že jen 4,4 procenta mladší poloviny respondentů měla černobílé sny. Starší respondenti, kteří měli již v mládí přístup spíše k barevnému vysílání, udávali, že snili v černobílé barvě v 7,3 procentech případů. Ale starší respondenti, kteří sledovali zejména černobílé vysílání, měli "nebarevné" sny téměř ve čtvrtině případů.

Murzynová však upozorňuje na to, že není možné ověřit, zda jsou sny opravdu černobílé, nebo zda jen média nějakým způsobem ovlivňují způsob, jakým je ráno rekonstruujeme.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy