Mimořádná zpráva

Policie zadržela 18 polských rowdies, 3 obvinila

Report
11. 10. 2009 18:15
Praha - Polší hooligans potvrdili v Praze mezinárodní pověst nejhorších výtržníků. Nezpacifikovalo je ani nasazení stovek policistů po celé republice.
Polští fanoušci mají jednu z nejhorších pověstí v Evropě
Polští fanoušci mají jednu z nejhorších pověstí v Evropě | Foto: Reuters

Bitka u stadionu na Letné, po které police zatkla 18 lidí, byla nejvážnějším incidentem, který v Praze obávaní  fanoušci způsobili.

Tři z nich už byli obviněni z útoku na veřejného činitele.

Tři ze zadržených se dopustili trestného činu útoku na veřejného činitele, ostatní jen přestupků. Přestupky vyřešila policie udělením pokuty, třem obviněným hrozí až tři roky vězení. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové nebyl ale důvod držet je v cele, prý se nebudou vyhýbat soudu.

Ostatní polští fanoušci opustili po sobotním kvalifikačním utkání Českou republiku bez problémů. Při jejich nočních i ranních přesunech na hranice vlaky, auty i autobusy policie nemusela zasahovat u žádné výtržnosti či jiné mimořádné situaci.

Psovodi i těžkooděnci

Hlavní skupina divokých polských fanoušku přijela do Prahy v sobotu odpoledne vlakem na Hlavní nádraží.

Ve městě tou dobou už hlídkovali policisté na koních, psovodi, připraven byl antikonfliktní tým a smíšené česko-polské policejní hlídky kontrolovaly namátkově fanoušky po celém městě.

Před čtvrtou odpolední se proud příznivců sešel na Staroměstském náměstí a zhruba po dvou hodinách vyrazil za policejní asistence na Letnou.  

Už poblíž Staroměstského náměstí se málem střetly dvě skupiny Poláků - důvodem bylo to, že doma patří k příznivcům různých fotbalových klubů.

Polští fanoušci totiž mají tu zvláštnost, že ani při reprezentačních zápasech nejsou schopni oddělit klubovou nevraživost ve vlastních řadách. Naposledy tento nepochopitelný unikát potvrdili v roce 1994, kdy před zápasem s Anglií ubodali krakovští hooligans příznivce Chorzowa.

Rvačka na Letné

Zatímco tento první náznak incidentu policie rychle zpacifikovala, u stadionu na Letné už polští hooligans poprali, když vyprovokovali potyčku s dohlížejícími pořadateli a policisty.

ČTK uvedla, že Poláci se pokusili proniknout na stadion bez platných vstupenek a napadli pořadatelskou službu.

Při incidentu podle očitých svědků, mezi nimiž byl i reportér Aktuálně.cz, tekla krev, záchranná službna však podle agentury ČTK nemá žádné informace o zraněných.

Dění jsme sledovali online:

Neděle 11.října

07:15 - Polští fanoušci se vracejí domů. Podle policie je všechno bez problémů. Hranice překračují osobní auta i autobusy s fanboušky.

"Do současné doby překročili hranice příznivci Polska ve třech autobusech. Poslední autobus je na cestě z Prahy a je doprovázen členy pořádkové jednotky. Předpokládáme, že přejede hranici kolem 09.00 hod,"  řekl Miroslav Pech ze severomoravského krajského ředitelství policie.

06:30 - Půlnoční vlak s fanoušky mířící z Prahy do Bohumína hlídala policie. Vlak dorazil kolem 04.30 hod. do Bohumína a odtud příznivci polského mužstva odjeli v klidu vlakem v 06.21 hod. směrem na Katowice. Policie nepředpokládá, že by nějaká početnější skupina fanoušků jela dalším vlakem z Prahy. 

Sobota 10.října

22:40 - Je po zápase. Většina polských fanoušků odchází v doprovodu policie k autobusům a autům parkujícím na Letenské pláni či na odstavném parkovišti na Strahově. Kolem stadionu je klid, narušují ho jen drobnými provokacemi opilí fanoušci, policie však žádné incidenty nepřipouští.

21:20 - Agentura ČTK přinesla Informaci, že policisté zatím zadrželi sedm Poláků. Čtyři jsou podle dosavadních informací podezřelí z trestných činů, ti zbývající z přestupků.

20:00 - Většina fanoušků včetně hooligans je už v ochozech. Kolem stadionu na Letné je klid, na utkání dobíhají ještě poslední opozdilci.

19:00 - Lístky jsou stále v prodeji, takže se na zápas dostanou polští fanoušci, kteří přijeli do Prahy bez lístků.

18:49 - Šarvátku vyprovokovali polští rowdies, které se snažila rozehnat policie na koních.

18:44 - U jednoho vchodu na stadion došlo k potyčce mezi fanoušky a policií. Reportéři nemají na místo přístup.  

18:30 - Dav fanoušků dorazil na Letnou. Většina z nich se pohybuje po letenské pláni. Reportér Aktuálně.cz hlásí, že cesta na Letnou se obešla bez incidentů.

18:18 - Fanoušci polských fotbalových klubů se vydali z centra Prahy směrem na Letnou. Doprovází je policie.

18:12 - Reportér Aktuálně.cz hlásí, že málem došlo k potyčce mezi fanoušky dvou různých polských klubů, ale policie včas zasáhla. Incident se odehrál v blízkosti Staroměstského náměstí.  

17:05 - Smíšené páry policistů - českých a polských - kontrolují náhodně fanoušky v ulicích města Prahy.

"Mezinárodní pomoc je velmi citelná, jelikož polští policisté znají jejich fanoušky daleko lépe," řekl policejní mluvčí ČT.

16:25 - Podle zpravodaje ČT fanoušci na Letnou vyrazí asi za hodinu. Fanoušci na Staroměstském náměstí skandují a odpálili několik dýmovnic, ale jinak je zatím klid.

16:00 - K zásahu proti potenciálním útokům fanoušků jsou připraveni také psovodi, pyrotechnici a antikonfliktní tým. V samém centru Prahy se vyskytují i policisté v civilu, kteří spolupracují se svými polskými kolegy. 

15:50 - Na Staroměstském náměstí je již několik stovek polských příznivců fotbalu a přicházejí další. Přibližně za tři hodiny odtud vyrazí na letenský stadion. Místo hlídá policie.

15:30 - Poláci kradli na dvou benzínových stanicích při cestě do Prahy. Jeden odcizil dražší časopis, druhý nezaplatil za sladkosti. Policie oba případy řešila jako přestupek.

15:00 - Na Staroměstském náměstí je již několik stovek příznivců polského fotbalového týmu. Na místo doráží i policie, která se sem sjíždí z vlakových a autobusových nádraží. Ta bude fanoušky na Letnou doprovázet.

14:30 - Polští fanoušci se začínají scházet na Staroměstském náměstí, odkud se později vydají společně na Letnou. 

14:00 - Policie zatkla tři polské fanoušky, kteří kradli v obchodě ve stanici metra Hradčanská.

13:20 - Vlak přibližně se stovkou nejobávanějších hooligans měl dorazit krátce po jedné hodině na Smíchovské nádraží, kde na ně čekala policie. Rowdies nakonec vystoupili na Hlavním nádraží. Část z nich se vydala směrem ke Staroměstskému náměstí, zbytek se rozešel v uličkách.

12:00 - V Praze je už asi 2000 polských fanoušků. Přijíždějící autobusy odvádí policie na odstavné parkoviště na Strahově. Příjezd tvrdého jádra se očekává v průběhu odpoledne. Fanoušci se mají sejít mezi 17:00 a 18:00 na Staroměstském náměstí, odkud následně vyrazí na Letnou.

10:40 - Podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Benediktové je pohyb fanoušků monitorován po celé republice a rizikové skupiny fanoušků jsou doprovázeny policisty.

09:00 - "Během celého včerejšího dne a následně noci do Prahy dorazily skupinky polských fanoušků, kteří z velké většiny využili k přepravě osobní automobilovou dopravu, autobusy, mikrobusy apod. Jen nepatrná část použila k cestě vlakové spoje," sdělila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podle jejích informací nemusela zatím proti fanouškům zasáhnout policie.

07:00 - Před sedmou hodinou přijelo asi 50 fanoušků vlakem z Varšavy a Katowic. Podle policie proběhl přesun bez problémů. Pouze jeden z fanoušků nebyl cizineckou policií vpuštěn na české území, protože byl v evidenci veden jako nežádoucí.

Pátek 9. října

16:45 - Podle posledních informací policie se do Prahy chystá přibližně 4000 Poláků, přičemž na stadion se dostane 2500 z nich. Více lístků totiž polský fotbalový svaz nedostal. Je však možné, že především problémoví fanoušci budou chtít koupit lístky od Čechů, aby se tak vyhnuli nutné legitimaci.

16:00 - České dráhy ve spolupráci s polskou stranou a policií příjezd fanoušků monitorují. "Zatím nemám informaci, že by bylo třeba spoje z Polska posílit, ale na tuto situaci jsme připraveni," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

15:00 - Fotbalový svaz, který po změně legislativy odpovídá za bezpečnost na stadionech, připravuje největší opatření ve své historii. Na Letné by mělo hlídat kolem 800 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy