Čeští školáci fotí Zemi z vesmíru. Projekt ukazuje, jak moderně se dá učit věda

Čeští školáci fotí Zemi z vesmíru. Projekt ukazuje, jak moderně se dá učit věda
Balóny se vypouští z Prahy a jejich dolet se sleduje pomocí aplikace na notebooku.
Tuto fotografii Země pořídil 16. září 2021 tým z Gymnázia Ždár nad Sázavou ve výšce kolem 37 kilometrů nad zemí.
Byl jím odborný asistent z pardubické univerzity Jiří Nožička, jenž přístroj úspěšně snesl dolů.
V projektu se nabízí množství experimentů a pokusů, studenti si vyzkouší mnoho rolí. Malé děti i teenageři poznají, jak dobrodružná dokáže být věda a technika.
Foto: Archiv projektu Dotkni se vesmíru
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 3. 2022 11:03
Projekt Dotkni se vesmíru chce žákům a studentům ukázat, jak fungují kosmické lety a jak zábavné a dobrodružné dokážou být školní předměty jako matematika, fyzika či přírodní vědy. A také jak jsou spolu propojeny a lze je učit společně. Děti si sestaví sondu, osází ji čidly a pošlou na stratosférickém balonu do vesmíru. Po jejím návratu ji vyhledají pomocí GPS signálu, často ve složitém terénu.

Za projektem, jehož druhý ročník se právě chystá, stojí STEAM Academy, jež je součástí platformy Vzdělávání jinak. Vyučují programování, robotiku a 3D tisk, podporují školy v zavádění moderních technologií ve výuce a snaží se spolupracovat s učiteli a studenty na projektech, které se pohybují za hranicí standardního vyučování. Název, respektive zkratka STEAM, v sobě zahrnuje anglické názvy pěti předmětů, které by se podle akademie měly učit společně: Science, Technologie, Engineering, Art a Math, tedy přírodní vědy, technologie, technika, umění (včetně průmyslového designu) a matematika.

 "Vyučování ve STEAMu je kreativní záležitostí, rozvíjí logické myšlení, kritický přístup uvažování a týmovou spolupráci a hlavně je nesmírně zábavné," míní šéf akademie a ředitel Bratrské školy v Praze Rostislav Konopa, jenž stojí rovněž za projektem Dotkni se vesmíru.

Autor projektu Dotkni se vesmíru Rostislav Konopa.
Autor projektu Dotkni se vesmíru Rostislav Konopa. | Foto: Milan Jaroš

Popisuje, jak si žákovské či studentské týmy mohou sestavit a naprogramovat stratosférický balon se sondou, akademie jim dodá všechen potřebný materiál ve formě stavebnice. Zvolit lze buď základní sadu, kde děti sestaví sondu, která se oživí bez dalšího programování nebo pájení, případně pokročilejší verzi, v níž lze stavebnici doplnit o svá čidla a přeprogramovat.

Speciální balon vynese do stratosféry sondu, která měří výšku, tlak, teplotu či vlhkost. To vše, včetně své polohy, zaznamenává na paměťovou kartu a vysílá svůj radiový signál přijímacím stanicím. Má i akustický signál, který mohou děti poslouchat pomocí přijímacích stanic a pomáhá také k nalezení balonové sondy po přistání. Baterie vydrží pracovat zhruba dvanáct hodin.

"Studenti si prostřednictvím balonu mohou také vyfotografovat a nafilmovat planetu Zemi z vesmíru a přesvědčit se, že opravdu není placatá. Během projektu budou bádat a experimentovat jako skuteční vědci z mnoha oborů a projdou vším, co je nutné znát k plánování letu do vesmíru," líčí Konopa.

K sestavení sondy a antény dodá organizátor projektu stavebnici.
K sestavení sondy a antény dodá organizátor projektu stavebnici. | Foto: MonteNor Team

Jeho tým opět umožní pětačtyřiceti českým školám na přelomu letošního léta a podzimu vypustit stratosférické balony do výšky 30 až 37 kilometrů. Školám poskytnou veškerou metodickou podporu a naučí je pracovat napříč obory i různými vědeckými oblastmi. Sondu lze po návratu z vesmíru použít na dalších projektech.

Sondy nabízí studentům také možnost vynést do vesmíru drobný náklad. "Do stratosféry tak vzlétly vizitky, fotografie třídy, čtyřlístky, známka s Krtečkem v raketě nebo i bakterie a plísně, které se pak zkoumaly," popisuje Rostislav Konopa. Jeho tým na projektu spolupracoval například s Ústavem fyziky atmosféry či Ústavem jaderné fyziky Akademie věd.

Cena projektu pro školy je osmatřicet tisíc korun, přičemž téměř polovinu tvoří náklady na samotný vzlet balonu, který se plní héliem, musí mít povolení Úřadu civilního letectví a být pojištěn na doslova "astronomickou" částku milion eur.

 

Právě se děje

Další zprávy