Prach z vesmíru je viditelný pouhým okem

Red Zah, ČTK
19. 1. 2006 7:45
Houston - Částečky prachu komety Wild 2, které v neděli dopravila na Zemi sonda Stardust, jsou viditelné pouhým okem.
DUGWAY (USA) - Technici NASA otvírají na vojenské základně Dugway schránku sondy Stardust se vzorky prachových částic komety Wild 2 poté, co sonda 15. ledna přistála v poušti v americkém státě Utah.
DUGWAY (USA) - Technici NASA otvírají na vojenské základně Dugway schránku sondy Stardust se vzorky prachových částic komety Wild 2 poté, co sonda 15. ledna přistála v poušti v americkém státě Utah. | Foto: ČTK/AP

Odborníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) tak neskrývají spokojenost: "Naše nadšení nezná mezí," řekl mluvčí NASA Bill Jeffs. "Jsme prostě přešťastní.".

Částice starší než Slunce a Země

Schránku s drahocenným "hvězdným prachem", která v neděli přistála v americkém státě Utah, převezl v úterý vojenský speciál za nezbytných bezpečnostních opatření do vědecké centrály NASA v texaském Houstonu.

Snímek z videa pořízeného z paluby letounu NASA zachytil schránku sondy Stardust při vstupu do zemské atmosféry před tím, než 15. ledna přistála v poušti v americkém státě Utah.
Snímek z videa pořízeného z paluby letounu NASA zachytil schránku sondy Stardust při vstupu do zemské atmosféry před tím, než 15. ledna přistála v poušti v americkém státě Utah. | Foto: Aktuálně.cz

Sonda prach nasbírala před dvěma roky při průletu "ocasem" a plynovou aurou komety Wild 2. Prach komet obsahuje podle vědců NASA 4,5 miliardy let starou "základní surovinu", z níž vznikla naše Sluneční soustava. Prachové částice by tedy byly starší než Slunce a Země.

Vědci si od dovezeného prachu tolik slibují proto, že se kometa teprve v 70. letech minulého století dostala do blízkosti Slunce, které na ni ještě nemělo možnost dlouhodobě působit. Jde proto o prapůvodní materiál z okraje Sluneční soustavy, nenarušený jinými vlivy. Pro poznání zrodu vesmíru a jeho zákonitostí je proto zcela jedinečný.

Najdi prach, vymysli jméno! 

Sonda při průletu kolem komety otevřela pouzdro s lepivou, pudinkovitou hmotou, v níž se prachové částice vyzařované kometou postupně zachytily. Nyní budou z této gelovité hmoty vyproštěny a v reprezentativních vzorcích rozeslány k analýze 180 vědeckým pracovištím na celém světě, uvedl Jeffs.

Tento způsob má jejich analýzu nejen urychlit, ale i prohloubit, protože očekávané vzájemné konzultace jednotlivých bádajících týmů umožní získat komplexnější a provázanější celkový obraz.

Kromě toho budou moci vybraní dobrovolníci pomocí virtuálního mikroskopu na internetu pátrat v odchytovém lepivém gelu po dalších mikročásticích, které unikly pozornosti vědců. Zahájení tohoto programu je plánováno na polovinu března.

Zájemci o účast musí nejprve uspět v pátracím předkole, jehož pravidla oznámí zástupci NASA na setkání Americké astronomické společnosti ve Washingtonu. Podle odborníků lze očekávat, že lapené částice zanechaly v záchytné hmotě stopy mrkvovitého tvaru. Kdo je najde, získá za odměnu právo vymyslet pro nalezenou částici jméno.#reklama

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy