Předpověď pro 3. kolo. Klaus má 141 hlasů, tedy většinu

Redakce
15. 2. 2008 14:12
Uvnitř graf: Jak kdo bude hlasovat po jménech
Místopředseda senátu Jiří Liška a Václav Klaus. Nebo Václav Havel?
Místopředseda senátu Jiří Liška a Václav Klaus. Nebo Václav Havel? | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Aktuálně.cz se na základě výsledků první volby, prohlášení jednotlivých volitelů i dnešní situace ve Španělském sále pokusilo odhadnout, jak by v tuto chvíli mohlo dopadnout třetí kolo volby.

Podle tohoto odhadu může Klaus počítat se 141 hlasy, což mu ve třetím kole zajišťuje zvolení prezidentem.

Tento propočet potvrdilo také první kolo volby, v němž získal Klaus přesně 141 hlasů.

Klaus může počítat se všemi hlasy poslanců (81) a senátorů (41) ODS. Ti ho všichni volili v první volbě a jasně řekli, že se tak zachovají i dnes.

Klausovi dále slíbili dát své hlasy poslanci vyřazení z klubu ČSSD: Miloš Melčák, Michal Pohanka a Evžen Snítilý.

Pro Klause chtějí dle svých slov hlasovat i nezávislé senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková.

Z lidoveckých řad by měl Klaus dostat celkem 14 hlasů. Chtějí pro něj hlasovat poslanci Ambrozek, Hanuš, Kalousek, Kasal, Parkanová, Severa, Svoboda, Šimonovský a Šustr. V Senátu se řadí mezi jeho volitele Špaček, Kalbáč, Müllerová, Jílek a Jehlička.

Švejnarovu pozici dnes dál oslabila nepřítomnost poslankyně Zelených Olgy Zubové a rozhodnutí poslance ČSSD Evžena Snítilého hlasovat pro Klause.

Hlasovat by mělo celkem 279 zákonodárců: ve Španělském sále chybí Olga Zubová, ve veřejné volbě nebude hlasovat senátor Karel Barták.

Projděte si kompletní Databázi volitelů: Jak kdo hlasuje?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy