Premiérský souboj v ČSSD: Hašek poráží Sobotku

Petr Holub
14. 10. 2013 6:00
Jihomoravští voliči ČSSD budou podle ankety Aktuálně.cz kroužkovat častěji Haška než Sobotku
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Průzkum mezi čtenáři Aktuálně.cz ukázal, že jihomoravští voliči sociální demokracie budou častěji kroužkovat Michala Haška než Bohuslava Sobotku. Kancléř Vratislav Mynář přitom upozornil, že prezident bude mezi nimi vybírat premiéra právě podle preferenčních hlasů.

Brno věří Tejcovi

Při internetovém hlasování, kterého se účastnilo 301 příznivců ČSSD z jihomoravského kraje, získal místopředseda Hašek, který je dvojkou kandidátky, 208 preferencí. Je to o 41 hlasů víc než jeho stranický šéf a volební lídr jižní Moravy Sobotka.

Haškova podpora přitom v čase roste. V prvním kole hlasování na konci září získal o pětinu více preferencí než Sobotka, ve druhém kole minulý týden už vyhrál o třetinu.

Pokud budou Jihomoravané příští týden ve volbách hlasovat stejně jako na internetu, předstihne lídra Sobotku díky preferencím dokonce třetí v pořadí, bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Sobotkův propad až na třetí místo je však krajně nejistý. Tejc nad ním v anketě Aktuálně.cz vyhrál o pouhé dva hlasy. Navíc se internetového hlasování zúčastnili především obyvatelé krajské metropole Brna, kterých bylo dokonce o polovinu více než hlasujících z okolních okresů. Tejc oslovuje především brněnské voliče, kteří mu dali o pětinu víc preferencí než Sobotkovi. Na venkově však stejným poměrem prohrál.

Zeman a Babiš pro Haška, zelení pro Sobotku

Druhou nejpopulárnější stranou je mezi sociálními demokraty na Jižní Moravě KSČM. Právě komunisty by si vybrali ti voliči ČSSD, kteří by chtěli využít možnost věnovat svůj druhý hlas nějaké jiné straně.

Jiní sociální demokraté se netají sympatiemi k dalším stranám, například zemanovci mají oproti komunistům třetinovou oblibu, následuje hnutí ANO 2011, zelení, lidovci a Úsvit.

Hodnocení druhých stran se také mění v čase. Ještě koncem září byli druhou nejoblíbenější stranou s přehledem zemanovci.

Voliči, kteří kroužkovali pouze Haška, by dokonce dali zemanovcům svůj druhý hlas častěji než komunistům. Počátkem října však obliba SPOZ rapidně poklesla a v pozici druhé nejoblíbenější strany ji vystřídalo ANO Andreje Babiše. Babiš opět zabodoval zvláště u Haškových sympatizantů.

Počátkem října se výrazně snížil počet voličů, kteří by kroužkovali pouze Sobotku. Ubylo především těch, kteří by svůj druhý hlas svěřili komunistům. Naopak zůstali ti, kteří dávají svůj hlas zeleným.

Podporujte své poslance

Jihomoravští příznivci sociální demokracie prokázali, že voliči mohou mít rádi své poslance. Například ve druhém kole získali Hašek, Tejc i Sobotka preference nejméně od 48 procent účastníků ankety.

Dalšími poslanci, kteří obhajují mandát, jsou Jiří Petrů, Roman Sklenák, Ivan Ohlídal a Ladislav Skopal. Získali mezi 15 a 20 procenty preferencí, pouze Skopala zakroužkovala jen tři procenta účastníků ankety. Uškodila mu však skutečnost, že kandiduje až na šestnáctém místě.

Z ostatních kandidátů má největší sympatie starosta Blanska Lubomír Toufar. Na šestém místě kandidátky získal 11 procent preferenčních hlasů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy