Popraven. Svědectví novin o smrti Franka

Ondřej Besperát, Lenka Raková
23. 5. 2006 14:00
Praha - Největší proces dějin byl zakončen, hlásaly před 60 lety noviny. Nahlédněte, jak psaly o posledních dnech říšského ministra K. H. Franka.
Foto: repro Aktuálně.cz

"Hlavní viník nevýslovného útlaku a smrti tisíců lidí, K. H. Frank, již není mezi živými," píše se třeba v Mladé frontě z 23. května 1946. "Jeho vina však přechází do dějin jako odstrašující příklad všem příštím generacím..."

Foto: Aktuálně.cz

DÁLE SE PODÍVEJTE:
O čem ještě psaly v minulosti noviny 23. května?

Celkem Frank čelil před Mimořádným lidovým soudem v Praze obvinění ze zločinů podle 15 paragrafů.

Proces se vlekl od srpna 1945 do 21. května 1946, kdy nad ním soud vynesl rozsudek smrti.

Hlavní pozornost během líčení poutal jeho podíl na vyhlazení Lidic v červnu 1942. Frank se snažil odpovědnosti za likvidaci obce zbavit tvrzením, že pouze připojil svůj podpis pod rozhodnutí samotného Adolfa Hitlera.

"Vinen se necítím, ale cítím se spoluzodpovědný za provádění rozkazů, které mi byly dány," obhajoval se Frank podobně jako řada jiných nacistických pohlavárů před norimberským tribunálem.

Foto: repro Aktuálně.cz
ČTĚTE VÍCE O K.H. FRANKOVI: 
Z karlovarského knihkupce vládcem protektorátu

Prohlédněte si dobové noviny. Část - z posledních dnů - naleznete ve fotogalerii, jarní vydání tuzemských listů ve speciálu ZDE:

Návod:

Klikněte na náhledovou fotku, originál se vám otevře v novém okně.

Pokud používáte prohlížeč Internet Explorer, obrázky po rozkliku zvětšíte tak, že kliknete na velký náhled a vyčkáte na zobrazení tohoto symbolu (bude úplně dole)

Poté se vám zobrazí obrázek v plné velikosti.


Mladá Fronta 23. března 1946, titulní strana

Pro originál klikněte do fotky, otevře se v novém okně. Fotka má velikost 301 Kb.

Mladá Fronta 23. března 1946, pokračování

Pro originál klikněte do fotky, otevře se v novém okně. Fotka má velikost 681 Kb.

Mladá Fronta 27. března 1946, titulní strana

Pro originál klikněte do fotky, otevře se v novém okně. Fotka má velikost 234 Kb.

Mladá Fronta 27. března 1946, pokračování

Pro originál klikněte do fotky, otevře se v novém okně. Fotka má velikost 668 Kb.

Mladá Fronta 29. března 1946, titulní strana

Pro originál klikněte do fotky, otevře se v novém okně. Fotka má velikost 304 Kb.

Mladá Fronta 29. března 1946, pokračování

Pro originál klikněte do fotky, otevře se v novém okně. Fotka má velikost 647 Kb.

Mladá Fronta 29. března 1946, pokračování

Pro originál klikněte do fotky, otevře se v novém okně. Fotka má velikost 861 Kb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy