Správa Pražského hradu chystá na rok 2019 rozsáhlé opravy. Přesáhnou 300 milionů

ČTK ČTK
8. 12. 2018 9:27
Správa Pražského hradu (SPH) příští rok plánuje opravit fasády a střechu jižního křídla Nového královského paláce, budovy ve Vikářské ulici nebo kostel v Lánech. Pokračovat také bude rekonstrukce Nejvyššího purkrabství a rezidence v Královské zahradě. Informoval o tom mluvčí SPH David Šebek. Na opravy organizace vynaloží přes 300 milionů korun. Kvůli opravám Nového královského paláce budou uzavřeny Jižní zahrady.
Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Jan Schejbal

Nejvíce peněz SPH investuje do pokračující rekonstrukce rezidence v Královské zahradě, ve které v minulosti bydleli českoslovenští prezidenti. Na příští rok na ni vyčlenila 75 milionů korun.

Cílem jsou především vnitřní úpravy. Podle věstníku veřejných zakázek bude v budově položeno podlahové topení, postaveny dva výtahy či vytvořeny dva pokoje v podkroví. Objekt bude sloužit pro ubytování státních návštěv a hostů Kanceláře prezidenta republiky a v přízemí se budou pořádat menší společenské akce.

Pokračovat také bude rekonstrukce Nejvyššího purkrabství, která začala v roce 2017. V příštím roce na ni Správa Pražského hradu pamatuje 42 miliony korun. Opraveno má být Nejvyšší purkrabství, tři domy, Černá věž a dům u ní i nádvoří.

Významnou investicí bude výměna střechy a oprava fasády jižního křídla Nového královského paláce. "Fasáda byla naposledy opravována v roce 1982, střecha je starší více než 100 let. Kvůli rekonstrukci budou v roce 2019 z technických důvodů uzavřeny Jižní zahrady," uvedl Šebek. Stát bude asi 20 milionů korun.

Rekonstrukce fasád a střech čeká i objekty ve Vikářské ulici, která vede kolem katedrály sv. Víta. Opravena bude i Vikárka včetně restaurace a jejího zázemí, a to podle SPH "z hlediska architektonického vyznění v souladu s památkovou péčí".

"Veškeré vnitřní úpravy se proto budou dotýkat jen novodobých konstrukcí. Snahou rekonstrukce bude navázat na období posledního doloženého známého období řádové architektury, a tím byl klasicismus," uvedl Šebek.

Na Pražském hradě se bude příští rok také za 16 milionů modernizovat a rozšiřovat optická páteřní síť určená pro bezpečnostní projekty.

Dalších 15 milionů bude stát ve Starém královském paláci oprava oken nebo očištění vnitřních prostor, které jsou poškozeny návštěvníky. Za rekonstrukce provozních budov hradních skleníků zaplatí SPH 14 milionů.

Kromě Pražského hradu má SPH na starosti lánský zámek a jeho okolí. Na příští rok plánuje v Lánech za asi 34,5 milionu korun opravu kostela, severní ohradní zdi a zámeckého rybníka. Kostel Nejsvětějšího jména Ježíš čeká za 25 milionů úprava vnitřních prostor, vnějšího pláště i oken či střechy a krovu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy