Protest po policejní střelbě v USA se zvrhl v násilí. Lidé zapalovali pumpy i obchody

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2016 7:14
V americkém Millwaukee, kde druhou noc po sobě pokračovaly demonstrace kvůli zastřelení podezřelého černošského řidiče policisty, se opět střílelo. Jeden postřelený byl převezen do nemocnice, uvedla agentura Reuters a dodala, že zatím není jasné, zda zraněn byl policista, demonstrant, anebo náhodný kolemjdoucí. K převozu muselo být podle policie použito obrněné vozidlo.
Vypálená benzínová pumpa v Milwaukee
Vypálená benzínová pumpa v Milwaukee | Foto: ČTK

Milwaukee - Zabití podezřelého černošského řidiče, kterého policie zastřelila během pronásledování v Milwaukee na středozápadě Spojených států, vyvolalo ve městě hlasité protesty, které přerostly ve vlnu násilností, žhářství a plenění.

Ze soboty na neděli se v ulicích policii postavil dav asi stovky lidí, kteří postupně zapálili čerpací stanici a několik obchodů a fyzicky útočili na policisty i novináře. Ke střetům došlo i v noci z neděle na pondělí, kdy byl podle policie jeden člověk postřelen.

Guvernér státu Wisconsin proto pro případ obnovení násilností aktivoval místní Národní gardu.

Podle úřadů policejní hlídka v sobotu během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se "podezřelé činnosti". Po střelbě se ukázalo, že zastřelený byl 23letý muž s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň se 23 náboji, která byla v březnu ukradena. Policisté neuvedli, zda je s ní ohrožoval, nebo na ně vystřelil. Jeho totožnost nebyla zveřejněna. Střílející policista byl postaven dočasně mimo službu. Druhý muž z auta byl zadržen.

Létající kameny a hořící domy

Podle agentury AP byla převážná většina protestujícího davu složena z černochů. Ti tvoří téměř 40 procent obyvatel Milwaukee a soustřeďují se na severu města.

Právě na křižovatce na severu Milwaukee se večer místního času sešel dav protestujících, kteří na policisty házeli kameny a zapálili několik budov, včetně banky, čerpací stanice a několika prodejen. Dav házel na policisty cihly, napadal policejní vozy a vycházely z něj výstřely. Jeden policista byl cihlou zraněn, policie zatkla tři osoby.

Místní list Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že dav jednoho z jeho novinářů povalil na zem a mlátil. Místní televizní stanice WTMJ ze skupiny NBC kvůli hrozbě násilí ze strany davu stáhla své reportéry ze scény.

Po zhruba dvou hodinách násilností na scénu dorazila zásahová policejní jednotka s helmami a štíty a vyzvala zbylý dav asi 50 lidí k rozchodu. V oblasti byl obnoven pořádek kolem druhé hodiny v noci, uvedla policie.

Podle starosty města Toma Barretta se už situace v Milwaukee zklidnila. V neděli dobrovolníci zametali ulice a odklízeli sutiny a smetí z nočních výtržností.

Wisconsinský guvernér Scott Walker na žádost šerifa okresu Milwaukee a po konzultaci se starostou Barrettem přijal kroky, které umožní Národní gardě státu v případě potřeby zasáhnout. Garda bude připravena pomoci "na požádání", citovala jednoho z někdejších republikánských prezidentských kandidátů agentura AP. Šerif David Clarke, který o pomoc požádal, předtím řekl, že sobotní násilnosti na severu města se nesmí opakovat.

Oblast incidentu je známa násilím a vraždami. Z pátku na sobotu jen několik bloků od křižovatky zemřeli po střelbě dva lidé. "Jak každý ví, bylo posledních 24 hodin v Milwaukee velmi násilných. Naši příslušníci na sebe berou rizika za celou komunitu a musí se rozhodovat ve zlomku sekundy," řekl zástupce místního policejního náčelníka Bill Jessup.

Ve Spojených státech se v posledních dvou letech vzedmula vlna protestů poté, co policisté při zásazích zastřelili několik černochů a aktivisté začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie. Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili obyvatele černé pleti ve státech Louisiana a Minnesota. V texaském Dallasu počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k černochům zastřelil černošský útočník pět policistů a dalších sedm zranil.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy