Poplach (naštěstí falešný): Na zemi mířil asteroid

Josef Tuček
16. 11. 2007 16:30
Systém pro hledání nebezpečných těles se ještě zaměřuje
Sonda Rosetta pořizuje snímky Marsu (představa kreslíře), než zamířila zpět k Zemi, aby tu nabrala vyššší rychlost (a postrašila astronomy).
Sonda Rosetta pořizuje snímky Marsu (představa kreslíře), než zamířila zpět k Zemi, aby tu nabrala vyššší rychlost (a postrašila astronomy). | Foto: ESA

Cambridge (USA) - Stávalo se to v dávnější minulosti: Signály z radarů vyhodnotila protivzdušná obrana jako záznam blížících se útočných raket. Pak se ukázalo, že šlo o radarový odraz Měsíce... V době studeněné války ovšem chvíli hrozilo, že bude vydán rozkaz k odvetnému údaru jadernými zbraněmi.

A stalo se to i nyní, i když tentokrát naštěstí nebyla ve hře válka.

Centrum pro sledování asteroidů v americké Cambridgi, spravované Harvardovou univerzitou a Smithsonovým střediskem, minulý čtvrtek oznámilo, že Zemi hrozí srážka s malým asteroidem (planetkou). Našly jej tři americké observatoře.

Astronomové po celém světě oznámenou dráhu hrozivého objektu rychle posoudili.

Není to balvan, je to Rosetta

Jeden z nich, Rus Děnis Děnisenko z Novosibiřské univerzity, jako první oznámil: Ale kdeže, to není přirozený kosmický balvan putující vesmírem. Změřená dráha odpovídá lidmi vyslané sondě Rosetta a nebezpečí od ní nehrozí.

Sonda patří Evropské kosmické agentuře ESA. Odstartovala v březnu 2004 a míří ke kometě Čurjumov-Gerasimenko. Zařízení by se s ní mělo setkat v roce 2014, a zatím nabírá rychlost s využitím gravitace Země, kterou třikrát oblétává.

Na konci své cesty vypustí sonda Rosetta modul, který přistane na kometě.
Na konci své cesty vypustí sonda Rosetta modul, který přistane na kometě. | Foto: ESA

Právě toto úterý v noci míjela sonda zeměkouli ve výšce 5300 kilometrů nad Tichým oceánem. A to už je z astronomického hlediska hodně těsná vzdálenost.

Byla to zahanbující chyba

Zástupci Centra pro sledování asteroidů uznali chybu. "Člověk občas musí přežít se zahanbenou tváří," řekl pro internetové zpravodajství časopisu New Scientist astronom Mark Bailey, ředitel hvězdárny Armagh v severním Irsku, která s centrem spolupracuje.

Část odborníků ovšem soudí, že k takovémuto omylu vůbec nemělo dojít. Sond vyslaných do vesmíru pořád není tolik, aby je astronomové nemohli uhlídat.

Vyhledávání kosmických balvanů funguje

Jiní odborníci však soudí, že omyl je aspoň důkazem, že vyhledávání i malých vesmírných objektů mířících k Zemi vlastně docela funguje. Rosetta má rozměry 3 x 2 x 2 metry.

Sledovací systém je ovšem třeba dále vylepšovat, aby k takovéto záměně nedocházelo.

Nicméně kdyby šlo o kosmický balvan, který by skutečně vrazil do Země, měli by astronomové několik dnů na propočítání místa dopadu a snad i obyvatelstvo čas na evakuaci z tohoto prostoru.

Což nakonec není až tak špatná zpráva.

Gravitační tahač asteroidů.
Gravitační tahač asteroidů. | Foto: NASA

Čtěte také:

Jak zabránit srážce s asteroidem

Polámané stromy v oblasti řeky Podkamennaja Tunguzka vyfotografované při expedici v roce 1927.
Polámané stromy v oblasti řeky Podkamennaja Tunguzka vyfotografované při expedici v roce 1927. | Foto: Wikimedia Commons
Záhada Tunguzského meteoritu

 
 

Právě se děje

Další zprávy