potopená loď

Při lodním neštěstí v Nigérii zahynulo nejméně 29 lidí

Nejméně 29 lidí zahynulo při potopení lodi na severozápadě Nigérie. S odvoláním na místní úřady a svědky o tom informovala agentura Reuters.

Na lodi, která plula přes vodní nádrž ve státě Sokoto nedaleko hranic s Nigerem, se v době neštěstí nacházelo 35 lidí, převážně žen. Šest lidí se podařilo zachránit, uvedl guvernér státu Aminu Tambuwal.

Podobná neštěstí nejsou v Nigérii výjimkou, důvodem je často nerespektování kapacity plavidel a špatná údržba. Okolo 30 obětí si vyžádalo potopení lodi v severonigerijském státě Kano loni v prosinci, ve stejný rok v květnu ve státě Kebbi při podobné nehodě zahynulo sto lidí.

Zdroj: ČTK

Po potopení lodi v Nigérii podle úřadů utonulo přes 150 lidí

Přes 150 lidí, kteří byli pohřešovaní po potopení lodi na řece Niger na severozápadě Nigérie, úřady považují za mrtvé, informovala agentura AFP. Plavidlo, které směřovalo k městu Wara ve státě Kebbi, bylo přetížené, cestovalo na něm až 180 lidí a vezlo těžký náklad, uvedly úřady.

"Kapacita lodi byla podstatně menší než 180 lidí, které vezla," uvedl pracovník správy místních vodních cest Yusuf Birma. "V tuto chvíli jsme našli 20 přeživších, čtyři mrtvé a 156 se nadále pohřešuje a považujeme je za utopené," dodal.

Zdroj: ČTK

Soud rozplétá kauzu nehody argentinské ponorky, vyšetřován bude i bývalý prezident

Argentinský federální soud nařídil vyšetřování exprezidenta Mauricia Macriho, exministra obrany Oscara Aguada a bývalého šéfa námořnictva Marcela Srura kvůli nehodě ponorky San Juan, při níž v roce 2017 zahynulo všech 44 námořníků na palubě, včetně jedné ženy. Vyšetřování má zjistit, zda trojice má nějaký díl viny na ztroskotání ponorky, která měla řadu technických nedostatků. Informovala o tom agentura Europa Press.

Kvůli nehodě ponorky, která byla nalezena až po ročním mezinárodním pátrání asi 500 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny a která stále leží na dně Atlantického oceánu, je od loňska stíháno šest námořních důstojníků. Obviněni jsou z nedbalosti a zanedbání povinností, jsou totiž podezřelí, že věděli o technických nedostatcích plavidla.

Vyšetřovací komise argentinského parlamentu loni došla k závěru, že ponorka San Juan byla před tragickou událostí v nevyhovujícím stavu a nebyla pravidelně udržována. Před povolením k osudnému vyplutí měla podle místního tisku více než 30 různých technických závad.

Zdroj: ČTK