Před 95 lety si armáda zabrala Brdy, dnes je zde krásná divočina připomínající Šumavu

Před 95 lety si armáda zabrala Brdy, dnes je zde krásná divočina připomínající Šumavu
Úklid kalamity probíhal podle tradic německé důkladnosti: na kratší vzdálenosti se dřevo stahovalo buď koňmi nebo tažnými kravami. Pro stahování z nedostupných brdských míst se používal tzv. dřevní smyk (koryto z klád, v němž kmeny klouzaly až do údolí). Veškeré dřevo putovalo na shromaždiště, k nimž se stavěly dočasné drážní úzkokolejky. Malými polními lokomotivami, kterých po Brdech jezdilo až devět, se dřevo sváželo do údolí k pilám. Pomocí pásových buldozerů Němci likvidovali nakonec i pařezy - vyklučovali je, aby následně mohli zasadit sazenice nových stromků.
Cvičné střelby na posádkovém cvičišti, kam stále platí zákaz vstupu (15. březen 2018).
Bývalá cílová plocha Tok. "Na třech dopadových plochách dělostřelecké střelnice Brda, Jordán a Tok vznikly v místech kráterů naprosto unikátní společenstva. A svá specifika má i tanková střelnice na Padrti či ty pěchotní Bahna anebo Kolvín. Cvičí se dnes jen na střelnici Brda," říká Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí CHKO Brdy.
Památkově chráněná zřícenina hradu Valdek bergfritového typu vybudovaného v 1. polovině 13. století (archeologická lokalita). Prvními majiteli byli páni Zajícové z Valdeka, jedna z větví tehdy vlivného rodu Buziců (vládli zde do roku 1344). V druhé polovině 16. století byl Valdek zčásti renesančně upraven, dále však nebyl udržován a v roce 1623 je již uváděn jako pustý. V 19. století v duchu dobového romantismu částečně opraven.
Foto: Jan Gazdík
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
23. 2. 2021 12:15
Na rozpacích jsou ochranáři, mají-li popsat jedinečnost Brd - horský masiv středních Čech. Jejich charakter totiž stvořila svou činností zejména armáda, která si Brdy na téměř století zabrala jako dělostřeleckou, tankovou a leteckou střelnici. Brdy se tak staly cenné neosídleností krajiny a tím i výskytem vzácných živočišných a rostlinných druhů. Svědčí o tom unikátní snímky.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Česko zasáhnou silné bouře, hrozí povodně. Bouřky budou i v pondělí

V bouřkách na jihu České republiky může během neděle spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne síly vichřice. Navíc hrozí povodně. Bouřky budou i v pondělí.

Už v sobotu meteorologové varovali, že silné bouře s přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem zasáhnou během víkendu celé Česku. Zatímco v sobotu večer očekával Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bouře v jižní polovině země, od nedělních 15:00 do pondělních 06:00 se pak bouřky podle ČHMÚ objeví již v celém Česku a budou zřejmě silnější.

V neděli naprší podle meteorologů až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Vítr podle nich dosáhne v nárazech rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Opět se objeví také kroupy a blesky. Lidé by měli zabezpečit okna a dveře, případně skleníky a volně položené předměty venku. Místy může voda při bouřce rychle odtékat ze svahů a zatopit především níže položená místa.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

U Pacova zemřel cyklista, policie ho našla v příkopu

Mrtvého cyklistu našla policie dnes v příkopu mezi městem Pacov a obcí Cetoraz na Pelhřimovsku. Totožnost muže zatím policie nezná. Pravděpodobně zemřel poté, co se mu udělalo špatně. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místo vyjela policie po 10:30. Muž ležel v příkopu u silnice II/129. "Bohužel bez zámek života. Podle prvního vyjádření lékaře to spíš vypadá, že mohl mít zdravotní indispozici. S největší pravděpodobností to nebude nehoda v klasickém slova smyslu, že by ho někdo srazil," řekla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy