Okamžitě ho vyhoďte, ANO je protikorupční hnutí, reagoval Babiš na Švachulovu kauzu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2019 20:57
Představenstvo Českých drah odvolalo radního městské části Brno-střed za ANO Jiřího Švachulu z dozorčí rady ČD Cargo. Švachula je ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek. Hnutí ANO již předtím oznámilo, že vyzve ke složení mandátu dalšího obviněného, místostarostu Brna-Ivanovic Petra Liškutina. Devíti obviněným, z nichž pět je nyní ve vazbě, hrozí podle žalobce až 16 let vězení.
Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili 7. března 2019 byt brněnského radního Jiřího Švachuly.
Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili 7. března 2019 byt brněnského radního Jiřího Švachuly. | Foto: ČTK

K odvolání Švachuly, který byl dosud řadovým členem dozorčí rady nákladního dopravce, vyzval premiér a šéf ANO Andrej Babiš. "Okamžitě jsem řekl ministru (dopravy Danu) Ťokovi, aby ho v pondělí vyhodil. Hnutí se musí zbavit lidí, u kterých by se prokázala korupce. Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo," prohlásil Babiš v Lidových novinách.

O Švachulově budoucnosti v ČD Cargo mluvil s vedením podniku ještě před jednáním i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). "Mluvil jsem s generálním ředitelem Českých drah a řekl jsem, že by toto jméno měli při svém jednání zvážit. Do volby jsem ale nemluvil," řekl. Výběr nového člena dozorčí rady chce nechat na valné hromadě.

Starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS) nevyloučil rozpad koalice ODS, KDU-ČSL a ANO, ale prozatím bude spolupráce pokračovat. Hnutí ANO opustí funkci radního pro investice, jeho radní Jiří Švachula by měl na funkci radního rezignovat do středy, jinak bude odvolán. Dohodli se na tom zástupci všech tří koaličních stran ve vedení největší brněnské městské části. Novinářům to společně sdělili místostarosta za hnutí ANO Martin Landa, místostarostka za KDU-ČSL Michaela Dumbrovská a starosta Vojtěch Mencl (ODS).

Policie následně v případu obvinila devět lidí, pět z nich vzal soud do vazby. Mezi vazebně stíhanými je i Švachula.

Vokřál: Vyzvali jsme je, aby složili mandát

Brněnská organizace ANO doporučila vyloučení Švachuly a Liškutina krajské organizaci, která to potvrdila a návrh přednese celostátnímu předsednictvu. "Zároveň jsme je vyzvali, aby složili mandát. Musí to ale udělat oni sami," uvedl republikový i jihomoravský místopředseda hnutí a brněnský exprimátor Petr Vokřál. Podle něj hnutí ctí presumpci neviny, a očistí-li oba své jméno, není vyloučen opětovný vstup do ANO.

"Nyní to ale hnutí ANO poškozuje, a proto jsme se rozhodli, jak jsme se rozhodli," dodal Vokřál. "Myslím, že je to jasný signál a jasný krok k tomu, abychom se distancovali od jakéhokoliv jednání, které je v rozporu se zákonem. Hnutí bylo založeno jako protikorupční a nehodláme na tom nic měnit," zdůraznila Malá.

Kvůli kauze hrozí rozpad koalice ODS, KDU-ČSL a ANO v Brně-středu. Dnes o ní jednají zástupci koalice. "Máme zájem udržet tuto koalici při životě. Uvědomujeme si složitost situace. Vyjednávací tým si poslechne představy ostatních koaličních partnerů. Jsme si vědomí toho, že může dojít k požadavkům na změnu kompetencí, což by bylo v této situaci pochopitelné," dodal Vokřál.

Ve funkci skončil také brněnský předseda ANO Pavel Dvořák. "Rezignoval z osobních důvodů, je ve složité rodinné situaci. Situaci kolem něj a mediální tlak vyhodnotil tak, že v pozici skončí. Pověřená vedením organizace bude místopředsedkyně Karin Karasová," uvedla Malá.

Dvořák byl blízkým Švachulovým spolupracovníkem, oba jsou zastupitelé v Brně-středu. Podle některých médií byl Dvořák v kontaktu s orgány činnými v trestním řízení a poskytl jim součinnost.

Policie provedla zátah na radnici Brno-střed od čtvrtka do soboty. Devět lidí obvinila z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět lidí je ve vazbě, kromě Liškutina a Švachuly jsou to podnikatelé ve stavebnictví a realitách Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Další čtyři budou stíhaní na svobodě, dva z nich spolupracují.

Funkci vedoucího odboru investic Brna-středu převzal po Liškutinovi tajemník úřadu Petr Štika, Liškutin ale zatím o místo nepřišel. "Pokud není zaměstnanec odsouzený, jakékoliv změny v pracovní pozici mohou být pouze po dohodě," uvedla mluvčí úřadu Kateřina Dobešová. Pozice se tedy bude řešit podle vývoje případu, podle Dobešové to ale nebude mít vliv na chod úřadu.

Politikům a podnikatelům hrozí kvůli korupci až šestnáct let

Obviněným hrozí deset a půl roku až šestnáct let vězení, přitěžuje jim totiž účast v organizované zločinecké skupině, která sazbu zvedá, uvedl dozorující státní zástupce Radek Mezlík.

"Sazba, kterou jsou ohroženi, vychází z toho, že u všech jde o přijetí úplatků nebo úplatkářství v té vyšší kvalifikaci, kde hrozí sazba od pěti do dvanácti let. Ale vzhledem k tomu, že je to organizovaná zločinecká skupina, tak zákon stanoví, že horní hranice se zvyšuje o jednu třetinu a ukládá se trest v horní polovině takto stanovené sazby. Tím pádem se dvanáct posouvá o třetinu na šestnáct, tedy pět až šestnáct. Polovina je deset a půl roku, takže v horní polovině je nad deset a půl roku," vysvětlil Mezlík.

Kromě Švachuly a Liškutina jsou ve vazbě také tři podnikatelé ve stavebnictví a realitách - Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Čtyři lidi policie stíhá na svobodě, dva spolupracují.

 

Právě se děje

Další zprávy