Zastavte Putina, zachraňte svět. Tři tisíce Rusů protestovaly v Praze proti válce

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
26. 3. 2022 17:01
V centru české metropole v sobotu demonstrovali Rusové proti Vladimiru Putinovi a proti vojenské agresi, kterou vede vůči Ukrajině. Hodinu po poledni se sešli na náměstí Míru, odkud se vydali průvodem přes Václavské náměstí na náměstí Staroměstské. Pochodu se podle policie účastnilo zhruba 3000 lidí.
Jedna je Ruska. Jedna Ukrajinka. Velké kamarádky. Válka na tom nic nezměnila. Obě touží po míru. Obě dnes v Praze protestují proti Putinovi.
Jedna je Ruska. Jedna Ukrajinka. Velké kamarádky. Válka na tom nic nezměnila. Obě touží po míru. Obě dnes v Praze protestují proti Putinovi. | Foto: Radek Bartoníček

Protest zakončily proslovy účastníků, kteří se rozhodli veřejně vystoupit proti Putinově politice. Byli mezi nimi například Alexandr Morozov, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, či ruský básník žijící v Berlíně Alexandr Delfinov.

Demonstranti provolávali rusky hesla Ne válce, Rusko bude svobodné nebo Sláva Ukrajině. K protestu se kromě Rusů přidali i další odpůrci invaze na Ukrajinu. Lidé se k pochodu připojovali po celou cestu centrem hlavního města, další povzbuzovali demonstranty potleskem či skandováním.

Na shromáždění byly vidět hlavně bílo-modro-bílé vlajky symbolizující ruské protesty proti válce. K vidění byly také transparenty poukazující na to, že proti Putinovi stojí Rusové nejen v Moskvě či Petrohradě, ale i na Dálném východě či na Urale. Cedule odsuzující vojenský útok byly psané v ruštině, češtině i angličtině.

Řečníci na Staroměstském náměstí mluvili zejména o tom, že se z Ruska stává pod vedením Putina fašistický stát. Upozornili na to, že se nyní na Ukrajině rozhoduje o osudu celé Evropy. Vyjádřili také podporu ruskému opozičnímu politikovi Alexeji Navalnému, kterého soud tento týden poslal na devět let do vězení.

Účastníci během shromáždění uctili minutou ticha ukrajinské děti, ženy a bojovníky. Protest, na který po celou dobu dohlíželi policisté, ukončili po třech hodinách.

 

Právě se děje

Další zprávy