Příběhy zneužitých: Klára, 23 let

Martina Heroldová Barbora Doubravová Martina Heroldová, Barbora Doubravová
20. 6. 2021 16:10
Aktuálně.cz přináší příběhy lidí, kteří sexuální násilí mnohdy i opakovaně prožili a dodnes se potýkají s jeho následky. Klára zažila sexuální násilí v partnerském vztahu. Ačkoliv zkušenost nejprve vytěsnila, po čase jí způsobila psychické problémy.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Vše začalo před dvěma lety, kdy byla na rande s kamarádem a přátelství přerostlo ve vztah. Vypili spolu pár sklenic alkoholu a chtěli vyrazit domů. Klára to ale měla daleko a byla hodně unavená, přítel jí proto nabídl, že zavolá taxi a že může přespat u něj.

"Já jsem mu ale na rovinu řekla, že pouze pod podmínkou, že spolu nebudeme mít sex. Zrovna jsme spolu začali chodit, já jsem to tak brzy nechtěla, takže jsem mu řekla, že k ničemu nedojde, ať si nedělá naděje," popisuje Klára. Na místě si zprvu lehli každý jinam, jenže po chvíli se přítel přesunul ke Kláře do postele a začal se jí dotýkat. "Několikrát jsem mu znovu řekla: ‚Hele, myslím to vážně, já s tebou spát opravdu nebudu!‘" popisuje Klára. Partner tak nejprve odešel, ale celá situace se opakovala ještě několikrát, kdy si opět lehl k ní a snažil se ji přemluvit k sexu. Klára byla už velmi unavená a snažila se mu několikrát vysvětlit, že s ním sex mít nebude. 

"Chtělo se mi spát, neměla jsem ani sílu se fyzicky bránit, myslela jsem, že stačí, když prostě řeknu, že nechci. Maximálně jsem mu klepla na rameno nebo ho lehce odstrčila a odmítala jsem ho verbálně, neměla jsem ale moc sílu ho nějak víc odstrčit nebo na něj vyloženě křičet. Pořád jsem mu ale říkala, že to není dobrý nápad, že nemáme ani ochranu, že se toho bojím a že nechci," popisuje.

Partner podle ní nic neříkal, opakovaně ji ale hladil a osahával, než dosáhl svého. "Já jsem párkrát řekla opravdu zřetelně, že nechci, ale nedokázala jsem se už fyzicky bránit, nebyla jsem toho v tom omámení a částečně i šoku vůbec schopná," říká. Druhý den o situaci jen vtipkovali, přítele s vynucením sexu nekonfrontovala. Musela si však koupit v lékárně nouzovou antikoncepci Postinor, protože nepoužili ochranu.

"To samo o sobě nebylo moc příjemné, hormony se mi úplně zbláznily, nebylo mi z toho vůbec dobře. Takže nejenomže si vynutil sex, ale ještě mě donutil jít si koupit pilulku za několik stovek a kvůli ní si rozházet celý menstruační cyklus," popisuje nevěřícně Klára. Celou situaci poté vytěsnila a úplně na ni zapomněla. 

Později se už nic takového neopakovalo, přítel sice chtěl sex více než ona, nikdy ale nešel přes její vyložený nesouhlas a spíše se ji snažil přemluvit. Rozešli se asi po roce a Klára s ním přerušila veškerý kontakt. Poté ale zažila situaci, která v ní vzpomínky na nedobrovolný styk opět vyvolala.

S kamarádem, který se jí líbil, byla na rande, kde opět oba pili alkohol. Po schůzce si zavolali taxi a domluvili se, že pojedou každý do svého bytu. Při čekání jí však kamarád zničehonic hrubě sáhl na jedno prso a zmáčkl ho. "Mně to bylo nepříjemné, ucukla jsem a úplně jsem oněměla, byl to pro mě šok. On si až v autě všiml, že se něco děje, a ptal se mě, co se stalo, a chtěl, abych mu podala ruku. A já najednou nemohla. Odtáhla jsem se, dívala se z okna a doufala, že už budu doma," vypráví Klára. Oproti plánu tak vystoupil kamarád společně s ní, aby zjistil, co se stalo.

"Najednou jsem na něj začala křičet, že mi sahal na prsa, byla jsem úplně v transu, moc jsem si neuvědomovala, co se děje. Bylo mi hrozně úzko a začala jsem brečet. A pak jsem mu řekla, že si připadám úplně stejně, jako když si na mně přítel vynutil sex. Tehdy jsem to poprvé řekla nahlas a uvědomila si, že mě to trápí. Plakala jsem a bylo mi z toho hrozně, uvědomila jsem si něco, co jsem v sobě dlouhou dobu dusila. Prožívala jsem to hrozně intenzivně," říká Klára.

Tento zážitek v ní vyvolal vzpomínky na nedobrovolný sex. Se situací se vyrovnávala tři týdny, kdy jí bylo psychicky špatně a neustále plakala. Přátelé na ni přitom neustále tlačili a ptali se, jak dopadlo rande, tak se jim svěřila. "Nikdo nevěděl, jak na to reagovat. Nakonec mi jen řekli, ať vyhledám odbornou pomoc, což bylo sice fajn, ale já jsem v tu chvíli potřebovala nějakou empatii a pochopení, ne racionální zhodnocení situace."

Sama pak psychoterapeutku vyhledala a problém s ní probrala. Nejvíce jí ale podle jejích slov pomohlo přiznat si, že se stala obětí násilí. "Až ve chvíli, kdy jsem si to přiznala, jsem se s tím mohla nějak vyrovnat. Už to nechci nikdy v životě prožít. A když řeknu ne, tak je to prostě ne. Je úplně jedno, jestli je to můj partner nebo kamarád. Je to moje tělo, nikdo další na něj nemá právo a sahat na něj bez mého dovolení je prostě nepřípustné," říká. 

Bývalého přítele poté chtěla kontaktovat a říct mu o tom, jak ji situace poznamenala. "Chtěla jsem, aby věděl, že tohle není v pořádku. Chtěla jsem, aby věděl, co si odnáším z toho, že si se mnou vynutil sex. Bohužel vím, jaká bude reakce. Pošle mě do háje a zeptá se mě, proč to vytahuji po dvou letech," uzavírá. Expartnera se jí kontaktovat nepodařilo, bojí se však, že se podobně zachová i k jiné dívce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy