Příběhy zneužitých: Milan, 30 let 

Martina Heroldová Barbora Doubravová Martina Heroldová, Barbora Doubravová
20. 6. 2021 16:10
Aktuálně.cz přináší příběhy lidí, kteří sexuální násilí mnohdy i opakovaně prožili a dodnes se potýkají s jeho následky. Sexuální násilí se ale nevyhýbá ani mužům, ačkoli mezi oběťmi převažují ženy, a ve veřejném prostoru se tak o násilí na mužích téměř nemluví. Tabu je to také v LGBTQ+ komunitě, jak potvrzuje třicetiletý Milan, který zažil násilí od svého bývalého partnera.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

"Bylo mi devatenáct, když jsem potkal kluka, který mě okouzlil. Začali jsme spolu chodit, byl to můj první vážný vztah, hrozně jsem se do něj zamiloval. Jenže asi po půl roce začal šíleně žárlit, neustále kontroloval, kde jsem a s kým," říká Milan. Přítel mu tehdy začal dělat žárlivé scény zejména kvůli jednomu z kamarádů. Vztah trval tři čtvrtě roku, pak se konflikty vystupňovaly, a Milan navíc zjistil, že mu byl partner nevěrný, vztah proto ukončil.

Po dvou měsících se mu ale bývalý přítel ozval s tím, že s ním chce něco probrat. "I když mi ublížil, pořád jsem k němu něco cítil a chtěl jsem vědět, co mi chce říct. Tak jsem tam šel, i když jsem z toho neměl dobrý pocit. Sedli jsme si k němu do auta, on ale najednou zevnitř zamkl, dal mi nůž pod krk a donutil mě k sexu. Řekl, že buď se s ním vyspím, nebo mě podřízne," popisuje Milan. Násilník ho přitom kromě análního sexu donutil také k tomu, aby ho uspokojil orálně. "Tehdy jsem se vzchopil a kousnul ho při tom. Měl jsem pocit, že musím něco udělat. Viděl jsem, kam předtím dal klíče, takže ve chvíli, kdy byl ochromený bolestí, jsem si odemkl a z auta jsem utekl," vzpomíná Milan.

"Hrozně se stydím za to, že se to stalo, cítil jsem se od té doby hrozně pošpiněný. A to nejsem věřící, ale prostě jsem měl pocit, že mě to nějak poskvrnilo. Cítil jsem se jako úplná nicka," líčí Milan. O svém zážitku v té době nikomu neřekl. O tom, že by znásilnění ohlásil na policii, ani nepřemýšlel. "Stalo se to před jedenácti lety. Když si představím, jak by tehdy na mě koukali na maloměstské policii, kdybych tam přišel a řekl, že jsem byl znásilněn mužem, navíc svým bývalým partnerem… Bál jsem se, že by to nikdo nebral vážně. Sám jsem slyšel několik policistů nevybíravě se vyjadřovat o homosexuálech," říká.

Po této události se odstěhoval do jiného města, kde si našel spolubydlení právě s kamarádem, na kterého expartner tolik žárlil. Asi po roce a půl se mu bývalý partner opět ozval. "Začal mě pronásledovat, psal mi esemesky a vyhrožoval mi, že spolubydlícímu ublíží, protože si myslel, že spolu žijeme jako partneři. Zjistil si, kde bydlím, čekal v autě před naším domem a psal mi, že vidí, jak jde kamarád domů, a že jestli nechci, aby se mu něco stalo, mám přijít za ním. Že je to buď já, nebo on," popisuje Milan s tím, že měl o kamaráda strach. "Hrozně jsem se o spolubydlícího bál, když jsem věděl, čeho je ten člověk schopný. Takže jsem znovu nasedl k němu do auta s vědomím toho, co bude následovat. A tak se to stalo znovu," dodává Milan. Zdůrazňuje navíc, že nešlo o člověka z okraje společnosti, a svého expartnera nazval "rozmazleným zbohatlíkem z dobré rodiny".

"Ať je člověk na kluky, nebo na holky, je to úplně stejné," říká Milan, kterému se dodnes s traumatem nepodařilo vyrovnat a dlouho se bál navázat vážnější vztah. Když se mu to po několika letech podařilo, jeho nový partner vážně onemocněl a zemřel. "Je to už několik let, ale bylo pro mě hrozně těžké se s tím vyrovnat. S obojím," popisuje. 

Nyní se v jeho životě objevil nový muž. Když mu však napsal, že ho vyzvedne autem, aby si spolu zajeli na kávu, Milan schůzku ze strachu odřekl. "Když mi napsal, že přijede autem, polila mě hrůza. Nedovedu si ale představit, že bych mu řekl, že jsem byl takhle ponížen. Popravdě, je hrozné to říct, ale já nevím, co z toho mě bolelo víc - jestli to, že jsem o někoho přišel, nebo tohle ponížení. Můj první kluk, můj první intimní vztah, a on se ke mně zachoval takhle. Já se za to opravdu stydím, že jsem to připustil a že jsem sám sebe znehodnotil. Že se mi to stalo," říká Milan.

K sexu má dodnes problematický vztah, a ačkoli po vztahu touží, má problém s fyzickým kontaktem, vracejí se mu vzpomínky na obě události a mívá noční můry. "Bojím se si někoho připustit k tělu, aby toho nezneužil. Člověk si někdy myslí, že už je to za ním, chce být šťastný a jít dál, ale v hlavě to zůstává pořád. Myslím, že to nikdy nezmizí. Je to hrozná bezmoc," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy