Prague sees largest anti-government protest since 1997

Aktualne.cz
21. 4. 2012 20:03
Roughly 80-120,000 came to Prague center to protest against government and demand early elections
Foto: Jan Langer

Prague - Tens of thousands of people gathered today in the Czech capital to protest against the government. It was the biggest demonstration since 1997, and possibly the largest protest since the fall of the Communist regime in 1989.

Probably more than one hundred thousand people came to Prague's Wenceslas Square at 1 PM (CET). The number of people that attended the demonstration was similar to a protest against the government of Václav Klaus (currently the Czech president) in 1997.

Czech unions plan massive anti-govt protest on April 21

In 1997, the labor unions that organized the protest estimated the number of participants at 120,000, while the police spoke about roughly 60,000 demonstrators.

Today's demonstration brought to Prague's main square 120,000 people according to the organizers, while the police estimates the number of participants at 80-90,000.

The organizers included not only Czech labor unions but also associations of disabled people, students and various anti-government initiatives. Their representatives spoke to the rally: union leader Bohumír Dufek threatened with general strike in case the government does not hold snap elections, while economist Ilona Švihlíková called the ministers "sociopaths".

Czech government in crisis after junior party split up

Roughly 500 police officers were deployed to maintain order.

"It is a clear reaction of the people to the current situation," said Chairman of the opposition Social Democratic Party Bohuslav Sobotka about the demonstration.

PM Petr Nečas and Finance Minister Miroslav Kalousek called the protest "politicized", and the PM accused the opposition Social Democrats and Communists of using the demonstration to gain electoral support.

In the last two years, many EU countries have seen massive protests against austerity measures, above all Mediterranean states such as Greece, Italy, or Spain.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy