Policisté v Belgii zatkli podezřelého z teroristických útoků v Paříži. Jde o Belgičana ze Sýrie

ČTK ČTK
2. 6. 2017 18:17
Belgičtí policisté ve středu zatkli třicetiletého Belgičana podezřelého z účasti na teroristických útocích v Paříži v roce 2015. Podle belgické prokuratury byl muž obviněn z vedení teroristické skupiny a vražd. Vyšetřování stále probíhá.
Belgická policie u stanice metra Maalbeek
Belgická policie u stanice metra Maalbeek | Foto: Reuters

Brusel - V Belgii byl ve středu zatčen muž podezřelý z podílu na teroristických útocích v Paříži v roce 2015, obviněn byl z teroristických vražd a z vedení teroristické skupiny. Oznámila to dnes belgická prokuratura. Podezřelým je podle ní třicetiletý belgický státní příslušník Yassine A.

Prokuratura v prohlášení dodala, že bližší informace neposkytne, aby nenarušila vyšetřování. Při předloňských listopadových atentátech ve francouzské metropoli zahynulo 130 lidí.

Podle agentury AFP je zatčeným Yassine Atar, bratr Oussamy Atara, který je podezřelý, že byl ze Sýrie jedním z organizátorů atentátů v Bruselu v březnu 2016. Při nich zahynulo 32 osob.

Při útocích z 13. listopadu 2015 zmasakrovali v pařížském hudebním klubu Bataclan tři islámští radikálové 90 lidí. Takřka souběžně zavraždili jiní islamisté u sportovního stadionu a ve dvou pařížských restauracích dalších 40 lidí. Při atentátech bylo také zraněno kolem 350 osob.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy