Správa Pražského hradu chystá na rok 2019 rozsáhlé opravy. Přesáhnou 300 milionů

ČTK ČTK
8. 12. 2018 9:27
Správa Pražského hradu (SPH) příští rok plánuje opravit fasády a střechu jižního křídla Nového královského paláce, budovy ve Vikářské ulici nebo kostel v Lánech. Pokračovat také bude rekonstrukce Nejvyššího purkrabství a rezidence v Královské zahradě. Informoval o tom mluvčí SPH David Šebek. Na opravy organizace vynaloží přes 300 milionů korun. Kvůli opravám Nového královského paláce budou uzavřeny Jižní zahrady.
Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Jan Schejbal

Nejvíce peněz SPH investuje do pokračující rekonstrukce rezidence v Královské zahradě, ve které v minulosti bydleli českoslovenští prezidenti. Na příští rok na ni vyčlenila 75 milionů korun.

Cílem jsou především vnitřní úpravy. Podle věstníku veřejných zakázek bude v budově položeno podlahové topení, postaveny dva výtahy či vytvořeny dva pokoje v podkroví. Objekt bude sloužit pro ubytování státních návštěv a hostů Kanceláře prezidenta republiky a v přízemí se budou pořádat menší společenské akce.

Pokračovat také bude rekonstrukce Nejvyššího purkrabství, která začala v roce 2017. V příštím roce na ni Správa Pražského hradu pamatuje 42 miliony korun. Opraveno má být Nejvyšší purkrabství, tři domy, Černá věž a dům u ní i nádvoří.

Významnou investicí bude výměna střechy a oprava fasády jižního křídla Nového královského paláce. "Fasáda byla naposledy opravována v roce 1982, střecha je starší více než 100 let. Kvůli rekonstrukci budou v roce 2019 z technických důvodů uzavřeny Jižní zahrady," uvedl Šebek. Stát bude asi 20 milionů korun.

Rekonstrukce fasád a střech čeká i objekty ve Vikářské ulici, která vede kolem katedrály sv. Víta. Opravena bude i Vikárka včetně restaurace a jejího zázemí, a to podle SPH "z hlediska architektonického vyznění v souladu s památkovou péčí".

"Veškeré vnitřní úpravy se proto budou dotýkat jen novodobých konstrukcí. Snahou rekonstrukce bude navázat na období posledního doloženého známého období řádové architektury, a tím byl klasicismus," uvedl Šebek.

Na Pražském hradě se bude příští rok také za 16 milionů modernizovat a rozšiřovat optická páteřní síť určená pro bezpečnostní projekty.

Dalších 15 milionů bude stát ve Starém královském paláci oprava oken nebo očištění vnitřních prostor, které jsou poškozeny návštěvníky. Za rekonstrukce provozních budov hradních skleníků zaplatí SPH 14 milionů.

Kromě Pražského hradu má SPH na starosti lánský zámek a jeho okolí. Na příští rok plánuje v Lánech za asi 34,5 milionu korun opravu kostela, severní ohradní zdi a zámeckého rybníka. Kostel Nejsvětějšího jména Ježíš čeká za 25 milionů úprava vnitřních prostor, vnějšího pláště i oken či střechy a krovu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy