Prokážeme už i krevní doping, hlásí do světa vědci

Josef Tuček
3. 4. 2009 10:41
Zjistí, kdy si závodník vylepší výkon přidáním své krve
Ampule s krevními vzorky sportovců čekají na rozbor ve švýcarské analytické laboratoři v Lausanne, která se specializuje na odhalování dopingu.
Ampule s krevními vzorky sportovců čekají na rozbor ve švýcarské analytické laboratoři v Lausanne, která se specializuje na odhalování dopingu. | Foto: Reuters

Freiburg - Vědci se přiblížili k možnosti rozpoznat další dopingovou metodu, a to takovou, která se zatím považuje za prakticky neprokazatelnou.

Profesionální sportovci si totiž někdy nechávají postupně odebírat po troškách vlastní krev a pak ji skladovat. Tělo si zatím vytvoří krev novou jako náhradu. Před závodem si pak sportovec nechá vrátit odebranou krev do žil. Ta mu pak ve větší míře, než by bylo běžné, zásobuje svaly kyslíkem, takže zvyšuje jeho výkon.

Protože však jde o vlastní krev, není možné ji rozpoznat.

"Smetí" vypovídá

Nyní však Olaf Schumacher z německé univerzity ve Freiburgu spolu s kolegy navrhl způsob, jak rozpoznat i dodání vlastní krve.

Ta je totiž skladováním ovlivněna. Červené krvinky se začínají rozpadat, a zůstává po nich "smetí" tvořené například zbytky buněčných membrán.

Když se pak tato krev i s dávkou tohoto "smetí" vrátí do krevního řečiště, organismus reaguje a vytváří nové bílé krvinky, které pak pozůstatky po rozpadlých červených krevních buňkách odstraňují.

A právě tyto probíhající změny němečtí vědci v organismu sportovce rozpoznají. Informovali o tom v odborném časopise Vox Sanguinis.

Ještě však budou muset v mnoha dalších nezávislých testech prokázat, že jejich metoda je opravdu dostatečně spolehlivá, než ji budou moci dopingoví komisaři převzít do svého arzenálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy