Poškození akcionáři harvardských fondů dál nemohou k majetku

ČTK ČTK
16. 2. 2015 21:05
Likvidátor Harvardského průmyslového holdingu podal ústavní stížnost kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle nějž akcionáři ani po letech sporů nemohou k někdejšímu nemovitému majetku společnosti.
Viktor Kožený.
Viktor Kožený. | Foto: čtk

Praha - Likvidátor Harvardského průmyslového holdingu (HPH) dnes podal ústavní stížnost kvůli vytunelovaným fondům Viktora Koženého. Neztotožňuje se s rozhodnutím Nejvyššího soudu, podle nějž se akcionáři ani po 11 letech sporů nedostanou k někdejšímu nemovitému majetku společnosti - areálu v pražské Michli.

Vrchní soud v Praze naopak před několika dny definitivně zamítl stížnost proti zmrazení 100 milionů korun z účtů firmy bývalého kolegy Koženého z vedení fondů Borise Vostrého. Uvedla to dnes večer Česká televize (ČT).

Pozemky a budova v pražské Michli, kde dosud HPH sídlí, má tržní cenu zhruba 80 milionů korun. V roce 1995 byl michelský areál převeden na společnost Victoria Security Printing založenou Koženým. Ta za něj ale podle ČT nikdy nezaplatila.

Podle likvidátora HPH Zdeňka Častorála byla nemovitost převedena v souvislosti s trestnou činností Koženého a Vostrého. Tak to potvrdil Městský soud v Praze a majetek přiřkl podvedeným akcionářům. Nejvyšší soud ale rozhodnutí zrušil. Jeho verdikt napadá Častorál v ústavní stížnosti jako extrémní vybočení z ústavního pořádku České republiky.

Pro akcionáře je naopak dobrou zprávou rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který definitivně zamítl stížnost proti zmrazení 100 milionů korun z účtů Vostrého firmy. Peníze tak můžou akcionářům v budoucnu částečně nahradit škodu.

Poškozených v případu vytunelovaného HPH je téměř čtvrt milionu. Kožený a Vostrý podle loňského rozsudku Nejvyššího soudu způsobili harvardským fondům škodu více než deset miliard korun a měli by ji uhradit.

Kožený i Vostrý ale dlouhodobě žijí v zahraničí. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy