potopená loď

Soud rozplétá kauzu nehody argentinské ponorky, vyšetřován bude i bývalý prezident

Argentinský federální soud nařídil vyšetřování exprezidenta Mauricia Macriho, exministra obrany Oscara Aguada a bývalého šéfa námořnictva Marcela Srura kvůli nehodě ponorky San Juan, při níž v roce 2017 zahynulo všech 44 námořníků na palubě, včetně jedné ženy. Vyšetřování má zjistit, zda trojice má nějaký díl viny na ztroskotání ponorky, která měla řadu technických nedostatků. Informovala o tom agentura Europa Press.

Kvůli nehodě ponorky, která byla nalezena až po ročním mezinárodním pátrání asi 500 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny a která stále leží na dně Atlantického oceánu, je od loňska stíháno šest námořních důstojníků. Obviněni jsou z nedbalosti a zanedbání povinností, jsou totiž podezřelí, že věděli o technických nedostatcích plavidla.

Vyšetřovací komise argentinského parlamentu loni došla k závěru, že ponorka San Juan byla před tragickou událostí v nevyhovujícím stavu a nebyla pravidelně udržována. Před povolením k osudnému vyplutí měla podle místního tisku více než 30 různých technických závad.

Zdroj: ČTK