Při pouti do Mekky zemřelo už 1300 poutníků

23. 6. 2024 21:47
Při pouti do Mekky zemřelo už 1300 poutníků

 Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské Arábii, která se letos konala za úmorného vedra. Většina z těch, kteří přišli o život, neměla povolení se pouti účastnit, sdělil Rijád.

"Počet obětí dosáhl 1301, z nichž 83 procent nemělo pro hadždž (velkou pouť) oprávnění. Cestovali na dlouhé vzdálenosti pod přímým sluncem, bez dostatečného přístřeší a pohodlí," uvedlo saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví.

Velká část obětí pochází z Egypta. Diplomaté z arabských zemí řekli, že o život přišlo 658 Egypťanů, z nichž 630 nemělo k pouti oficiální povolení.

Podle saúdskoarabských úřadů se letos velké pouti zúčastnilo přibližně 1,8 milionu poutníků, z toho 1,6 milionu ze zahraničí. Při modlitbách na kopci Arafát rtuť teploměru vystoupala na 46 stupňů a teploty v nejposvátnějším městě islámu místy dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.

Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý muslim, který si to může dovolit, musí posvátnou pouť vykonat alespoň jednou za život v době určené muslimským kalendářem, který vychází z lunárních cyklů. Pouti se každoročně pokoušejí zúčastnit desítky tisíc věřících bez potřebných povolení, která jsou udělována podle kvót a jsou spojena s řadou nákladů.

 

Právě se děje

Další zprávy