Předpověď: Do Česka se vrací zima i sníh

Dagmar Honsová, Meteopress
2. 11. 2009 11:22
Podívejte se na dlouhodobou přepodvěď počasí na měsíc listopad

Praha - Listopad je měsíc s nejkratší délkou slunečního svitu u nás, průměrná délka slunečního svitu je jen 49 hodin. Přečtěte si, jaké bude počasí.

Období od 1. - 10. 11. 2009

Oblačno až zataženo, zpočátku období na většině území s deštěm a přeháňkami, na horách přechodně sněžení.

Postupně srážky místy. Koncem období ubývání oblačnosti až na polojasno. Po ránu ojediněle mlhy. Ranní teploty 4 až -1 °C, při vyjasnění až -4 °C.  Denní teploty 5 až 11 °C.

Období od 11. - 20. 11. 2009

V první polovině období inverzní charakter počasí - skoro jasno až polojasno, místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností.

Postupně oblačno, místy déšť, od středních poloh sněžení. Ranní teploty 2 až -4 °C. Denní teploty 4 až 9 °C.

Období od 21. - 30. 11. 2009

Převážně oblačno, po ránu mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Místy přeháňky - zpočátku sněhové od středních poloh, postupně sněžení i v nižších polohách.

Jen přechodně polojasno. Nejnižší ranní teploty 0 až -6 °C. Denní teploty zpočátku období 4 až 9 °C, postupně 2 až 6 °C.

Teplotně bude počasí průměrné (dlouhodobý teplotní normál pro ČR je 4,6 °C). Stejně tak budou nadcházející dny a týdny průměrné i srážkově (dlouhodobé srážkové úhrny pro ČR jsou 43 mm).


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy