Protest po policejní střelbě v USA se zvrhl v násilí. Lidé zapalovali pumpy i obchody

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2016 7:14
V americkém Millwaukee, kde druhou noc po sobě pokračovaly demonstrace kvůli zastřelení podezřelého černošského řidiče policisty, se opět střílelo. Jeden postřelený byl převezen do nemocnice, uvedla agentura Reuters a dodala, že zatím není jasné, zda zraněn byl policista, demonstrant, anebo náhodný kolemjdoucí. K převozu muselo být podle policie použito obrněné vozidlo.
Vypálená benzínová pumpa v Milwaukee
Vypálená benzínová pumpa v Milwaukee | Foto: ČTK

Milwaukee - Zabití podezřelého černošského řidiče, kterého policie zastřelila během pronásledování v Milwaukee na středozápadě Spojených států, vyvolalo ve městě hlasité protesty, které přerostly ve vlnu násilností, žhářství a plenění.

Ze soboty na neděli se v ulicích policii postavil dav asi stovky lidí, kteří postupně zapálili čerpací stanici a několik obchodů a fyzicky útočili na policisty i novináře. Ke střetům došlo i v noci z neděle na pondělí, kdy byl podle policie jeden člověk postřelen.

Guvernér státu Wisconsin proto pro případ obnovení násilností aktivoval místní Národní gardu.

Podle úřadů policejní hlídka v sobotu během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se "podezřelé činnosti". Po střelbě se ukázalo, že zastřelený byl 23letý muž s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň se 23 náboji, která byla v březnu ukradena. Policisté neuvedli, zda je s ní ohrožoval, nebo na ně vystřelil. Jeho totožnost nebyla zveřejněna. Střílející policista byl postaven dočasně mimo službu. Druhý muž z auta byl zadržen.

Létající kameny a hořící domy

Podle agentury AP byla převážná většina protestujícího davu složena z černochů. Ti tvoří téměř 40 procent obyvatel Milwaukee a soustřeďují se na severu města.

Právě na křižovatce na severu Milwaukee se večer místního času sešel dav protestujících, kteří na policisty házeli kameny a zapálili několik budov, včetně banky, čerpací stanice a několika prodejen. Dav házel na policisty cihly, napadal policejní vozy a vycházely z něj výstřely. Jeden policista byl cihlou zraněn, policie zatkla tři osoby.

Místní list Milwaukee Journal Sentinel uvedl, že dav jednoho z jeho novinářů povalil na zem a mlátil. Místní televizní stanice WTMJ ze skupiny NBC kvůli hrozbě násilí ze strany davu stáhla své reportéry ze scény.

Po zhruba dvou hodinách násilností na scénu dorazila zásahová policejní jednotka s helmami a štíty a vyzvala zbylý dav asi 50 lidí k rozchodu. V oblasti byl obnoven pořádek kolem druhé hodiny v noci, uvedla policie.

Podle starosty města Toma Barretta se už situace v Milwaukee zklidnila. V neděli dobrovolníci zametali ulice a odklízeli sutiny a smetí z nočních výtržností.

Wisconsinský guvernér Scott Walker na žádost šerifa okresu Milwaukee a po konzultaci se starostou Barrettem přijal kroky, které umožní Národní gardě státu v případě potřeby zasáhnout. Garda bude připravena pomoci "na požádání", citovala jednoho z někdejších republikánských prezidentských kandidátů agentura AP. Šerif David Clarke, který o pomoc požádal, předtím řekl, že sobotní násilnosti na severu města se nesmí opakovat.

Oblast incidentu je známa násilím a vraždami. Z pátku na sobotu jen několik bloků od křižovatky zemřeli po střelbě dva lidé. "Jak každý ví, bylo posledních 24 hodin v Milwaukee velmi násilných. Naši příslušníci na sebe berou rizika za celou komunitu a musí se rozhodovat ve zlomku sekundy," řekl zástupce místního policejního náčelníka Bill Jessup.

Ve Spojených státech se v posledních dvou letech vzedmula vlna protestů poté, co policisté při zásazích zastřelili několik černochů a aktivisté začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie. Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili obyvatele černé pleti ve státech Louisiana a Minnesota. V texaském Dallasu počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k černochům zastřelil černošský útočník pět policistů a dalších sedm zranil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy