Poprvé od roku 1979: Hlavy USA a Íránu jednali spolu

ČTK ČTK
27. 9. 2013 23:55
Hlavním tématem bylo řešení jaderného programu
Členové organizace Avaaz, monitorující dodržování lidských práv ve světě, s figurínami Obamy a Rúháního před sídlem OSN v New Yorku.
Členové organizace Avaaz, monitorující dodržování lidských práv ve světě, s figurínami Obamy a Rúháního před sídlem OSN v New Yorku. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama oznámil, že v pátek hovořil telefonicky s íránským protějškem Hasanem Rúháním. Šlo o první přímý rozhovor prezidentů obou zemí od íránské islámské revoluce z roku 1979.

Tématem jejich konverzace bylo řešení vleklého sporu kolem íránského jaderného programu. Západní společenství se domnívá, že se Teherán snaží vyvinou atomové zbraně.

Obama podle agentury Reuters věří, že se podaří najít řešení. Oba prezidenti pověřili vyjednávací týmy, aby jednaly rychle.

"Zopakoval jsem prezidentovi Rúhánímu, co už jsem řekl v New Yorku. Ačkoli budou stát v cestě pokroku a úspěchu překážky a úspěch není v žádném případě zaručen, věřím, že můžeme dosáhnout komplexního řešení," prohlásil Obama.

Írán usiluje o zrušení mezinárodních sankcí, které ochromují jeho ekonomiku. Světové společenství je na něj uvalilo za spor kolem obohacování uranu, v němž Írán nechce ustoupit.

Rúhání: "Have a nice day!". Obama: "Chodá háfez!"

Rúhání slíbil, že bude vůči světu otevřenější než jeho předchůdci, a spor chce vyřešit do půl roku. Reuters s odvoláním na údajné Rúháního prohlášení na Twitteru uvedla, že oba státníci "vyjádřili vzájemnou politickou vůli rychle vyřešit jadernou otázku". Rúhání se prý na závěr rozloučil anglicky "have a nice day" (mějte se hezky), na což Obama pohotově odpověděl ve fársí "chodá háfez" (nashledanou).

Obama řekl, že sankce budou moci být zrušeny na základě ověřitelných a prokazatelných činů ze strany Íránu. "Myslím si, že řešení má svůj základ," podotkl.

Podle agentur rozhovor s Obamou inicioval Rúhání, který vyjádřil přání komunikovat s americkým prezidentem před návratem do vlasti. Jejich rozhovor se konal kolem 20:30 SELČ a trval asi čtvrt hodiny.

S Teheránem vyjednává po několik let o technických otázkách jeho jaderného programu Mezinárodní agentura pro jadernou energii, o diplomatických aspektech pak šest velmocí - USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 1 hodinou

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy