Před prasečí chřipkou chrání stáří. Dětem imunita chybí

Josef Tuček
19. 11. 2009 15:55
Vědci pozorují, že viry chřipky a jiných onemocnění se navzájem perou - ve prospěch pacienta
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem.
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem. | Foto: Reuters

Praha - Proč je nákaza virem prasečí chřipky u starších lidí mírnější, než by se dalo čekat, a naopak děti infikuje snáze?

Vědci zjistili, že lidský imunitní systém dokáže rozpoznat některé části tohoto viru, které jsou podobné starším virům. Tělo je tedy už z minulosti připraveno se proti nim bránit. Ale jen u lidí, kteří už měli dost času na to, aby se stačili s předchozími viry setkat.

Poloviční podoba s minulostí

Molekulové struktury viru, které rozpoznává lidský imunitní systém (takzvané epitoty), se asi z poloviny podobají strukturám ze starších typů viru H1N1. Popsali to američtí vědci v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Různé subtypy viru H1N1 po zeměkouli průběžně cirkulují minimálně od roku 1918, kdy vyvolal pandemii takzvané španělské chřipky. Ta zavinila v letech 1918 a 1919 úmrtí nejméně padesáti milionů lidí. Od té doby je však tento virus mnohem mírnější. Až letos zase jedna jeho podoba vyvolává pandemii, neboli epidemii světových rozměrů.

Podobností současného viru s jeho předchůdci se nyní vysvětluje, proč mnoho dospělých, zejména těch nad padesát let, mělo průběh prasečí chřipky mírnější, než by se dalo čekat. Jejich organismus na ni byl připraven z minulých, mírnějších nákaz nebo z očkování, které během života podstoupili.

Naopak děti a mladí lidé tuto ochranu z minula nemají, protože podobnou nákazu dosud neprodělali.

Bohužel zmíněné orientační znaky slouží pouze k "navádění" imunitních bílých krvinek typu T, které zničí už napadené buňky a znemožní viru, aby se v nich dále rozmnožoval. Zmírní tedy průběh onemocnění. Nestačí však k rozpoznání viru hned v okamžiku, kdy vstoupí do organismu, což by onemocnění úplně zabránilo.

Rýma brzdí chřipku

O další šťastné náhodě spekulují evropští a australští vědci v odborných časopisech Eurosurveillance a Journal of Clinical Virology.

Zdá se totiž, že viry, které způsobují rýmu a podobná onemocnění dýchacích cest (rinoviry), současně blokují postup nynějších virů prasečí chřipky. Člověk nakažený těmito viry a poté ještě napadený prasečí chřipkou nemá komplikovanější průběh chřipky; naopak, má ji mírnější.

Vědci nyní zkoumají tento jev, zvaný virová interference, aby zjistili, zda se nedá využít pro sestavení nových protichřipkových léků - samozřejmě bez nežádoucích účinků v podobě rýmy.

Navzdory všem spíše pozitivním zprávám se však stále nedá odhadnout, zda se relativně mírný průběh prasečí chřipky udrží i při předpokládané kulminaci epidemie během příštích týdnů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády v Kyjevě pronikl muž s ručním granátem v ruce a hrozí jeho odpálením. Uvedla to ve středu agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

"Živý odtud neodejdu!" citovala agentura útočníka.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy